Het fragiele bestaan in de illegaliteit Samen met Don Diego een koloniale hel ontvluchten 7 Moeder en dochter tussen genegenheid en uitbarstingen was er eerst een dodelijke stilte, maar vervolgens een daverend applaus. Ook de pers waardeerde mijn film." Het scenario van Cobain is geschre ven door de vaste producente van Le- opold, Stienette Bosklopper, die ei genlijk een jonge filmmaker op het oog had. Maar toen Leopold het ver haal had gelezen over de 15-jarige jongen Cobain die zich wil ontfer men over zijn zwangere en zelfde structieve moeder, stak zij haar vinger op om de regie op zich te nemen. Doelgroep Haar collega Gerwig schreef zelf het scenario van haar film Lady Bird over een ingewikkelde moeder- dochterverhouding. Ook haar film mikt net als Cobain op het arthou- sepubliek. De actrice koos een kleinschalig productiehuis, dat in staat was om haar film perfect te lanceren bij de beoogde doel groep. De mond-tot-mond reclame en laaiend enthousiaste recensies deden de rest. Over het algemeen doen de vrou welijke regisseurs het in Nederland uitstekend. Will Koopman heeft met haar Gooische Vrouwen-komedies de best bezochte films van de afgelopen decennia gemaakt. Paula van der Oest (Tonio, Lucia de B) is misschien wel de meest productieve filmmaker van Nederland. Net als voor Leopold geldt worden de producties van Mijke de Jong Layla M, Joyook op belangrijke festivals vertoond. Leopold werkt alweer aan een nieuwe film. „Deze keer schrijf ik het scenario weer zelf. Met een vrouwe lijk personage in de hoofdrol. Zij raakt verzeild in het jagersmilieu van Canada. De werktitel is Whitetail", besluit Leopold. LADY BIRD Une Saison En France Hoe bouw je een leven op na een vlucht uit een gewelddadig thuis land, een gevaarlijke reis en het tergende wachten op een ver blijfsvergunning in het gehoopte nieuwe thuisland? Weduwnaar Abbas ontvluchtte met zijn kinderen het oorlogsge weld in de Centraal-Afrikaanse Republiek. In Frankrijk stuurt de voormalige docent Frans hen naar school, zorgt hij voor onderdak en werkt hij keurig voor zijn geld. Maar dan wordt zijn verblijfsver gunning afgewezen en is zijn ge zin officieel illegaal verklaard. Dat Abbas' nieuwe Franse vriendin hen in huis opneemt, biedt een laatste sprankje hoop. Hoewel de opgewekt ogende filmposter een hartverwarmende scène toont, lijken compassie en levenslust het in dit sociaal-realis tische drama toch niet te winnen van de grimmige, keiharde reali teit van illegaliteit; illegalen zijn 'onzichtbaar'. De uit Tsjaad af komstige Haroun toont hun on zekere nieuwe leven in vaak kalme scènes waarin vooral op de gezichten van de acteurs te lezen is wat een dergelijk fragiel bestaan met een mens kan doen. - M.N. Zama Don Diego de Zama, gezant van de Spaanse koning, is ergens in de zeventiende eeuw in een Spaanse nederzetting in Zuid-Amerika gestationeerd. Zama is de plek zat en hoopt naar Buenos Aires ge zonden te worden. Zijn wachten lijkt vergeefs. In die zinderende hitte, tussen opstandige locals en een realiteit die steeds mistiger wordt, probeert hij zich kramp achtig staande te houden. Deze vierde film van de Argen tijnse Martel toont een verwar rende koloniale wereld die overi gens nergens pretendeert histo risch correct te zijn. Het beste is om je simpelweg te laten meevoeren door de ont wrichtende scènes die Zama's be staan overspoelen. Wat is werke lijkheid en wie is er nog te ver trouwen in dit dystopische, kolo niale universum? donderdag 5 april 2018 GO Saoirse Ronan (links) en Laurie Metcalf in de film Lady Bird. FOTO UNIVERSAL PICTURES T Greta Gerwig, regisseur van Lady Bird. FOTO THEO WARGO/GETTY IMAGES DRAMA Regie: Greta Gerwig. Hoofdrollen: Saoirse Ronan, Laurie Met calf en Timothée Chalamet. Het filmaanbod uit Hollywood barst van de films over tieners die op weg zijn naar hun volwassenheid en zelfstandigheid. In dat opzicht is het film drama Lady Bird geen film die bijzonder origi neel is. Wel is de uit voering van het thema opmerkelijk genuan ceerd, zeker door de voortreffelijke vertol kingen van de acteurs. Actrice Greta Gerwig (bekend uit de tragiko medie Frances Ha) maakt met Lady Bird haar regiedebuut. Zij baseerde het verhaal deels op haar eigen jeugd als katholieke tiener in het Ameri kaanse Sacramento. Lady Bird is de naam van een 17-jarig tiener meisje (gespeeld door Ronan) dat een nogal moeizame verhouding heeft met haar moe der (Metcalf). Lady Bird droomt van een vertrek uit het weinig opwindende Sacra mento en het verstik kende roomse milieu. Met haar moeder, die de kost verdient als verpleegster, heeft zij een ontvlambare rela tie die soms tot gene genheid, maar vaker tot uitbarstingen leidt. Er vallen regelmatig harde woorden tussen de twee, zeker als het naderende vertrek van de dochter ter sprake komt. Voor veel mei den zal Lady Bird een herkenbare film zijn. De film roept univer sele gevoelens op, ook bij ouders met een legenestsyn- droom. A.Z. DRAMA Regie: Mahamat-Saleh Haroun Hoofdrollen: Eriq Ebouaney en Sandrine Bonnaire i§ t Weduwnaar Abbas belandt met zijn kinderen in de illegali teit. FOTO IMAGINE FILM DRAMA Regie: Lucrecia Martel Hoofdrollen: Daniël Giménez Cacho, Lola Duenas - Marieke Nieuwdorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51