In The Lane voel je de blues 44 5 Festival opent met Belgische film 'Fagade' Matthias Eick in De Spot Vier mannen in kilt Zeeuws-Vlaanderen moet vooral zichzelf blijven", vindt Jéan Rottier. „Liefst met films en documentaires uit de streek." Zo worden er ook dit jaar weer een aantal regionale pro ducties vertoond. „Maar het festival wil ook verrassen met internationale premières. Alleen door samen te werken lukt dat. Er is immers veel ta lent aanwezig in de regio en boven dien kent Zeeuws-Vlaanderen veel filmliefhebbers." Festival Jazz Folk Een witte gitaar aan de café muur staat symbool voor de bluesclub. Elke bluesartiest die in Oostburg speelde heeft een krabbeltje op de gitaar gezet en er is na tien jaar weinig witruimte meer over. Ton Marchand is organi sator van de bluesfestivals en voor vechter van de muziek in Zeeuws- Vlaanderen. De muziekstijl die eind 19e eeuw ontstond vanuit de behoefte van Afrikaanse slaven om verdriet van zich af te zingen. Marchand: „De blues gaat over het leven en de nadruk ligt op nega tieve gebeurtenissen. Juist die diepe emoties raken me keer op keer." Het lijkt wel of de 'ellende van de blues' ook zijn uitwerking heeft op het Zeeuws-Vlaamse bluescafé. Van de drie oprichters in 2008 is al leen Marchand nog in leven. Kort na de oprichting van de bluesclub in 2008 sloeg het noodlot toe. Één van de oprichters, James Proost, kwam om het leven bij een motor ongeluk. „Dat was drie weken voor ons eerste bluesfestival", vertelt Marchand. „We waren druk met de laatste voorbereidingen en hoor den plots het tragische nieuws. Uit respect voor James ging het festival 'gewoon' door. Met 150 bezoekers werd het een bijzondere dag. De bluesmuziek en de saamhorigheid hadden een troostend effect." Een paar jaar later werd de Oost- burgse bluesclub opnieuw in rouw gedompeld. Bij medeoprichter Henny Endenburg werd een mela- noom geconstateerd en binnen en- Blues moet je ervaren door er live bij te zijn kele maanden overleed hij. Ton Marchand bleef alleen over. Samen met café-eigenaar Kees Petit is hij de drijvende kracht achter het aan komende bluesfestival. Marchand herinnert zich memo rabele avonden in het café. „Bij voorbeeld vrijdagavond 13 novem ber 2015. Jim Suhler trad op, we reldberoemd onder bluesliefheb bers. Die avond waren er maar 25 bezoekers. Eerst dacht ik, wat zonde, hij verdient zo veel meer toehoorders. Maar hij speelde de sterren van de hemel en de sfeer was intiem en bijzonder. Toen ik naar huis reed hoorde ik op de ra dio over de vele doden die waren gevallen bij aanslagen in Parijs. Zo'n avond blijft je levenslang bij." Ook het bluesfestival van 2015 jaar zal Marchand niet vergeten. Niet alleen om het indrukwekkende op treden van Ralph de Jongh, die met gesloten ogen en op klompen de pannen van het dak speelde. Maar vooral omdat veel deelnemers ge veld waren door ziekte. „Ziekte en pijn horen ook bij de blues." Akoestisch Voor de aankomende editie hoopt de organisator niet geconfronteerd te worden met lastminute-afmel- dingen. „Het is dit keer een volle dig akoestisch festival. Ik kijk uit naar het optreden van de Australi sche fingerpicker Lloyd Spiegel. Een gitaarvirtuoos met uniek stemgeluid." Volgens Marchand trekt het bluescafé, dat plaats biedt aan circa 150 bezoekers, steeds meer jonge fans. „Ons publiek ziet er niet altijd doorsnee uit, ruige voorkomens en motorrijders zijn geen uitzonde ring. Van alles door elkaar, maar al tijd in goede