Inspectie duikt in dossiers Careyn klagen Barbara Visser aan 10 Een studie naar een nieuwe behandelmethode voor kinderen met de zogenoemde vlinderziekte is vorig jaar stopgezet. Beide kinderen die de therapie ondergingen zijn overleden. HERDENKING MARTIN LUTHER KING Twee patiëntjes met de 'vlinder ziekte' ondergingen, in 2014 en 2016, een stamceltransplantatie, maar in beide gevallen leidde het tot fatale complicaties. De studie naar een nieuwe behandeling voor de ziekte stond onder leiding van het Universitair Medisch Centrum in Utrecht. Ook het universitair ziekenhuis in Groningen was bij het onderzoek betrokken. De teleurstelling is groot. De stamcelbehandeling werd bij aan vang van de studie gezien als een game changer voor patiëntjes die lijden aan de erfelijke huidziekte, die officieel Epidermolyisis bul- losa (EB) heet. De vlinderziekte is ongeneeslijk. Patiënten overlijden vaak op jonge Gelukkig zijn er internationaal vele ontwikkelingen gaande leeftijd. „Met de toepassing van stamceltransplantatie eindigt het tijdperk dat patiënten per definitie ondraaglijk, uitzichtloos lijden", meldden de ziekenhuizen bij aan vang van de nieuwe methode. „Voor kinderen met ernstige EB in Nederland (en Europa) is er weer hoop." De studie van het UMC begon eind 2014. Het eerste kindje dat de stamceltransplantatie onderging, overleed vrij snel na de behande ling. Hij stootte het donorbeen- merg af, en dat leidde tot allerlei infecties. Daarop werd de studie aangepast. Na hervatting ontving een tweede patiëntje eind 2016 een stamceltransplantatie. Hij stootte het beenmerg niet af, maar over leed negen maanden later alsnog. Het UMC vermoedt dat dat overlij den ook verband hield met com plicaties van de behandeling. Bloedingen Er was sprake van een 'onverklaar bare toxiciteit', die zich onder meer manifesteerde in bloedingen in de slokdarm en ademhalings problemen. Ook had de behande ling in de maanden voor het over lijden geen positief effect op het ziektebeeld. Daarop werd de stu die helemaal stopgezet. Kinderen die lijden aan epider molyisis bullosa (EB) worden in de volksmond 'vlinderkinderen' ge noemd, omdat hun huid heel teer is. Bij de minste aanraking ont staan blaren. In Nederland zijn er enkele honderden mensen met EB. Slechts een tiental heeft de ernstigste variant, waarvoor de stamceltherapie bedoeld was. Voor hen ontstond hoop, toen trans plantaties in de VS veelbelovende resultaten lieten zien. Het UMC besloot daarop in 2014 tot een eigen studie, waarvoor maximaal elf patiënten in Europa in aanmerking kwamen. Zorgver zekeraars besloten de behandeling, die erg duur was, te vergoeden. Per stamceltransplantatie werden de kosten toen op 200.000 euro ge schat. De onderzoekers ontvingen voor de studie onderzoeksfinan ciering van Stichting Vlinderkind. Vooraf werd de kans op overlij den na stamceltransplantatie inge schat op 30 procent. De ouders wa ren daarvan op de hoogte, stelt het UMC. 'We betreuren enorm dat deze studie geen effectieve behan deling heeft opgeleverd voor een groep vaak jonge patiënten, voor wie het dagelijks lijden door hun ziekte heel groot is', meldt het zie kenhuis in een reactie. Janet Schokker, voorzitter van patiëntenfederatie Debra, zegt in een reactie het 'heel jammer' te vinden dat de studie moest stop pen. „Dit was een heel belangrijk onderzoek, voor de meest kwets bare patiënten." Toch is de hoop op verbetering van de perspectieven van EB-patiënten niet vervlogen, zegt ze. „Er zijn internationaal al lerlei ontwikkelingen gaande, ook met stamceltherapie." Ook de stichting Vlinderkind 'betreurt enorm' dat de studie geen effec tieve behandelmethode opleverde. De studie van het UMC is één van de twee