II 'Van de kazerne moeten ze afblijven' Frietboer wil schadevergoeding 10 ZE De ene teler is al aan het steken, de ander moet nog wachten ©NDERNEMER De kunst van het groeien Kennis, Inspiratie en Culinair Machinefabriek Vlissingen 6 juni 2018 Prijs: 125,- Bastiaan Dikker van de ruim tien hectare tellende aspergeboerderij Spitsbroek in Eede kon op 28 maart de eerste zes asperges van dit jaar oogsten. „Inmiddels zitten we op een paar tientallen kilo's per dag en dat blijft stijgen tot enkele honder den kilo's per dag op het hoogte punt van het seizoen." Vijftig kilometer verderop, in Koewacht, zit het aspergeteler Tom de Letter nog niet mee. Hij heeft acht hectare aspergebedden, maar er is nog niet één stengel wakker. „We zitten ze zowat uit de grond te kijken, maar ja, daar groeien ze niet sneller van!" Toch worden in de boerderijwinkel aan de Langeweg wel al asperges geschild en ver kocht. „We verkopen nu asperges van een teler uit Brabant. Zelf ho pen we eind deze week of uiterlijk begin volgende week te oogsten." Microklimaat Het microklimaat is de reden waarom in Eede nu wel al en in Koewacht nog geen asperges wor den gestoken. De Letter: „Alles draait om de temperatuur. Aan de kust profiteren ze toch van de zach tere winters dan wij hier in het oos ten." Dikker legt uit dat zijn asper geplanten daarnaast ontzettend worden verwend. „De zandbedden worden afgedekt met plastic zodat de grond met de minste zonnestra- Aan de kust profiteren ze toch van de zachtere winters len al lekker kan opwarmen." Is de start van het aspergeseizoen doorgaans grillig, wanneer je ze elk jaar voor het laatst kunt eten, is tra ditioneel bepaald; elk jaar op 24 juni (op de feestdag van Sint Jan) sluit het aspergeseizoen. Initiatief van: ©NDERNEMER Mede mogelijk gemaakt door: SchipPer nilu^n saman /7/delta \jj/ Ze heeft niets tegen Zeeland, ver telt ze. Het is alleen zo ver weg. En voor mariniers die gesetteld zijn rondom Doorn is dat juist het pro bleem. Zelf trouwde ze een mari neman. Voor zijn opleiding moest zij mee naar Koog aan de Zaan. „Ik kan me heel goed inleven in die mariniers", zegt ze. „Je kan toch niet alles zoals huisvesting en werk ineens of in een paar jaar op zeggen? Er wordt niet gekeken naar het beroep van de partners en of ze het in Zeeland kunnen uitoe fenen. De kinderen moeten ook weg van hun scholen." Initiatiefneemster van online petitie hoopt op40.000 handtekeningen Ze woont in Driewegen, enkele kilometers van Doorn, en is trots dat de kazerne al sinds 1946 daar zit. „De kazerne hoort hier. Daar moeten ze vanaf blijven. De lig ging is ideaal, centraal in Neder land, met bossen en heuvels om te oefenen. Als je in Zeeland zit, moet je een hele lange rit maken om er gens naartoe te kunnen." Ze hoopt op 40.000 handteke ningen. Dan kan ze de petitie agenderen bij de Tweede Kamer. „Ik wil Rutte aan zijn hand uit zijn kamer meenemen naar de kazerne om daar te praten met de mari niers." Nieuwelingen Toch heeft ze nog wel een oplos sing voor Zeeland. „Laat ze een ka zerne voor nieuwelingen van de marine bouwen. Die kunnen daar getraind worden, om later naar Doorn te verhuizen. Dan is ervoor iedereen een oplossing." Volgens de planning moet de nieuwe Michiel Adriaenszoon de Ruyterkazerne in 2022 in Vlissin gen opengaan. Dinsdag stapten Henk Geschiere en zijn bedrijf Poppendamme Pro- ductions naar de Raad van State in Den Haag. Hij wil dat het stadsbe stuur hem 1.928 euro betaalt voor een dag gemiste omzet. De Zeeuw, die vaker bij popcon certen staat, wilde er op tijd bij zijn. Op 21 maart 2016 vroeg hij een vergunning aan voor een standplaats op het Korte Voorhout aan de kant waar nu het gebouw van de Hoge Raad staat. Dat kon niet, reageerde de gemeente. Daar moest de Mobiele Eenheid staan. Een alternatief op het Koekamp tracé kreeg hij ook niet. Het lucra tieve concert ging aan zijn neus voorbij. Assertiever Zijn concurrent Van der Wulp ging het beter af. „Die is misschien assertiever", zei een woordvoerder van Den Haag tegen de Raad van State. Van der Wulp diende zijn aanvraag in mei 2016 in voor het Korte Voorhout bij de Hoge Raad. Van de gemeente mocht hij daar niet staan maar hij kreeg wel het aanbod van de gemeente voor een plek aan de overkant bij het minis terie van Financiën. Van der Wulp ging toch bij de Hoge Raad staan, zegt Geschiere die foto's maakte. „De gemeente heeft daar niets te gen gedaan. Hij had ook een hot- dogkraam op het Koekamptracé." De Zeeuwse frietbakker vindt dat hij eerder recht had op een vergun ning dan zijn concurrent. Hij had ook wel wat hulp van de gemeente willen hebben. deondernemer.nl/businessfestival donderdag 5 april 2018 WA 'Van kijken groeit asperge niet' Op de zandgronden in Zeeuws- Vlaanderen steekt de asperge koorts de kop op. Waar blijft het witte goud? Terwijl de ene teler al kan oogsten, zit de ander de stengels zowat uit de grond te kijken. Sheila van Doorsselaer Eede - Tom de Letter, teler Bastiaan Dikker steekt de eerste asperge, foto boaztimmermans Miriam Appels is vastberaden en vecht voor het behoud van de marinierskazerne in Doorn. Haar online petitie tegen het verplaatsen van de kazerne naar Vlissingen heeft inmiddels 11.000 handtekeningen in an derhalve week opgeleverd. Bas Bareman Doorn De Middelburgse frietboer Henk Geschiere vertrouwde het voor geen cent en reed op 14 juni 2016 toch naar het Malie veld in Den Haag waar Bruce Springsteen een concert gaf. En jawel, op de plek waar het hem ten strengste was verbo den zijn frietkraam neer te zet ten vanwege het gevaar voor aanslagen, stond een concur rent met friet en hotdogs. Adri Klinkenberg Den Haag Friet met mayonaise, fotoanp BUSINESS FESTIVAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38