We hunkeren naar de zon, want de winter heeft ons getreiterd om milieuschade en eist snelle afbouw van olie- en gasboringen Haatimam in pand van Israëlische ambassade 7 antwoordelijkheid om om te scha kelen naar duurzame energie. Onderzoekers van Shell waar schuwden al in 1986 voor 'relatief snelle en dramatische veranderin gen' van het klimaat. Shell zet wel stappen richting duurzame energie. Zo won het een aanbesteding voor een windmo lenpark voor de Zeeuwse kust in de Noordzee. Maar olie en gas zijn nog altijd met afstand de belangrijkste activiteiten van de Nederlands/En gelse multinational. In de media geeft Shell volgens Pols keer op keer aan dat het de afspraken uit het kli maatakkoord ondersteunt. „Maar helaas blijft het bij groene woorden, de duurzame daden blijven achter wege. Shell neemt geen verant woordelijkheid, daarom doen wij dat nu wel." Milieudefensie roept alle Neder landers op om mede-eiser te wor den en zich aan te sluiten bij de kli maatzaak. 'Maak klimaat ook jouw zaak', is de slogan. BN'er Ruben van der Meer en duurzaam onder neemster Lynn Zebeda van innova tiestudio Dr. Monk zijn de eerste twee Nederlanders die de actie te gen Shell steunen. Shell zegt zich in een reactie vol ledig achter de internationale doel stellingen van het klimaatverdrag van Parijs te scharen. Het bedrijf denkt verder dat de kwesties rondom klimaatverandering niet moet worden aangepakt door rechtbanken, maar door overheids beleid. Kleine kans De Leidse hoogleraar staats- en be stuursrecht Wim Voermans is sceptisch over de kansen van Mi lieudefensie. „De kans dat het lukt is klein, omdat Shell niet recht streeks gebonden is aan het kli maatakkoord in Parijs. Landen en de EU hebben zich daarbij aange sloten. Zonder dat zij wetten heb ben gemaakt, kun je eigenlijk niet naar de rechter om Shell te dagen." Ook valt volgens Voermans te be twisten of er genoeg bewijs is voor de stelling dat C02-uitstoot een di rect gevaar is voor je leven. „Bij as best en roken is er een een-op-een- relatie tot de gezondheid, maar dat is bij C02-uitstoot niet zo." Laten we eerlijk wezen: maart was een rotmaand. De maand roerde zijn staart irritanter dan ooit. Zo was het 12 maart best oké, de jas kon uit, maar kwam plots dat nieuws dat het weer keihard ging vriezen. Tweeënhalve week gele den was dat, weet u nog? Vroor het zomaar 5 graden, hele volksstam men cancelden hun weekendje Ef- teling. Een mega-domper was het, wéér die rotkou. Komend week end, drie weken later nog maar, is het 25 graden warmer. „We gaan landinwaarts hier en daar de 20 graden halen", zegt Raymond Klaassen van Weerplaza. Wat zal dat goed voelen. Want de winter heeft ons aardig getreiterd. Meer dan normaal snakken we naar het terras. En dat is om meer redenen dan die uitsmijter van vorige maand. December telde slechts 32 zonuren, dat wil zeggen: 32 uren dat er even geen bewolking was. Dat is één per dag. Het werd nooit licht in december, alsof we in het noorden van Finland woonden. In januari werd het niet veel be ter. De van oudsher toch al moei zame opstartmaand kende 50 zon uren. Ook beneden peil. „Decem ber en januari waren echt som ber", zegt Klaassen. „Zo somber hadden we het in 30 jaar niet ge had." In februari werd het beter. De maand dat we even konden schaatsen en wat sneeuw zagen vallen, kende 150 zonuren, liefst 64 meer dan normaal. Daardoor werd de hele winter gemiddeld genomen toch iets zonniger dan anders. Maar ook februari had een naar trekje: de gure oostenwind, de windwakken vroren maar niet dicht dus we konden fluiten naar de meeste toertochten. Maar goed, de zon scheen. Waarom we nu dan toch dat sterke 'we-zijn-er-klaar-mee-ge- voel' hebben? Na februari had de lente moeten aanbreken, maar de winter zette ons op het verkeerde been: maart was met 4,7 graden kouder dan december en januari. Iets wat ééns in de tien jaar voor komt. En ook precies tien jaar gele den voor het laatst was gebeurd. De winter was dus lange tijd somber, het schaatsen duurde maar even en maart kwam met een gure uitsmijter toen de meteo rologische lente al was begonnen. Ziedaar: meer dan ooit hunkeren we naar de korte broek, de warme zon en het terras. Morgen al ruim 25 graden zaterdag hier en daar 20. Ober! Vijf bier graag! Zonneschijn December en januari kenden weinig zon. donderdag 5 april 2018 GO daagt Shell om het klimaat De Shell-raffinaderij bij Pernis. Het bedrijf zegt volledig achter de klimaatdoelen van Parijs te staan, fotoepa Kijk op onze site bij /video Ruben van der Meer vertelt waarom hij de actie steunt. DEN HAAG BewustMos- lim, een organisatie die tot doel heeft om een 'ste vige islamitische identi teit' tot stand te brengen, heeft zondag een confe rentie gepland aan het Bui tenhof in Den Haag. Daar zou de omstreden haat imam Fawaz Jneid spreken. In het pand is ook de am bassade van Israël geves tigd. Een andere spreker is Abdelhamid Ayn Al-Hayat, de imam die bekendheid geniet sinds hij in Helmond drie jaar geleden een veel besproken tirade hield tegen de democratie, ho mo's en vrouwenrechten. Het Haagse CDA-raadslid Daniëlle Koster betreurt dat Fawaz zijn gang kan gaan. „Dit laat zien dat er strakkere regels nodig zijn om haat-imams te weren. Zij krijgen nu alle ruimte de giftige boodschap te ver spreiden." De burgemeester laat weten de situatie goed in de gaten te houden. Bij 7AM, de zalenverhuur- der, wordt na vragen van deze krant alsnog overlegd of het verstandig is de moslim-organisatie een po dium te bieden. Als u meer dan ooit snakt naar het lekkere weer van zaterdag, dan is dat niet gek. We hebben echt sombere maanden achter de rug. En maart was zelfs kou der dan januari. De winter heeft ons getreiterd dit jaar. Victor Schildkamp De Bilt Latifa (I) en Isabelle heb ben het terras van het Sche- veningse strandpavil joen Zanzibar bijna zon klaar. FOTO GUUS SCHOONEWILLE 100% 75 50 25 O Maart zonneschijnduur t.o.v. wat maximaal mogelijk is per dag December Januari Februari

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7