Oxfam verliest veel meer donateurs 'Vis op ons bord is een gruwelijke dood gestorven' 15 Lilian Marijnissen controleert regering liever in alle openheid SP-leider Lilian Marijnissen wil geen deel uitmaken van de commissie voor de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten, ook bekend als de commissie Stiekem. Wat gaat er schuil achter deze mysterieuze naam en waarom wil ze er niet in? Volgens directielid Ton Meijers is de schade groot. „In de eerste week waren het zo'n 1.700 op zeggingen, nu zitten we dichter tegen de 7.000 aan." Oxfam No vib had in Nederland bijna 330.000 donateurs en kreeg jaar lijks zo'n 40 miljoen giften. De hulporganisatie probeert afge haakte donateurs met persoon lijke telefoontjes en brieven te rug te winnen. De opzeggingen stroomden binnen toen 9 februari bleek dat Britse Oxfam-medewerkers in Haïti seksfeesten hadden georga niseerd, mogelijk met minderja rige prostituees. Bij hulpacties in Tsjaad en Liberia zouden verge lijkbare feestjes zijn gegeven. „Het voelt alsof er een tijd is vóór en na 9 februari. Als je voor 9 fe bruari op een verjaardagsfeestje of op een schoolplein kwam, zei den mensen: goh wat mooi dat je bij Oxfam Novib werkt. Na 9 fe bruari kregen we vragen of dit nog vaker was gebeurd", vertelt Meijers tijdens een debat over de affaire in Den Haag. Oxfam Internationaal heeft een onafhankelijke commissie ingesteld die meldingen over seksueel wangedrag onderzoekt. Ook kwam er een telefoonlijn waar medewerkers misstanden kunnen melden. Alle medewer kers moesten opnieuw een ge dragscode ondertekenen. Daarin staat onder meer dat hulpverle ners geen seksrelatie mogen heb ben met iemand die hulp ont vangt. Het is een befaamd verhaal in het Haagse: een minister kwam ooit in de commissie Stiekem met het re laas op de proppen dat de geruch ten over zijn buitenechtelijke rela tie 'echt niet waar' waren, in een poging om roddels uit de publiciteit te houden. Door ze te delen met de fractievoorzitters in Stiekem zou den die hun mond erover moeten houden. Alleen: niemand wist waar hij het over had, de roddel ging he lemaal niet rond op het Binnenhof. Deze commissie in de Tweede Ka mer is belast met de parlementaire controle op geheime zaken rondom de veiligheidsdiensten AIVD en MIVD. De bijeenkomsten zijn al tijd besloten, gezien de vertrouwe lijkheid van de onderwerpen. De aanwezige politici mogen tijdens openbare vergaderingen niet pra ten over de zaken die zijn bespro ken en de kennis die is gedeeld bin nen Stiekem. Leden mogen ook geen stukken meenemen, zij krij gen die alleen ter inzage. Met ingang van de nieuwe zittings periode van de Tweede Kamer, sinds maart 2017, bestaat de com missie uit de fractievoorzitters van de vijf grootste politieke partijen. Op voordracht van de commissie kan de Tweede Kamer besluiten om nog een of twee andere fractievoorzitters tot lid van de commissie te benoemen, bijvoor beeld om voldoende ervaring te waarbor gen of te zorgen dat ook oppositie partijen vol doende zijn vertegenwoordigd. Nu Marijnissen weigert, krijgt PvdA- leider Lodewijk Asscher een plek in de commissie. Lilian Marijnissen (en eerder ook haar vader Jan) wil uit principe niet in de commissie zitten, omdat de SP de regering 'in openheid wil kunnen controleren'. Het risico be staat dat bewindslieden gevoelige ^Politici mogen niet praten over de zaken die zijn besproken en de gedeelde kennis informatie expres droppen in Stie kem, zodat de fractievoorzitters er in het openbaar geen zaak van kun nen maken. Aan de andere kant is het, zeker voor bedreigde politici als Geert Wilders, interessant om een