MIJN HOBBY 11 Dan de Bruijn (56) uit Middelburg is enigmaliefhebber. De enigma is een cryptomachine waarop een bericht omgezet kan worden in onleesbare tekst. Alleen een andere enigma kan deze ontcijferen. Het apparaat werd tijdens de Tweede Wereldoorlog vooral gebruikt door Duitsers. In 2008 heb ik op een tentoonstelling over cryptomachines een bouwpakket voor een elektronische enigma-replica gekocht. Hij is volle dig compatibel met een echte. Een bericht dat in de oorlog is vercijferd, kun je dus op die van mij teruglezen. De enigma is ontzettend uniek. Veel mensen weten niet wat zijn invloed is geweest op het verloop van de Tweede Wereldoorlog. Deskundi gen zeggen dat het de oorlog met twee jaar heeft verkort, omdat de geallieerden de berichten van de Duitsers konden kraken. Dat varieert enorm. Ik geef er lezingen over, ik bouw eraan, ik lees erover en ik overleg met anderen. Elke week ben ik er een aantal uren mee bezig. Een originele enigma kost ongeveer 350 dui zend euro. Dat gaat 'm niet worden. Het bouwpakket was een stuk goedkoper. Het kost me niet zo heel veel geld, maar als ik dingen tegen kom, dan koop ik die. Er is geen enigmaclub in Nederland. Maar bij de radiozendamateurvereniging waar ik bij zit, vinden veel mensen het erg interessant. En ik heb contact met andere enigmaliefhebbers in Ne derland. Ik lees er boeken over, ik lees op internet en overleg met collega's. In 2012 heb ik veel in formatie opgehaald in het Engelse museum Bletchley Park. Dat was in de oorlog een centrum waar berichten werden gekraakt. Mijn vrouw vindt het ontzettend leuk. Ze zoekt zelf ook mee. Zo heeft ze een mooie houten kist voor mijn enigma gevonden en koopt ze Nederlandse varianten van codeboeken voor me. Met collega-enigmaliefhebbers. En bij lezin gen en bunkerevenementen doe ik ook vaak interessante contacten op. Een replica van een enigma M4, gebouwd door een collega-zendamateur. Volledig compatibel en niet van echt te onderscheiden. Een vriend heeft er een originele eikenhouten kist bij gemaakt. I I J Eigenlijk niet. Veel mensen kennen enigma als 'iets met Duitsers, coderen en onderzeeboten'. Als je dan kunt vertellen wat, waarom en hoe, vindt iedereen dat prachtig. Jazeker. Al ben ik bang dat een originele enigma, gezien de prijs, altijd een droom zal blij ven. Maar er zijn nog veel meer cryptoapparaten, bijvoorbeeld uit de Koude Oorlog. donderdag 5 april 2018 GO Verborgen berichten vinden Marieke Kesteloo 1 Wanneer bent u met uw hobby begonnen? 2Wat is er zo leuk aan uw hobby? 3 Hoeveel tijd besteedt u eraan? 4Hoeveel geld geeft u eraan uit? 5 Zit u bij een club? 6 Hoe informeert u zich over uw hobby? 7Wat vindt uw partner ervan? 8 Met wie deelt u uw passie? 9 Wat is uw topstuk? Verklaren mensen u wel eens voor gek? "1 "1 Bent u van plan om uw verzameling nog uit te breiden? Dan de Bruijn met zijn enigmamachines, foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39