'Meer arbeidsslaven in Europa dan sekswerkers' Vaker therapie na huiselijk geweld 'Fiscaal wereldburgerschap' 8 Sinds de inval bij belastingadviseur Frank B. is Bekend Nederland in rep en roer. Sleept hij beroemde klanten als Linda de Mol, Afrojack en Yfke Sturm mee in zijn val? Hoe B. te werk ging én hoe hij aan zoveel VIPS kwam. Moderne slavernij heet het. De handel in mensen om hen tegen een laag loon of soms zelf onbe taald te laten werken. Het is een fe nomeen dat in Europa hand over hand toeneemt. In België, Groot-Brittannië, Por tugal, Cyprus, Portugal en Servië komt mensenhandel in de textiel industrie, bouwsector, land- en tuinbouw en visserij inmiddels vaker voor dan mensensmokkel voor seksuele uitbuiting. De slachtoffers komen vooral uit de nieuwe EU-landen waar tal van criminele uitzendbureaus actief zijn, zegt Jan van Dijk. De interna tionaal bekende Nederlandse cri minoloog is vicevoorzitter van de groep van mensenhandelexperts (GRETA) van de Raad van Europa. In hun deze week verschenen jaarrapport constateren de experts dat de werkelijke schaal van mo derne slavernij nog onvoldoende naar voren komt in de officiële cij fers. Uit angst voor deportatie of vergelding door criminele netwer ken durven slachtoffers vaak niet naar de autoriteiten te stappen. De uitbuiting door malafide werkge vers werd in veel landen nauwe lijks als een misdaad gezien. „Vooral de Britten zijn hier veel feller op geworden. Nu wordt het echt als een misdrijf beschouwd", aldus Van Dijk. Landbouw Volgens de laatste statistieken van Eurostat zouden in Europa liefst 1,2 miljoen mensen in slavernij leven. De meeste slachtoffers van binnen de EU komen uit Roemenië, Bul garije, Litouwen en Slowakije. De meesten van buiten de EU komen uit Nigeria, China en Brazilië. Vrouwen en meisjes komen vaak terecht in de seksindustrie, man nen werken onder abominabele omstandigheden in de landbouw of fabrieken. In 2015 werden alleen al in Groot-Brittannië 3266 gevallen van slavernij geregistreerd. Recent werd een netwerk ontmanteld van Litouwers die landgenoten te werk stelden in een grote vleesfabriek. Engeland pakt het probleem nu hard aan. Duitsland dat lange tijd geen minimumloon kende, aarzelt België is heel actief en krijgt meer zaken boven water dan Nederland en verkeert volgens Van Dijk nog steeds in de ontkennende fase. België is vaak negatief in beeld, maar juist doordat de Belgische overheid heel actiefis en veel meer zaken boven water krijgt dan bij voorbeeld Nederland. „Ik zie in Nederland juist verminderde aan dacht. Dat hangt samen met de op richting van een nationale politie. Daarbij moest iedereen naar zijn eigen baan solliciteren. Een deel van de oudere garde heeft ontslag genomen. Daarbij is heel veel spe cifieke kennis verloren gegaan, ook over mensenhandel. Het moet hier dus helemaal opnieuw worden opgebouwd en dat duurt kennelijk lang." Halvering De GRETA-vicevoorzitter noemt het bizar dat in Engeland het aan tal geregistreerde gevallen van mensenhandel de afgelopen drie jaar enorm is toegenomen, terwijl het aantal in Nederland bijna zou zijn gehalveerd. „Ik ben nog nie mand tegengekomen die tegen me zegt dat die halvering erop duidt dat het dus ook minder voor komt." Het wil niet zeggen dat er niets gebeurt: zo zijn er in Nederland opvangcentra geopend voor man nelijke slachtoffers van mensen handel. Maar het schort aan daad kracht, aldus Van Dijk. Goede sa menwerking tussen gespeciali seerde politie en de arbeidsinspec tie is nodig. „Die moeten geza menlijk veel meer onaangekon digde bezoekjes brengen aan de kwetsbare industrieën. Het pro bleem is de eerste lijn: te weinig politie en te weinig inspectie." Na geweld in de huiselijke omge ving wordt vaak een werkstraf op gelegd. Dat gebeurt in 36 procent van de strafzaken die worden voorgelegd aan de rechter. Opval lend is dat justitie vanaf 2010 veel vaker aan de rechter is gaan vragen om géén straf op te leggen, maar dan kiest voor forensische zorg. In 2013 gebeurde dat al in 33 procent van de strafzaken, terwijl dat tot 2010 in minder dan 10 procent van de zaken het geval was. Volgens de onderzoekers denkt justitie dat met zorg, hulpverle ning en bijvoorbeeld reclasse- ringstoezicht 'de kans op gedrags verandering bij de dader en dus re cidivevermindering' wordt ver groot. Het aantal veroordeelde da ders van huiselijk geweld schom melt tussen de 6.500 en 8.000 per jaar. 92 procent van hen is man, de gemiddelde leeftijd van daders is 35,9 jaar. Zeker 70 procent van alle geweldplegers is al vaker voor de rechter geweest. Dat aandeel is veel hoger dan bij daders van an dersoortige delicten. Opvallend is dat voor de recht bank van Rotterdam een hoog aantal daders verschijnt: 16 pro cent van alle huiselijke geweldza- ken. Dat is opmerkelijk omdat slechts 10 procent van de Neder landse bevolking in dit