beeld te krijgen van de werkzaam heden van de veiligheidsdiensten en de gevaren die op de loer liggen. In het algemeen is het prima dat de Tweede Kamer op deze manier mee kan kijken met het werk van de AIVD en MIVD. Af en toe, maar dat levert gelijk een grote rel op. Zo werd op 13 maart 2014 namens toenmalig commis sievoorzitter Halbe Zijlstra bij het Openbaar Ministerie aangifte ge daan van het schenden van de ge heimhoudingsplicht uit een beslo ten vergadering van de commissie. Dit deed hij na publicatie door NRC van informatie die alleen in Stiekem was gedeeld. Het OM con cludeerde in november 2015 dat één of meerdere fractievoorzitters zich schuldig gemaakt zouden kunnen hebben aan een ambtsmisdrijf. De Tweede Kamer startte een onder zoek. Op 20 januari 2016 bleek dat er geen bewijs was gevonden dat een bepaald persoon uit de com missie Stiekem had gelekt. Dat blijkt uit de tv-uitzending van Keuringsdienst van Waarde van vanavond. De makers gaan op zoek naar de laatste minuten van het leven van vissen. Ze spre ken Teun Visser bij de Urker Vis- afslag die uitlegt dat de gebruiken in de visserij eeuwenoud zijn. Hij haalt Willem Beukelszoon erbij die begin 14de eeuw begon met haringkaken waarbij de ingewan den uit de haring worden ge haald, samen met de alvleesklier. „Het is een oud gebruik", stelt Visser. „We doen het al honder den jaren." Hij zegt niet te weten hoe je het anders zou moeten doen aan boord van een schip. Vissen voelen pijn, stelt professor Gert Flik van de Radboud Uni versiteit in de uitzending. „Ze kunnen leren en zo nieuw gedrag aanleren." Bij onderzoeken met vissen - die het liefst in een don ker hoekje verblijven - leren ze zich elders op te houden als ze op hun favoriete plekje een stroom- stootje krijgen. „Dus ze kunnen zeker voelen", aldus Flik. Ontel bare aantallen vissen sterven een Vissen kunnen zeker voelen. Ze kunnen gedrag aanleren nare dood, aldus 'visbeschermer' Paul Denekamp in de uitzending. Er zijn bedrijven waar de vissen wel worden verdoofd. Dat is beter voor de vissen, omdat ze dan geen stress ondervinden. „Als wij goed zijn voor de vis, zijn de vis sen goed voor ons", zoals de cla- resse-kweker Frank Fooien het omschrijft. De manier die het bedrijf toe past, is volgens hem de best mo gelijke me thode. Het probleem is dat je dit proces maar heel moei lijk aan boord van een schip kunt volgen, aldus Visser, omdat je te maken hebt met verschillende soorten vis van verschillende formaten. „Dat wordt een moeilijk verhaal." Dat weerspreekt de kweker. „Het vissen op zee is vele ma len industriëler dan wat wij hier doen." donderdag 5 april 2018 GO Na het seksschandaal in Haïti heeft Oxfam Novib duizenden donateurs verloren. Veel meer dan aanvankelijk gedacht. Hanneke van Houwelingen Den Haag O De benadering van Oxfam is heel anders voor 9 februari dan erna 7BH Wm Het geheim van de commissie Stiekem Edwin Van Der Aa Den Haag Wat is de commissie Stiekem? Wie zitten er in de commissie? Is het zinnig om in Stiekem plaats te nemen? PvdA-leider Asscher mag nu in de commissie Stiekem de plaats van Marijnissen innemen. Al het besprokene in Stiekem is hartstikke geheim, lekt er dan nooit iets? Vis die bij consumenten op het bord terechtkomt is gestikt, ge plet, doodgebloed, gestorven van kou of levend ontdaan van ingewanden. Waar varkens en koeien zo snel en zo pijnloos mogelijk worden gedood, ken merkt het einde van vissen zich door gruwelijkheden. Ellen den Hollander Urk —Gert Flik (professor) De uitzen ding van de Keurings dienst van Waarde be gint op NP03om 20.25 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15