medisch-weten- schappelijke onderzoeken die in 2017 is stopgezet, blijkt uit cijfers van de Centrale Commissie Mens gebonden Onderzoek (CCMO). Het andere is een onderzoek naar knieprotheses. Nieuwe protheses hadden bij twee patiënten onge wenste effecten: een extra operatie was daardoor noodzakelijk. Daarop werd de studie gestaakt. Galwegkanker Het mislukte experiment in Gro ningen doet denken aan de studie naar drainagemethoden bij pa tiënten met galwegkanker, waar over deze krant onlangs berichtte. Het AMC in Amsterdam consta teerde bij dat onderzoek een on verwacht hoog sterftecijfer in één van de twee behandelgroepen. Van de 27 patiënten in die groep over leden er 11, van de 27 patiënten in de andere behandelgroep slechts 3. In 2016 beëindigde het AMC de studie, die pas halverwege was. SCHAARSBERGEN Drie van wangedrag beschuldigde militairen van de Luchtmobiele Brigade uit Schaarsbergen hebben gisteren een aanklacht ingediend tegen staatsse cretaris Barbara Visser (VVD, De fensie). Ze vinden dat ze publieke lijk worden 'veroordeeld'. Volgens de militairen kiest de be windsvrouw openlijk partij voor de slachtoffers in de zaak, terwijl het onderzoek nog loopt. De militairen claimen onschuldig te zijn. Eind vorig jaar klapte een aantal (oud-)collega's tegen de Volkskrant uit de school over wangedrag op de kazerne in Schaarsbergen. In 2014 zouden militairen zijn mishandeld, er zouden aanrandingen zijn ge weest en zelfs een verkrachting. Drie van in totaal acht verdachte militairen - onder wie de groeps commandant van de mortiergroep - ontkennen dat ze ook maar iets te maken hebben met de misstanden. Volgens de militairen blijkt uit de reacties van Visser dat ze al haar conclusies heeft getrokken. Defensie gaat inhoudelijk niet in op de klacht, en laat in een korte reactie weten dat 'momenteel wordt bezien of deze klacht ont vankelijk is'. SCHIEDAM De Inspectie voor de Gezondheidszorg licht komende weken de medische dossiers van Careyn door. De zorgwaakhond gaf de verpleeghuisinstelling, met 30 vestigingen in Utrecht en Zuid- Holland, het afgelopen jaar een laatste waarschuwing om de dos siers op orde te brengen. De inspectie constateerde in af gelopen jaren dat in alle bezochte verpleeghuizen van Careyn de dos siers niet compleet waren. Careyn krijgt al drie jaar lang waarschuwingen van de inspectie en werd eind 2016 onder curatele gesteld. Deze zogenoemde aanwij zing werd afgelopen najaar op nieuw met een jaar verlengd. SP en PVV pleitten gisteren tij dens een Kamerdebat voor het op knippen van de organisatie in meerdere onafhankelijke stichtin gen. Careyn zou een onbestuurbare 'zorgmoloch' zijn geworden. Volgens minister Hugo de Jonge (Zorg) is opsplitsen van één van Nederlands grootste zorginstellin gen voorlopig niet aan de orde. Vol gens De Jonge heeft Careyn in de afgelopen anderhalfjaar belangrijke verbeterstappen gezet. Careyn heeft tot 7 november om ook aan de tweede en laatste dead line van de inspectie te voldoen: dan moet de zorginstelling de zorg, financiën én het bestuur op de rit hebben. We betreuren enorm dat deze studie geen effectieve therapie heeft opgeleverd vrijdag 6 april 2018 Stamcelstudie gestopt na twee sterfgevallen Sander van Mersbergen Utrecht Janet Schokker, patiëntenvereniging -UMC Utrecht GO Dominee Jesse Jackson spreekt tij dens de herdenking van de 50ste sterf dag van Martin Luther King. Hij doet dit vanaf het balkon in Memphis, Tennes- see, waar de politiek leider en activist op 4 april 1968 werd doodgeschoten. Op de kleine foto staat Jackson (tweede van I.) naast King (tweede van rechts) op dezelfde plek, een dag voor het fatale schot, foto'sgetty images,ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10