Rederijkers spelen 'Hef het glas' in en om patriciërshuis De Aveling 7 Over vier maanden wordt een tijdperk afgesloten. Dan horen radio luisteren en televisiekijken via de kabel in Zeeland tot de verleden tijd. Lang leve de digitale opmars. Of niet? OMSCHAKELING DIGITAAL Joost Jiskoot, televisie- en radiospecialist bij Delta, kon de tijdscapsule niet mooier parkeren: rond zijn geboortejaar werd in Zeeland begonnen met de aanleg van het kabelnetwerk. Binnen zes jaar tijd, in 1991, waren hier alle huizen aangesloten op de centrale anten ne installatie. Vijftien jaar later be gon ook de digitale ethertelevisie aan z'n opmars, stopten de analoge uitzendingen via de lucht en ver dwenen de laatste harken van het dak. Anno 2018 staat Delta op nieuw voor een ingrijpende om slag. Vanaf 20 augustus schakelt de Zeeuwse kabelaar volledig over op een digitaal pakket voor televisie én radio. Over het waarom valt volgens Jiskoot niet te twisten: „De kwaliteit wordt zoveel beter. We maken zo letterlijk ruim baan voor het internet. Steeds meer mensen kijken televisie en luiste ren radio via internet. Het inter netverkeer groeit per jaar met zo'n veertig procent. Eén analoge zen der op de kabel neemt net zoveel ruimte in als zes digitale zenders. Dus tel uit je winst." In een volgepakt parochiecen trum nam Jiskoot de meer de vijf tig hoofdzakelijk grijze hoofden soepeitjes aan de hand mee op zijn reis door de wondere wereld van het digitale tijdperk. Over smart cards, decoders voor interactieve televisie en DAB-plusradio ging het. De bijeenkomst was georgani seerd door de ouderenbonden KBO en PCOB samen met de seni orenvereniging Schouwen-Duive- land en welzijnsorganisatie SMWO. Dat met die televisie, dat zal wel loslopen, viel op hoofdlij nen te beluisteren. Het is per slot van rekening niet hun eerste om schakeling op dit front. Maar hoe zit dat nu met de radio? Veel ouderen hebben de stereo hele dagen aan staan. Wat kan je Ze verplichten je tot dingen die als klant niet mijn bedoeling zijn nog met zo'n ding, wanneer de ka bel geen signaal meer doorgeeft? Jiskoot tovert een lang lint uit een doosje tevoorschijn. Een antenne die voor 3,99 overal te koop is en eenvoudig achterin het toestel kan worden gestoken. „Een laagdrem pelige oplossing." Nadeel is wel dat de ontvangst te wensen over laat, naarmate de afstand van een zendmast groter is, zegt de man van Delta er eerlijk bij. Wie meer kwaliteit en veel zenders wil, luis tert het beste radio via de televisie, vertelt hij. Even maakte zich een lichte staat van opwinding mees ter van de generatie die is opge groeid met een televisie om op ge zette tijden naar te kijken. Jiskoot legt uit dat het scherm feitelijk niets meer is dan een apparaat om het radiosignaal binnen te halen. Je kan via je tv luisteren, maar wie de televisie heeft verbonden met de audio-apparatuur kan het ge luid ook zo op de 'oude ver trouwde manier' uit de boxen la ten schallen. Of je koopt een nieuwe radio (DAB-plus) die het digitale signaal met een antenne uit de lucht plukt. Han Steur (76) vindt het maar niks. „Ze verplichten je tot dingen die absoluut niet de bedoeling zijn geweest van mij als klant." Hij woont in Nieuwegein, maar ver blijft een groot deel van het jaar in zijn vakantiehuis in Ellemeet. In Nieuwegein kijkt en luistert hij via Ziggo. „En die blijven voorlopig gewoon analoge radio via de kabel doorgeven. Het is een keuze van de provider. Dus daar sta je dan, in Zeeland." Logistiek is het een hersenkraker voor de makers. Voor het publiek zorgt de tocht langs verschillende scènes vooral voor extra spanning en dyna miek. Hoewel een absolute meer waarde voor de voorstelling is deze op zet gedeeltelijk ook een 'moetje'. In veel ruimtes kunnen maar maximaal twintig toeschouwers terecht. „Het is de enige manier om in die prachtige toonaangevende huizen te kunnen spelen. En dat willen we graag. Zo be trek je de historische stad er steeds weer bijzegt productieleider Guusje Poot. 'Hef het glas' is een toost op de jaren 1907-1957. De rode draad is de vijftig ste verjaardag van Gerrit, die in zijn halve eeuw aan leven gigantische ver- Het is de enige manier om in die prachtige huizen te kunnen spelen anderingen - al dan niet bewust - aan zich voorbij zag trekken. Van de leer plichtwet tot het vrouwenkiesrecht en van de Tweede Wereldoorlog tot de eerste televisie-uitzending. In ver schillende kamers van De Aveling, het enorme - en ook grootste - patriciërs huis aan de Oude Haven in Zierikzee, komen die vijftig jaar in hoogte- en dieptepunten voorbij. De circa veertig spelers van Rederij kers Zierikzee zijn al volop aan het re peteren. De voorstellingen zijn van 4 tot en met 8 en van 12 tot en met 15 september. Kaarten zijn te koop bij Boekhandel de Vries in Zierikzee of via rederijkerszierikzee.nl. Rouwgroep voor verliesverwerking in Odensehuis ZIERIKZEE In het Odensehuis in Zierikzee begint woensdagmiddag 11 april een nieuwe rouwgroep van SMWO. De groep is bedoeld voor mensen die moeite hebben om hun leven weer op te pakken na het overlijden van een dierbare. Gedurende acht weken wordt er met een programma over rouw en verlies gewerkt. Deelname kan zon der doorverwijzing en er zijn geen kosten aan verbonden. donderdag 5 april 2018 SD Radio luisteren doe je via de televisie Marcel Modde - Han Steur Het begint haast een handelsmerk te worden van de Rederijkers Zie- rikzee. Publiek dat in groepjes langs verschillende scènes wordt gevoerd, om uiteindelijk met z'n allen een daverende slotscène te beleven. Zo is ook de bedoeling met 'Hef het glas', de productie die in september in en om De Aveling wordt opgevoerd. De kaartverkoop start 1 mei. Esme Soesman Zierikzee - Guusje Poot, productieleider Voor meer informatie of aanmel den: Marianne Ketting of Tedi Ivancheva, via: m.ketting@smwo.nl of telefo nisch op 06-57812264. Joost Jiskoot (r) legt Frits Wansink (I) de werking van een decoder en een antennelint uit. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59