slag door ernstige blessure Schaars alleen de spelers in de etalage, maar de vormgever net zo goed 23 i i PSV en Brands zelf ontkennen dat bericht. Brands stelt dat hij al leen weet dat er naar hem is geïn formeerd door de club waar Ro nald Koeman werd ontslagen. Dat was al in de eerste helft van dit seizoen. Bij PSV heeft Everton zich vooralsnog niet concreet gemeld. Toch zou het niet verrassend zijn als Brands deze zomer naar t Vind maar eens iemand met net zo veel ervaring en een net zo groot netwerk Everton of een andere club in En geland gaat. Waar zijn goede werkrelatie met topmakelaars als Mino Raiola interessant kan zijn. Naar het land ook waar Louis van Gaal hem al langer aanprijst. De twee werkten uitstekend samen bij AZ. Van Gaal werd er kampioen met spelers die letterlijk uit alle windstreken door Brands en zijn scoutingstaf waren binnenge haald. En ook andere spelersdeals leverden Brands een goede naam op in het internationale voetbal. Neem Dries Mertens: van PSV naar Napoli. Of Kevin Strootman: naar AS Roma. En inkomende transfers zoals Gaston Pereiro en Hirving Lozano naar PSV; die tel len ook mee op zijn cv. Beide La tijns-Amerikaanse talenten kon den ook naar internationale top clubs. Acht jaar RKC. Vijfjaar AZ. En nu alweer acht seizoenen PSV. Brands is honkvast en in principe ligt hij in Eindhoven nog tot me dio 2020 vast. Het grote pluspunt aan het werken bij PSV noemde hij al eens de ultrakorte lijnen. Brands gaat over het aan- en ver koopbeleid, hooguit met rugge spraak van trainer Phillip Cocu en van Toon Gerbrands, de algemeen directeur met wie hij kan lezen en schrijven sinds hun gezamenlijke AZ-tijd. In Engeland is het de vraag hoe autonoom een technisch directeur kan opereren. Brands ziet bij transfers van PSV zelf hoe het gaat, nu clubeigenaren in de Premier League van gekkigheid niet weten wat ze moeten doen met hun geld. En als zijn naam op een lijst prijkt, zal dat ongetwijfeld ook gelden voor twee, drie, vier, vijf anderen. Brands is op zijn 56ste nog ambiti eus, maar niet wanhopig op zoek naar iets nieuws. Opvolger Toon Gerbrands heeft ondertus sen bij PSV als motto: 'Voor iedere functie is de opvolger al geboren.' Met andere woorden: of het nu voor Brands is of voor Cocu of voor hemzelf, je vindt uiteindelijk altijd een nieuwe man. Maar goed, vind maar eens iemand die weke lijks 70,80 uur wil werken en die meteen net zo veel ervaring en een net zo groot netwerk meebrengt als Brands. In Nederland is die combinatie momenteel onmogelijk te vinden. Misschien dat de toekomst boven dien vraagt om het opsplitsen van de td-functie bij Nederlandse top clubs. Zoals de KNVB nu al inzet op twee directeuren voor 'het voetbal' in Zeist: iemand voor de jeugd en iemand voor alle zaken rond het A-elftal. Maar bij PSV is dat - wellicht - iets voor de komende maanden. Eerst is alles erop gericht om kam pioen te worden. Als dat lukt, pakt Brands als td na die van 2015 en 2016 alweer zijn derde landstitel in de laatste vier jaar. van de dag. Hoe vreemd dat ook is en hoe weinig zin we op dit mo ment ook hebben om te voetbal len." Al snel is duidelijk geworden dat de aanvoerder zowel zijn kuit- als scheenbeen heeft gebroken. Het slechtst denkbare scenario, al valt over de duur van het herstel eigen lijk niet veel zinnigs te zeggen, oor deelt fysiotherapeut Jelle Eijzenga uit Berlikum, specialist in het bege leiden van mensen met sportbles sures. „Het is hoe dan ook ernstig", zegt hij. „Volgens de protocollen duurt dit zes tot negen maanden, maar dat zijn protocollen. Er zijn uitzonderingen." „Belangrijk is of het om gecom pliceerde fracturen gaat of niet", vervolgt Eijzenga. „Is alleen gips voldoende, of komen er ook schroe ven en platen aan te pas? Het is wat dat betreft te vroeg om een voor spelling te doen, te link ook." Schaars is 34 jaar. Oftewel: hij is als voetballer niet de jongste meer. „Dat is een nadeel", weet Eijzenga. Dit soort dingen gebeurt wel vaker tijdens een training, maar de gevolgen zijn nooit zo groot „Maar het is voor hem een voordeel dat hij topsporter is. Topsporters beginnen op een veel hoger niveau aan hun herstel. Conditioneel heb ben ze een grote voorsprong op 'ge wone' mensen. En de faciliteiten waarover ze kunnen beschikken, zijn ook beter. Bovendien wordt er bij complicaties direct een MRI- scan of een echo gemaakt. Aan de randvoorwaarden zal het niet lig gen." Voorlopig is het revalidatietraject echter van latere zorg. „Het is echt nog tekort door de bocht om iets over het herstel te zeggen", aldus technisch manager Gerry Hamstra. „Wij leven in eerste instantie heel erg met Stijn mee. Dit is een per soonlijk drama. Maar het heeft een heel grote impact op de spelers groep en op de technische staf." En toch, weet Hamstra, de knop moet morgen weer om. Hoe cru het ook klinkt: dan wordt geprobeerd de focus weer op Groningen te leg gen. „We moeten weer naar die wedstrijd toewerken. Maar ieder een krijgt de tijd en de ruimte om dit te verwerken. Het is vreselijk als je iemand zo op de grond ziet liggen en hoort schreeuwen." Op de training Streppel zag in zijn jarenlange car rière op- en langs de voetbalvelden wel vaker hoe voetballers zwaar geblesseerd raakten. „Maar zelden op trainingen, moet ik zeggen", zegt hij. „Het is heel erg vervelend dat dit is gebeurd. Maar, en Stijn zal de eerste zijn om dat te beamen, zoiets hoort helaas ook bij de voet ballerij." donderdag 5 april 2018 GO rr •4 Stijn Schaars: kuit- en scheen beenbreuk. FOTO PRO SHOTS - Jurgen Streppel (coach SC Heerenveen)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23