Overval raakt supermarkthouder diep 3 Ze zijn de beste ambassadeurs die je je maar kunt voorstellen. Ze geven Zeeuwen het gevoel dat ze in de mooiste provincie van Neder land wonen. Duitsers houden van de Nederlandse steden en vooral, het Nederlandse kustgebied. Zee land staat goed aangeschreven van wege de schone lucht, de weidse vergezichten, de watersportmoge lijkheden, het groene land en de rust. Zeelucht, zonsondergang, goed gezelschap: daar maak je een Duitser gelukkig mee. Ze zijn heer in het verkeer. ^^Synke Hotje: „Een Duitsers houdt zich aan de regels. Dat zit erin gebakken." De man die luid toeterend links inhaalt omdat je naar zijn zin niet snel ge noeg gaat, is waarschijnlijk geen Duitser. „Die toetert eerder als iemand zich niet aan de regels houdt." Woord voerder Esther Boot van de politie bevestigt: „Ik kom weinig inciden ten tegen waar Duitsers bij betrok ken zijn." Dankzij Duitsers bruist Zee- ^^land het hele jaar door. Ze gaan er graag op uit voor een beetje fri- sche Luft en om iets te beleven. Zo houden ze evenementen als toeris- tenmarkten overeind. „Vooral de hoogopgeleide Duitse toerist wil al les weten en gaat overal op af', zegt Synke Hotje. Opruimen en recyclen van afval zit in ons bloed Het is aan de Duitsers te dan ken dat wij weten dat ontbijt Frühstück is en geen Untbeit. Wel verbeelden we ons net iets te snel dat we Duits 'verstehen'. Moet er ie mand langs? Zeg dan niet: lass mal passieren, want dat betekent toch echt 'gebeuren'. 'Deftig' is voedzaam en een Klein kind een kleuter en vraagt een gast naar 'das Meer' dan wil hij weten waar de zee is... We herkennen onszelf in Duit sers. Oppervlakkig bezien heb ben we toch wat meer overeen komsten met onze oosterburen dan met, laten we zeggen, een Frans man - toch ook een Europeaan. Met een beetje moeite versta je elkaar wel, Bratwurst en Bier gaan er bij ons wel in en ook de le vensstijl lijkt niet erg veel te tijdens een zakendiner moppen- tappen om het ijs te breken is in Duitsland not done. De Duitse volksaard mag dan wat formeler zijn, emoties zijn de Duitser niet vreemd. Duitsland is het land waar de Romantiek be gon, het land van de 'Weltschmerz' en de Schlagers, waarin veelal de liefde be- ver- schil- len van die in Neder land. Wat meehelpt, is dat een Duitser op va kantie net wat ge moedelijker is in de omgang dan in een formele setting. Op de keper be schouwd zijn er namelijk echt wel verschillen, aldus Mi- chael Siebers van Niederlandisches Büro fürTourismus Convention. Een Duitser zal een verzoek altijd met beleefde frasen omkleden en zon gen wordt. Synke Hotje, zelf getrouwd met een Nederlander: „Ik ken heel veel Duitse vrouwen die met Neder landse mannen getrouwd zijn of omgaan. Omgekeerd schijnt het minder goed te passen. De Neder lander is wat minder romantisch, maar wel weer relaxter. Wederzijds valt er veel te leren, zullen we maar zeggen." Trouwambtenaar Mirjam Brouwer van de gemeente Veere: „Inderdaad, Duitse vrouw, Neder landse man. Vaak is het een vakan tieliefde." {^t)Onze Zeeuwse trots, Blof, heeft zijn laatste nummer r hit te danken aan een Duitser. 'Zoute- lande', met de onvergetelijke zin 'Blij datje hier bent', is immers ont leend aan de Duitse hit 'Frankfurt Oder' van Bosse en Anna Loos. Danke, danke sehr! Bij aankomst blijkt de ergste drei ging gelukkig voorbij. Ronald was met twee 15-jarige werknemers in de supermarkt bezig toen plotse ling twee personen met bivakmut sen op de winkel binnendrongen. Ronald bevond zich op dat moment in het magazijn, waar het tweetal hem met messen bedreigde. „Hij had al snel door dat het jongeren waren en wist één van die jongens te overmeesteren", vertelt Hans. Daarbij kreeg Ronald hulp van de campingmanager, die toevallig bui ten was en de overvallers met bi vakmutsen op naar binnen had zien gaan. „De campingmanager vroeg zich af of het een grap was of echt, en is voor de zekerheid pools hoogte gaan nemen." Door het kordate optreden van Ronald en omstanders kon de poli tie uiteindelijk een jongen van 13 en een jongen van 16 aanhouden. Nie mand raakte gewond en de jonge overvallers hebben geen geld of spullen buitgemaakt. De winkel is een dag na de over- Als je kind voor je neus in tranen uitbarst, doet dat heel veel met je val gewoon weer open. Alhoewel, gewoon... Hans neemt waar voor Ronald, die thuis zit omdat de psy chische klap hard is aangekomen. Vanuit de Spar is slachtofferhulp ingeschakeld. Ook Hans heeft het taai. Hij twijfelt nog of de winkel de hele dag open blijft. „De overvallers hebben een stukje onbevangenheid van ons afgepakt. En als zo'n jon gen, een kind eigenlijk nog, roept dat hij je vandaag of morgen dood schiet. Hans slikt hoorbaar. „Dat gaat je niet in de koude kleren zit ten. En het getuigt van weinig spijt." Wat Hans misschien nog wel het meest raakt, is het verdriet van zijn zoon. „Als je kind van pakweg veertig voor je neus in tranen uit barst, doet dat heel veel met je." Naast de schrik en het verdriet is er ook boosheid. „We vinden het dieptriest dat een stel van deze jonge jongens het gore lef heeft om op deze manier een hardwerkende, kleine zelfstandige in zijn bedrijf te bedreigen en kapot te maken', schrijft de familie Ossewaarde in een bericht op de Facebookpagina van supermarkt De Veerhoeve. In dat bericht spreken ze tevens hun De overvallers hebben een stukje onbevangenheid van ons afgepakt dank uit voor alle hartverwar mende reacties. „De telefoon rin kelt, er worden bloemen bezorgd en gasten lopen binnen om hun steun te betuigen", zegt Hans. „Nu maar hopen dat met de tijd de schrik en het wantrouwen slijt." donderdag 5 april 2018 Duitse toerist is er weer! -Synke Hotje, Duitsland Instituut Amsterdam „Er is een overval gepleegd. Je moet komen. Nu!" Hans Osse- waarde was net op weg naar huis toen zijn zoon Ronald dins dagmiddag vanuit de Spar-su- permarkt op camping De Veer- hoeve belde. „Ik reed bij Oranje plaat en ben gelijk omgedraaid richting Wolphaartsdijk. Voor je gevoel duurt het üren voor je op de plaats van bestemming bent", zegt een geëmotioneerde Hans aan de telefoon. Ellen Jobse Wolphaartsdijk - Hans Ossewaarde, Spar - Hans Ossewaarde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31