harmonie." Slotvraag: smaakt tien jaar blues- cafe naar meer? „Dat zeker, maar we willen niet groeien. Wij kiezen bewust voor kleinschalig. Artiesten zijn aanraakbaar en er valt gemak kelijk een praatje mee te maken. Een popmuziekje kun je op You- tube luisteren, maar blues moet je ervaren door er live bij te zijn. In café The Lane voel je de blues in elk deel van je lichaam." donderdag 5 april 2018 GO Filmfestival Zeeuws-Vlaanderen, dinsdag 10 tot en met zondag 15 april, Cinecity Terneuzen. Voor vol ledige programma, zie: filmfestival- zeeuwsvlaanderen.nl. A Veel serpentine bij de opening van het filmfestival, vorig jaar. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Het FilmFestival Zeeuws-Vlaanderen opent op dinsdag 10 april met de film Fa pa- des. Deze Belgische dramafilm uit 2017 werd geregisseerd door Kaat Beels en Nathalie Bas- teyns en vertelt het ver haal van een veertigja rige vrouw, Alex (Natali Broods), die op een kantelpunt in haar leven staat. Haar moeder ver laat haar dementerende vader (Johan Leysen), waardoor zij noodge dwongen de zorg voor haar vader moet opne men. De situatie doet haar twijfelen of ze bij haar ontrouwe man (Theo Maassen) moet blijven of dat ze, net als haar ouders, de fagade moet doorbreken. Het Brusselse regieduo Beels en Basteyns werkte eerder al aan de succesvolle televisiese rie Clan en dramaserie Beau Séjour. De twee regisseurs en diverse hoofdrolspelers, waar onder Theo Maassen, zullen tijdens het ope ningsgala van het Film- Festival aanwezig zijn. Als eerste filmfestival in Nederland wordt de openingsfilm de eerste vijf minuten getoond met audiodescriptie: een app die films en se ries toegankelijk maakt voor mensen die slecht ziend of blind zijn. De gasten beleven de eer ste vijf minuten van de film dan ook enkel met hun gehoor. Hierna start de film nogmaals met beeld. Meer informatie: earcatch.nl. Dinsdag 10 april ope ningsgala FilmFestival in CineCity Terneuzen, aanvang: 19.00 uur. Wie Matthias Eick kent, zal over het al gemeen de trompet aan hem linken. De Noorse muzikant kan echter met recht een multi-instrumen- talist genoemd wor den. Hij neemt net zo makkelijk een vibra foon of gitaar ter hand. Eick is een van de drijvende krach ten achter de forma tie Jaga Jazzist, die op festivals als Low- lands heeft gestaan. Deze maand ver schijnt zijn nieuwe album Ravensburg, van welk waarschijn lijk het nodige te horen zal zijn tijdens zijn optreden in de Spot. Zondag 8 april, De Spot Middelburg, 16.30 uur Al meer dan twintig jaar staan de mannen van Rapalje in vol Keltisch or naat op podiums in binnen-en buiten land. De vier bandleden gebruiken een keur aan instrumenten om Neder landse, Schotse en Ierse folkmuziek ten gehore te brengen. Hoogtepunt is ieder jaar weer hun eigen muziekfesti val in Groningen: het Rapalje Zomerfolk Festival. Wie dat net iets te ver weg vindt, kan zaterdag ook in Renesse te recht. Zater dag 7 april, Dorpshuis Renesse, 20.15 uur Bluescafé The Lane in Oostburg viert zaterdag zijn 10-jarig jubi leum met een bluesfestival. Van pittige Texasblues tot stevige rock en akoestische missisipi- blues: er is van alles voorbijgeko men in die tien roerige jaren. Hans Puik Ton Marchand Bluesfestival, The Lane Oost burg, zaterdag 7 april, 16.00 uur. A Ralph de Jongh is een van de artiesten die afgelopen tien jaar op het podium van The Lane hebben gestaan, fotorenéejopp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49