U 13 Tweede puber vast na slaan homo DUBBELINTERVIEW ISLAM De politie heeft opnieuw een puber aangehouden in Dor drecht die wordt verdacht van betrokkenheid bij de mishan deling van een homoseksuele man in de stad en bedreiging van een ander. De politie hield maandag al een 14-jarige jon gen aan. De jongens behoren mogelijk tot een groep die mannen opwachtte die via da- tingapp Grindr afspraken had den gemaakt. Een van de slachtoffers werd in elkaar geslagen toen hij in de nacht van vrijdag op zaterdag op een afgesproken plek ver scheen. Een nacht later dreigde hetzelfde te gebeuren met een andere man. Ik moet de eerste Rus nog tegenkomen die zijn fouten zelf rechtzet Nepmoslim en huichelaar noemde Elaagse sjeik Fawaz Jneid de Rotter damse burgemees ter Aboutaleb on langs. Een vijand van het geloof. Zijn uitspraken kwamen Jneid op een stortvloed van kritiek te staan. Maar hoe moeten we die uitlatingen duiden? Broeit het conflict tussen radicale en gema tigde moslims in Nederland? De Belgische presentator Jan Leyers, die net zijn boek Allah in Europa publiceerde, gaat het de bat graag aan. Leyers: „Volgens mij is er niet zozeer een conflict tussen Europa en de islam, maar eerder een conflict in de islam in Zeg als islamtische gemeenschap: we willen zo'n imam als Fawaz Jneid niet Europa zelf: de strijd tussen libe ralen en conservatieven. De me ning waar Fawaz voor staat, lijkt een onoplosbaar probleem: men sen die met volle verstand zeggen dat de wetten van God de enige ware wetten zijn." Yassine Griep (geboren in Korea, woonachtig in Rotterdam) is zijn gespreksgenoot: „Er zijn mensen die zullen vinden dat ik geen echte moslim ben, omdat ik niet elke dag naar de moskee ga. Zolang de me dia aandacht geven aan zo'n Fawaz Jneid, staat hij voor veel mensen symbool voor de islam. Waarom krijgt hij zo'n podium? Wij leren hier elke dag 800 kinderen om goed te leven, maar daar is geen aandacht voor." Leyers: „Zeg dan als gemeen schap: wij willen zo'n imam niet, dat zou effect hebben op de ma nier waarop wij tegen moslims aankijken. Daar zou eigenlijk een spindoctor eens naar moeten kij ken." Voor Allah in Europa reisde de Belgische tv-maker Leyers afgelo pen zomer naar alle uithoeken van het continent. De vraag: is zich een Europese versie van de islam aan het ontwikkelen? Het antwoord daarop kent vele tinten grijs. Tijdens zijn reis deed hij ook het Avicenna-college in Rot terdam aan, de enige islamitische middelbare school van Neder land. Deze week was hij er even terug, en ging hij in gesprek met Yassine Griep, adjunct-directeur van de school. Leyers: „Van tevoren was mijn beeld van deze school, een isla mitische middelbare school, be klemmend. Maar toen ik hier rondliep, dacht ik: jongens en meisjes mixen hier meer dan vroeger op mijn katholieke school. En er lopen hier ook veel meisjes zonder hoofddoek rond." Griep: „Een hoofddoek is op onze school niet verplicht. We hebben wel een identiteitscode waarin staat: kleed je beschaafd. Wij zijn een voorstander van ruimzit- tende kleding, maar het is 2018 en strakke kleding is in. Daar kun je je tegen verzetten, maar dat ga je niet winnen." In uw identiteitscode staat ook dat de school met kinderen naar musea gaat, maar niet naar alle exposities. Is dat een voorbeeld van die middenweg? Griep: „Musea horen bij het le ven, maar we gaan niet naar ten toonstellingen met te veel bloot. Dat pas niet bij ons. Ons uit gangspunt is: we bereiden kinde ren voor op het leven als een moslim in Europa. We vragen op een sollicitatiegesprek ook aan nieuwe collega's: kun je er tegen als er op een schoolevenement muziek wordt gedraaid? Nee, dan kun je beter niet bij ons werken. En we doen juist extra mee aan activiteiten in de stad, zoals de Holocaust-herdenking. We we ten dat er op ons als islamitische school wordt gelet." Leyers: „Veel Europeanen wen sen dat er een soort Verlichting komt in de islam. Maar een Re naissance die leidt tot een Euro pese versie van de islam, laat zich niet bestellen. De moslims die ik sprak, van liberaal tot conserva tief, zitten niet te wachten op 'Europese' islam. De islam is zo- als-ie is, zeggen ze. Maar, verze keren zij ook, de islam is wel compatibel met de Europese waarden." Griep: „Er zijn moslims die hun leven inrichten op een manier die past binnen de islam. De gods dienst laat die flexibiliteit toe. Een Europese islam? Er zijn Euro pese moslims. Ik bijvoorbeeld." Vechthond doodt moeder en zoon De politie in Hannover denkt dat een vechthond twee men sen heeft gedood. De licha men van een 53-jarige vrouw en haar 27-jarige zoon werden in de nacht van dinsdag op woensdag gevonden in een woning. De politie was naar de woning gegaan nadat een dochter alarm had geslagen. Omdat ze haar broer niet kon bereiken, was zij naar het huis gegaan waar zij door een raam keek en het bebloede lichaam van haar broer zag liggen. De brandweer brak de deur open en ving de hond. Het dier zal worden afgemaakt. De toe dracht is nog niet duidelijk. Schutter bij kantoor YouTubedood De 39-jarige vrouw die dins dag bij het hoofdkwartier van YouTube in Californië drie mensen neerschoot, was een veganistische bodybuildster die streed voor dierenrechten. Ook blogde ze veel over de Perzische cultuur. De vrouw was ervan overtuigd dat You Tube haar tegenwerkte. Haar - volgens Amerikaanse media vaak bizarre - video's zouden de laatste maanden minder kijkers trekken na veranderin gen op het videokanaal. De vrouw schoot zichzelf na de schietpartij dood. Eén slacht offer ligt nog in kiritieke toe stand in het ziekenhuis. donderdag 5 april 2018 DORDRECHT Jan Leyers (I) en Yassine Griep ontmoeten elkaar voor een gesprek over de islam in Europa. V\ FOTO MARCO DE SWART D66-leider Alexander Pechtold wordt niet vervolgd voor deze uitspraak, meldt het Openbaar Ministerie. 'Veel moslims wensen Verlichting in de islam' De Vlaamse presentator Jan Leyers schreef Allah in Europa. Op de enige islamitische mid delbare school van ons land praat hij met adjunct-directeur Yassine Griep. „Er is strijd gaande tussen liberale en con servatieve moslims." Cyril Rosman Amsterdam —Jan Leyers, auteur U beschrijft Avicenna als een 'pragmatische tussenweg'. HANNOVER SAN BRUNO Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen www.dejongintra.nl/busreizen /f^ Reissomexd.19,50reserveringskosten Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur en 2,50 Calamiteitenfonds vanaf 529 vanaf 549 vanaf 599' Achensee, Achenkirch,Tirol 8-daagse busreis reiscode: ebachOI Gegarandeerd vertrek Oostenrijkse en Zwitserse Alpen 8-daagse busreis reiscode: ebwaaCH Gegarandeerd vertrek Drielandenreis Nauders, Tirol 10-daagse busreis reiscode: ebnau02 Gegarandeerd vertrek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13