t 0) 6 Wie noemt zijn kind Cobain? Vrouwen hebben in de Nederlandse filmwereld weinig reden tot klagen. Dit in tegenstelling tot hun Amerikaanse collega's, die minder bevoorrecht zijn. Dat blijkt uit de ervaringen van regisseur Greta Gerwig LadyBird) en haar Nederlandse collega Nanouk Leopold (Cobairi). Hun films gaan deze week in première. FILMNIEUWS Top 5 in de bioscoop Nu in de bios Ready Player One Ausdem Nichts Tomb Raider ★★★i ACTIE IV Nieuwe rol voor Dwayne Johnson Honkbaldocu opent Festival Sportfilm ndanks het succes van Lady Bird - die vijf Oscarno minaties kreeg - beseft actrice Greta Gerwig (34), die met deze film haar regiedebuut maakt, dat er voor vrouwen in Hollywood nog heel veel terrein te veroveren is. Maar toch is zij hoopvol gestemd. In een recent interview zei Gerwig (die pas als vijfde vrouw in de ge schiedenis van de Oscars een nomi natie als regisseur kreeg): „Als ik de leiding had over een grote filmstudio zou ik meer vrouwen gaan aantrek ken. Gebleken is dat films gemaakt door vrouwen met vrouwelijke the ma's het ongelooflijk goed doen. Dat moet de verantwoordelijken zo lang zamerhand toch aan het denken zet ten?" Gelijkheid Het stadium van gelijkheid tussen mannen en vrouwen in de filmwe reld heeft Nederland allang bereikt. Vrouwelijke filmmakers staan, zo blijkt uit recente cijfers van het Film fonds, vrijwel op gelijke hoogte met hun mannelijke collega's. Van de ac tieve Nederlandse regisseurs in 2017 is 41,10 procent vrouw, bij de produ centen ligt dat aantal op 36,86 pro- Cobain Films gemaakt door vrouwen met vrouwelijke thema's doen het ongelooflijk goed Cobain haat zijn naam. „Iedereen spreekt het verkeerd uit of begint over die dode zanger", foetert de 15- jarige jongen geïrriteerd in het begin van de nieuwe film van regisseur Leopold. Verantwoordelijk voor zijn geboorte- naam is de moeder van Cobain, die hulpbehoevend is door haar drugs verslaving. Het feit dat zij haar kind cent en bij de scenaristen zelfs op 46,80 procent. Ter vergelijking: in de VS halen vrouwelijke regisseurs am per een score van 10 procent ten op zichte van de mannen. Nanouk Leopold (49) beseft dat zij als filmmaker in Nederland geen re den tot klagen heeft. „Het grote voor deel is dat op de belangrijke posten in de Nederlandse filmwereld - het Filmfonds, de grote festivals, de drama-afdelingen bij de omroepen - vrouwen aan het roer zitten. Dat maakt denk ik wel een verschil voor de keuzes van de verhalen die ver filmd worden. Op buitenlandse festi vals hebben vooral mannen het voor het zeggen, waardoor er relatief min der films van vrouwen in de grote competities opduiken." Première Van zowel Gerwig als Leopold gaat deze week een film in première. De Nederlandse regisseur heeft al een aanzienlijke staat van dienst opge bouwd met films als ilesflottantes (2001), Guernsey (2005) en Boven Is Het Stil (2013). Haar werk wordt op de prestigieuze festivals van Cannes en Berlijn vertoond. Dat gebeurde ook met haar nieuwe film Cobain. Die ging in een bijpro gramma van de Berlinale in pre mière. „Dat was in het 15-plus-pro- gramma", zegt Leopold. „De reacties waren zeer positief. Na de vertoning vernoemde naar Kurt Cobain, de verslaafde zanger van Nirvana die zichzelf van het leven beroofde, zegt veel over de levenswandel van de aan lagerwal geraakte vrouw. De film van Leopold GuernseyBo ven Is Het Stil) is een omgekeerd zorgverhaal. Het is de zoon die zich om zijn moeder bekommert als ze weer zwanger is geraakt. Zij heeft nooit naar haar zoon omgekeken. Cobain vreest het ergste voor wat er met haar nieuwe kind kan gebeuren. Dit sociale drama doet in sommige opzichten sterk denken aan het werk van de Waalse broers Dardenne die in hun werk L'Enfant Rosettaook oog hebben voor breek bare verhoudingen van kwetsbare mensen. Vooral door de intense ver tolking van nieuwkomer Keizer in de titelrol raakt de film van Leopold de kijker recht in het hart. donderdag 5 april 2018 GO Hoogste opbrengst afgelopen week 1 (-) Ready Player One 771.000 2 (-) Pieter Konijn 548.000 3 (1) Tomb Raider 424.000 4 (2) Bankier van het Verzet €381.000 5 (4) Black Panther 235.000 SCIENCE FICTION Steven Spielberg duikt in de virtuele wereld van de computergames in deze boekverfilming. Zijn spectacu laire film zit vol verwijzingen naar de vorige eeuw met citaten uit films als The Shining en King Kong. Het verhaal draait om de jacht naar drie gouden sleutels die in videospelletjes verbor gen zitten. DRAMA De voortreffelijke Diane Kruger speelt de echtgenote van een Turkse man in Duitsland, die samen met hun zoontje bij een aanslag om het leven komt. De daders, een neonazi-echtpaar, wor den vrij gesproken. Neemt zij daarna het recht in eigen hand is de ham vraag van deze film. Alicia Vikander volgt Angelina Jolie op als Lara Croft, de avonturierster die haar sporen nog moet verdienen. De nieuwe Croft is minder sexy, maar realistischer dan haar voorgangster. ACTIE Dwayne Johnson, alias The Rock, is een van de meest actieve actiesterren in Hollywood. Zijn nieuwe film heet Red Notice. De titel verwijst naar de Code Rood of Defcon 1 van Interpol; de zwaarste alarmering van de 'International Criminal Police Organisation'. Johnson gaat een Interpol agent spelen. DOCUMENTAIRE De documen taire A Perfect Game van foto graaf en filmma ker Robbert So Kiem Hwat (De Smaak van de Ziet, 2011) over drie jonge honk ballers die dro men van een professionele carrière in de VS, is op 11 april de openingsfilm van het Sport- FilmFestival in Rotterdam. De televisiepre mière van de film is op woensdag 25 april op NP02. E vrouwen doen het beter Ab Zagt Nanouk Leopold, regisseur van de film Cobairi. fotocinemien 44 Greta Gerwig (34) DRAMA Regie: Nanouk Leopold Hoofdrollen: Bas Keizer, Wim Opbrouck en Naomi Velissariou M De 15-jarige Cobain (Keizer) maakt zich zorgen over zijn moeder, fotocinemien -A.Z.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50