4 dgn Spornitz (de)**** 4 Wie straks koning Willem- Alexander beledigt, kan niet meer jarenlang achter de tralies verdwijnen. Het aparte verbod op majesteits schennis wordt geschrapt. Erdogan vist achter het net MAJESTEITSSCHENNIS STRAF FLINK OMLAAG In 21ste eeuw mag staatshoofd gezag niet meer ontlenen aan dreiging De maximale gevangenis straf voor belediging van de koning gaat fors om laag: van vijfjaar naar vier maanden. Nu staat nog in het Wetboek van Strafrecht dat opzettelijke belediging van Wil lem-Alexander vijfjaar cel kan ople veren, en belediging van zijn vrouw Maxima en opvolger Amalia vier jaar cel. Het kabinet en een meerderheid van de Tweede Kamer steunen het initiatiefwetsvoorstel van D66-Ka- merlid Kees Verhoeven om die wets artikelen te schrappen. „In 1829 werd majesteitsschennis voor het eerst apart bestraft", zei Verhoeven giste ren tijdens het finale debat daarover. „Wie de koning of zijn familie bele digde, werd gezien als revolutionair. Dat moest streng worden bestraft. Maar de tijden zijn veranderd." Volgens de D66'er moet de macht anno 2018 bekritiseerd kunnen wor- 4 dgn Veluwe**** 3 dgn Noordwijk diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg den. „Mensen moeten hardop kun nen zeggen wat ze vinden, zelfs als dat anderen kwetst", vindt het Ka merlid. „In de eenentwintigste eeuw mag een staatshoofd zijn gezag niet meer ontlenen aan dreiging van het overheidszwaard." Kritiek De meeste partijen in de Tweede Ka mer vinden dat ook. Wel is Verhoe ven WD en PvdA tegemoet geko men na eerdere kritiek. Eerst wilde Verhoeven dat belediging van de ko ning gelijk zou worden gesteld aan SPANJE belediging van 'gewone' burgers. Dat betekende ook dat het staatshoofd eerst aangifte moest doen voordat ie mand kan worden vervolgd. Nu heeft Verhoeven de koning op één lijn gezet met bijvoorbeeld agen ten. De maximale celstraf gaat daar door naar vier maanden (in plaats van drie maanden voor gewone bur gers). Ook is het niet nodig dat de ko ning eerst zelf aangifte doet, dat kan het OM uit zichzelf blijven doen net als nu. De christelijke partijen - CDA, Christenunie en SGP - zijn fel tegen het schrappen van het verbod op ma jesteitsschennis. „De koning is niet een gemiddelde huisvader", bena drukt CDA-Kamerlid Chris van Dam. „Hij heeft een andere positie in ons staatsbestel. Als CDA zien we de Koning als wezenlijk instituut in onze democratische rechtsstaat." Ook de SGP heeft geen goed woord over voor het schrappen van de zwaardere straffen op majesteits schennis. Volgens SGP-leider Kees van der Staaij heeft de koning recht op 'een bijzonder respect'. APARTE STATUS donderdag 5 april 2018 GO Koning uitschelden: slechts Voor maar: Ooit kon het beledigen Peter Winterman Den Haag Verblijf in Noord Duitsland, vlakbij natuurgebied Lewitz. Tip: Kasteel Schwerin 3 nachten in 3* Van der Valk Landhotel Spornitz (8,0) Q 3 keer een uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren en gebruik van wifi Aankomsten t/m aug. 2018. Betaal pas bij aankomst! 4* Hotel Victoria-Hoenderloo (8,1) 3* Hotel Astoria [7,6), loopafstand strand 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Gratis parkeren en wifi lx 3-gangen diner wifi QS) Gebruik zwembaden Oir»™ Zomertip: t/m september Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting van de Thaise koning u de kop kosten. Of een lede maat, als je geluk had. Vorig jaar kwam een Thai die tien keer zijn koning op Face Een Spaanse rapper is eerder dit jaar tot 3,5 jaar cel veroordeeld voor het be ledigen van de Spaanse ko ninklijke familie. Hij stelde in een rap voor 'de koning met een touw om zijn nek op een plein te zetten'. —Kees Verhoeven (D66-Kamerlid) Vlnr: de Thaise ko ning Rama X, Felipe VI van Spanje, de Ma leisische koning Mo- hammad V van Kelan- tan en koning Willem- Alexander. fotogetty IMAGES, RVD De wetswijziging regelt ook dat het beledigen van een bevriend staatshoofd niet langer apart strafbaar is. Nu is het nog zo dat wanneer bijvoorbeeld een caba retier een harde grap maakt over de Turkse president Erdogan, hij van het Nederlandse OM kan eisen dat die tot vervolging over gaat. Dat kan iemand maximaal twee jaar cel opleveren. Twee jaar geleden kwam de Duitse tv-presentator Jan Böhmer- mann zo in de problemen na een satirisch gedicht over Er dogan. Overigens heeft justitie in Duitsland die zaak later ge seponeerd. Mocht Erdogan zich in de toekomst ergens door gekrenkt voelen, dan krijgt hij geen aparte bescherming meer. Hij moet dan zelf op een Nederlands politiebureau aan gifte doen. Er zijn dan ook geen hogere straffen meer. Iemand kan dan maximaal drie maanden cel krijgen. Hetzelfde geldt voor leden van de Tweede Kamer. Die genieten ook geen extra be scherming. Ambtenaren en de koning wel. Zij hoeven niet zelf aangifte te doen en er geldt een strafverzwaring van een derde bij belediging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4