9 of hoe Frank B. belastingparadijsjes voor dj's en topmodellen fikste m m.- elkaar voor Nederlandse artiesten als dj's die het hele jaar de wereld rondgaan. B.'s uitgangspunt: waarom zou je nog inkomstenbe lasting in Nederland betalen als je er niet of nauwelijks bent?" B. bedenkt voor Headhunterz de volgende slingerroute: een verhui zing naar de VS (waar buitenlan ders niet direct inkomstenbelas ting betalen), het adres van zijn Engelse managementbureau als woonplaats voor zijn VAR-verkla- ring, een vennootschap in de VS én een vennootschap op Cyprus. Vooral Cyprus is lekker cashen: het eiland tikt niet meer dan to procent inkomstenbelasting af. Boodschappen De regeling blijkt in praktijk vol gens Van Kleef'bijna ondoenlijk'. Zo kan de jonge dj niet meer in de Appie terecht omdat zijn credit card van de Engelse kanaaleilan den (waarmee hij verplicht zijn boodschappen doet) het daar niet doet. Hij krijgt 'het opgejaagde ge voel' dat hij nauwelijks meer in Nederland mag zijn, hoewel hij daar vriendin, huis en studio heeft. Van Kleef: „Toen een expert ons vertelde dat die regeling van B. waarschijnlijk illegaal was, was het voor ons over en uit." De fami lie probeert de schade nu op B. te verhalen: in juni speelt de zaak voor de civiele rechter. „Wij zijn met B. in zee gegaan omdat hij voor hartstikke beroemde dj's werkte; nooit hadden we ver wacht in een financiële chaos te recht te komen." Volgens belas tingadviseur Dick Molenaar, die ook artiesten in zijn bestand heeft, is zo'n wereldburgerschap 'een ge kunstelde constructie' die hij niet toepast. „Maar misschien komt ie mand ermee weg als hij echt niet meer aan Nederland verbonden is. Maar... de rechter oordeelt vrij snel dat iemand wél belastingplichtig is - als je een huis of relatie in Ne derland hebt bijvoorbeeld. Blijf dus vooral voor je gemoedsrust in Nederland wonen en betaal daar belasting." Na de inval roept Linda de Mol als eerste dat zij geen 'bv op de Kaaimaneilanden' verstopt. Ook Patty Brard vertelt de blauwe enveloppen 'keurig netjes' te vol doen. „Maar ik ben ook geen rond reizende figuur. Ik werk voor Ne derlandse tv-zenders." Catwalk- coach Mariana Verkerk zegt de 'Cypriotische route' evenmin iets. „Ik werk al 36 jaar in New York en betaal daar belasting." Dat anderen voor zo'n 'fiscaal wereldburgerschap' gaan, vindt Mariana niet raar. „Ik ken jonge Hollandse modellen die afwisse lend in Milaan, Parijs en New York zijn. Dan is belasting betalen in Nederland toch niet logisch?" Mariana en Patty vermoeden een media-offensief achter inval en persbericht. Patty: „Had Frank geen beroemde klanten gehad, dan was dit allemaal niet ge- De aanpak van dit soort constructies is al jaren een van de prioriteiten beurd." Mariana: „OM en Belas tingdienst hebben zoveel details weggegeven dat Franks naam makkelijk te achterhalen was. Ze wilden gewoon dat het uitkwam." Nederland is bezig het belas tingimago op te krikken, conclu deert zij vanuit de VS. „Het wil af van het idee dat alles maar kan en dat ligt ook wel lekker bij het grote publiek, toch? 'We laten de rijken zich niet nog meer verrijken'." Belastingdienst Geen sprake van, reageert het OM. Woordvoerder Marieke van der Molen: „We komen regelmatig met persberichten over dit soort onderzoeken; ook als er geen men sen in de media bij betrokken zijn." Herman Opmeer (Belasting dienst): „En de aanpak van dit soort constructies is al jaren een van de prioriteiten." Of het OM al sterren uit B.'s stal op de korrel heeft: daarover geen mededelingen. Het uitpluizen van B.'s administratie kan 'enkele we ken tot enkele maanden' duren. En Frank B.? Die laat via zijn advocate weten zich 'op geen en kele wijze in deze verdenking' te herkennen. Hij heeft altijd 'een transparante en constructieve werkrelatie' met de Belasting dienst gehad. Van het Gooische gerucht dat hij in de cel zit, klopt niks. Als ver dachte is hij voorlopig nog zo vrij als ieder ander. Na de inval was hij zelfs nog op reis. Naar een van 's werelds grootste dancefestivals, het UMF in Miami. Bij de line-up twee van zijn bekendste klanten: Afrojack en Tiësto. donderdag 5 april 2018 GO over het randje? 'Wereldburgers' Headhunterz, Tiësto en Afrojack (boven, vlnr) zijn klant bij Frank B., net als de modellen Patricia van der Vliet, Rianne ten Haken en Yf ke Sturm. Y Vlnr. Patricia Paay zwijgt over de belastingadviseur. Patty Brard: „Walgelijk dat Frank al wordt veroordeeld terwijl er nog niks is bewezen." Linda de Mol doet al 25 jaar 'tot grote tevredenheid' zaken met Frank B. - Herman Opmeer, Belastingdienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9