Een bolus moet botermals zijn Duitse toerist is meer dan welkom Scholen hebben na 2022zes ton nodig 'om meer te doen dan we moeten doen' Moet Samsom opnieuw bemiddelen in kwestie Thermphos? Eerherstel voor commissaris Jacob Fontijne stroperig. Wat maakt een bolus tot een goede bolus? Bakker Joop van Meijel (foto) uit Clinge zal het wel weten, want hij werd eergisteren voor de vijfde keer op rij verkozen tot beste bolusbakker van Zeeland. „Een bolus moet botermals zijn en Dat staat in een conceptplan dat de besturen hebben verspreid onder personeel en betrokken overheden. Het gaat om een concept dat voor intern gebruik was bedoeld, bena drukt bestuursvoorzitter Dirck van Bennekom. „Betrokkenen kunnen er nog op reageren. Er zijn dus nog geen knopen doorgehakt." Het plan is een uitwerking van het rapport van de Taskforce Voortge zet Onderwijs Zeeuws-Vlaande ren. Die werd vorig jaar in het leven geroepen om het voortbestaan van het voortgezet onderwijs in met name West- en Oost-Zeeuws- Vlaanderen te garanderen. De Taskforce adviseerde al om De Rede en het Zeldenrust Steelantcollege in Terneuzen te laten fuseren, en de overblijvende vier scholen (ook het Reynaertcollege en de Praktijk school in Hulst en het Zwin College in Oostburg) onder één bestuur on der te brengen. Ondertussen hoestten verschil lende overheden (Rijk, provincie en gemeenten) bij elkaar 22 miljoen euro op. Daarmee kan, in vier jaar tijd, een toekomstbestendig onder wijsplan worden opgesteld en doorgevoerd. De eerste aanzet van dat plan ligt er nu. Er staat onder meer in hoe de schoolbesturen vanaf 2022 menen te kunnen bezuinigen. De fusie van de Terneuzense scholen brengt zo'n 1 miljoen euro op, voorname lijk dankzij dalende personeelskos ten. Ook wil het bestuur in gesprek met de gemeente Terneuzen over nieuwbouw. Op termijn levert ook dat een bezuiniging op. Afstandsleren Ook in Hulst levert een combinatie van personeelsreductie en centrali satie flink geld op: bij elkaar ruim anderhalf miljoen euro. Het vmbo verhuist daar geheel van de Gilde- straat naar de locatie Zoutestraat. Het invoeren van een 'doelmatiger' onderwijsmodel levert nog zes ton extra op. Zo wordt onder meer af standsleren ingevoerd bij vakken die door weinig leerlingen worden gevolgd. Ik denk niet dat mensen zich zorgen hoeven te maken om hun baan Dan nog is er vanaf 2022 een jaar lijks 'financieel gat' van ruim zes ton, schat het bestuur in. Van Ben nekom schrikt daar niet meteen van. „Gemeenten, provincie en Rijk hebben ons nadrukkelijk gevraagd om verrijking te bieden, dus méér te doen dan we móeten doen. Zo maken we ons onderwijs aantrek kelijker." Het gaat onder meer om tweetalig onderwijs (Terneuzen), het Technasium (Terneuzen), spe cialisatie in bijvoorbeeld onderne merschap (Hulst) en toerisme (Oostburg), meer aandacht voor passend onderwijs en de optie op verschillende niveaus examen te doen. „Dat kost nu eenmaal geld", concludeert Van Bennekom. „We gaan daarover graag met de overhe den het gesprek aan." Over de gevolgen voor het perso neel is nog niet veel te zeggen, geeft Van Bennekom aan. „Een flink aan tal mensen gaat de komende tijd met pensioen. Ik denk niet dat mensen zich voorlopig zorgen hoe ven te maken." Het schoolbestuur is wel in gesprek met de vakbonden over het opstellen van een sociaal statuut. ZEELAND2 ZEELAND8 ZEELAND5 donderdag 5 april 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Prima onderwijs kost meer geld Goed voortgezet onderwijs leve ren dat 'dicht bij huis' te vinden is, kan in Zeeuws-Vlaanderen, maar als het aanbod ook 'verrij kend' moet zijn, is structureel extra geld nodig. Dat conclude ren de besturen van de scholen voor voortgezet onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen. Volgens een eerste, voorzichtige schat ting gaat het om ruim zes ton per jaar. Martijn de Koning Terneuzen -Dirck van Bennekom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29