gebied woont. Volgens de onderzoekers 'hoeft dit echter niet te betekenen dat de aanpak van huiselijk geweld in Rotterdam niet werkt'. „Er zijn ook andere verklaringen mogelijk, zoals kansarmere en criminali teitsgevoeligere inwoners in deze regio of juist een sterkere inzet op de opsporing en vervolging van huiselijk geweld." Patty Brard staat op het punt een vlucht naar Ibiza te pakken. Ze is gehaast, buiten adem zelfs, maar voor een telefoontje over Frank B. maakt ze tijd. „Ik heb zelf behoorlijk wat shitstorms meegemaakt en weet hoe erg dat is. Afschuwelijk, nee, schrijf maar gewoon walgelijk, dat Frank al wordt veroordeeld terwijl er nog niks is bewezen." Frank B. (foto) is al jaren haar belastingman en 'zoveel meer dan dat'. Patty: „Ik zie hem als een vriend. Hij is er altijd voor me geweest. In goede en slechte tij den stond hij me met raad en daad bij en dat ging veel ver der dan geldzaken. Het is een fijne, aar dige, integere man. Schrijf vooral dat laatste maar op." Ook anderen noemen de 58-ja- rige Frank B., getrouwd met een advocate en vader van volwassen kinderen, 'aimabel, gezellig, re laxed'. „Hij regelde onze belasting zaken gewoon eventjes tijdens Studio Sport", vertelt Michiel van Kleef (stiefvader/manager van dj Headhunterz). „Maar", voegt Van Kleef toe, „dat iemand aardig is, betekent nog niet dat iemand zui ver is, hé?" Het OM ziet in de licht kalende adviseur (op kantoor in pak, in het weekeinde in polo) een man die mogelijk miljoenen van zijn goed gespekte cliënten buiten het zicht van de Belastingdienst hield. Op 14 maart valt de FIOD B.'s kanto ren in en zijn woning in Naarden, een voor Gooische begrippen be scheiden pand van vier ton. Pape rassen en computers worden afge voerd, B. moet zijn mobieltje inle veren. De meeste van zijn beroemde cliënten - artiesten als Patricia Paay, superdj's als Afrojack en top modellen als Rianne ten Haken - houden zich stil na de breed uitge meten inval. Zelfs model Yfke Sturm - volgens velen heel close met de familie - reageert niet op vragen. Linda de Mol, bevriend met zijn vrouw, neemt het bij RTL Boulevard wel voor hem op. Al 25 jaar doet ze 'tot grote tevreden heid' zaken met hem. Catwalkcoach/model Mariana Verkerk, ingewijde in de model- lenwereld in New York, beschrijft B. over de telefoon als 'een goede vriend' bij wie ze ook met zake lijke vragen terecht kan. „Ik heb hem vaak om advies gevraagd en dat gaat heel prettig. Hij is niet ie mand die na één telefoontje al een factuur stuurt." Dat hij zoveel sterren kent: mond-tot-mond-reclame. „Men sen hebben goede ervaringen en vertellen dat door." Zelf ontmoet Mariana hem in 2007 op Ibiza op Yfke Sturms brui loft. „Sindsdien ver wijs ik modellen naar hem door. Frank is heel kundig en heeft de gave las tige geldzaken hel der uit te leggen." In de belasting wereld blijkt Frank B. wel een bepaalde reputatie te hebben. Hij is 'het regel neef) e' dat voor VIPS wel eens de grenzen van de wet opzoekt. Belastingontwijking, op het randje van legaal? Of belas tingontduiking, over het randje? Omdat hij het niet zo nauw neemt, zou hij zijn weggebon- jourd bij Greenberg Traurig en Certa Legal, de gerenommeerde kantoren waar hij tussen 2005 en 2016 werkt. Trukendoos Die twee willen er niks over kwijt. Volgens Thomas van der Vliet (Greenberg Traurig) geeft zijn firma 'nooit details aan de pers over redenen van vertrek'. Volgens Tijmen Martens (Certa Legal) was B. feitelijk nooit bij hen in dienst. „Hij is hier op zelfstandige basis werkzaam geweest." Hoe de fiscale trukendoos van Frank B. er precies uitziet, blijkt uit het dossier van Headhunterz. Die dj in hardstyle muziek (echte naam: Willem Rebergen) is de enige bekende cliënt die zelf naar de Belastingdienst stapt omdat hij zich niet meer oké voelt bij B.'s be denksels. De dj betaalt de staat volgens stiefvader Van Kleef'en kele tonnen' aan inkomstenbelas ting terug. Waar het in Frank B.'s belasting vocabulaire allemaal om draait: 'fiscaal wereldburgerschap'. Van Kleef: „Hij draait constructies in donderdag 5 april 2018 GO Europa kent een groeiend aan tal arbeidsslaven. Nederland is geen koploper in de bestrijding van deze mensenhandel, con stateert expert Jan van Dijk. Bob van Huët Rotterdam Criminoloog Jan van Dijk: „Vooral de Britten zijn veel feller ge worden op uitbuiting." fotomarietheresekierkels/pve Daders van huiselijk geweld krijgen steeds vaker therapie opgelegd in plaats van straf. Het Openbaar Ministerie denkt dat met gedragsmaatre gelen de kans op herhaling klei ner is dan met bijvoorbeeld een taakstraf. Dat blijkt uit onder zoek van het wetenschappelijk bureau van het ministerie van Justitie en Veiligheid, het WODC. Tobias den Hartog Den Haag De aanpak van huiselijk geweld verandert, fotodreamstime Op... of Eefje Oomen Naarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8