Broers plegen miljoenenfraude met pgb's Strijd China en VS moet geld in laatje brengen II EUWS 11 Bewoners willen niet betalen voor afvoeren restafval Dat stelt Hans de Boer van VNO- NCW, voorzitter van de lobbyorga nisatie voor het bedrijfsleven. „Zo dra de relatie met de één onder druk staat, kan de ander daarvan profiteren." Nederland en China hebben een sterke relatie, benadrukt De Boer. „Juist nu moeten we meer dan ooit in die relatie investeren om te zor gen dat handel en investeringen ge woon kunnen doorgaan met eer lijke spelregels. Van protectionisme is nog nooit een land wijzer gewor den en zeker Nederland niet." Deze week kondigde China hoge importheffmgen aan op meer dan 230 Amerikaanse producten, als vergelding voor vergelijkbare maat regelen van de regering-Trump. Nederlandse bedrijven die hande len in die producten, die variëren van varkensvlees tot chemicaliën, kunnen daar volgens VNO-NCW wellicht van profiteren. „We blij ven koopmensen, dus dat zal zeker gebeuren. Al laat het effect van de Chinese maatregelen zich nog las tig uittekenen." Bewindslieden Premier Mark Rutte en enkele an dere Nederlandse bewindslieden reizen komend weekend naar China voor een grote economische missie. In het kielzog van de kabi netsdelegatie reizen in totaal 250 deelnemers van 165 verschillende bedrijven mee. „Door de aanwezig heid van meerdere Nederlandse be windspersonen kunnen we ko mende week gesprekken voeren met hoge Chinese overheidsoffici- als. Dit opent soms net deuren die anders gesloten blijven", zegt De Boer, die meegaat als missieleider. De broers zouden voornamelijk zorg leveren aan Turkse klanten. 80 procent van het geld dat ze kregen, werd niet aan zorg besteed, blijkt uit onderzoek van de recherche Zorgfraude van de Inspectie SZW. De mannen declareerden naar ver luidt voor meer dan 100 klanten, maar die zorg werd dus lang niet al lemaal geleverd. Justitie verdenkt het tweetal van oplichting, valsheid in geschrifte en witwassen. In oktober vorig jaar ontving een zorgkantoor van Zilve ren Kruis de eerste signalen dat er iets niet in de haak was met de Utrechtse dienstverlener. Die in stantie droeg het onderzoek over aan de Inspectie SZW. Daarop volgde doorzoeking van drie kantoren en drie woningen. Daarna werd beslag gelegd op bankrekeningen en tien auto's zo als een Porsche, BMW, Landrover en een Audi. De broers worden verdacht van samenspanning met de zorgont- vangers. Een deel van hen zou niet alle zorg nodig hebben die gevraagd werd, een ander deel zou helemaal geen zorg nodig hebben. Het geld dat werd uitbetaald zou deels naar de broers gaan en deels naar de 'zorgbehoevenden'. Woordvoerder Christine Rompa oan zorgkantoor Zilveren Kruis laat weten dat ten onrechte ontvangen bedragen worden teruggevorderd bij de budgethouders. Dat gaat gelet op het totaalbedrag al gauw om vele tienduizenden euro's per cliënt. Drie jaar geleden speelde iets soortgelijks in Houten en Nieuwe- gein. Daar werden twee inmiddels niet meer bestaande bedrijven ver dacht van fraude tot vier miljoen euro, maar daar bleken de budget houders cliënten) meestal te goe der trouw. Zilveren Kruis zag bij hen uiteindelijk af van terugvorde ring. Hier lijkt daar geen reden voor. Er zijn sterke aanwijzingen dat de zorgaanbieder en de cliënten hebben samengespannen Rompa: „Hier zijn sterke aanwij zingen dat de zorgaanbieder en de cliënten samengespannen heb ben". Het komt de laatste jaren gere geld voor dat malafide zorgbureaus misbruik maken van persoonsge bonden budgetten. Rompa pleit voor striktere regels voor het begin nen van een zorgbureau. „Nu steken wij veel energie in het uitwisselen van gegevens en op sporen van fraude, maar er zijn nauwelijks toelatingsregels voor zorgaanbieders. Er zou om te be ginnen een Verklaring Omtrent Gedrag gevraagd kunnen worden. Nu is het dweilen met de kraan open." Bij de inzamelpunten van Kringloopwinkel Bunschoten-Spaken burg wordt steeds vaker gewoon restafval gedumpt. Tussen oude kleding treffen de medewerkers wekelijks poepluiers, rotte vis en andere viezigheid aan. We hebben daardoor al veel kleren weg moeten gooien. Dat is doodzonde Daar zit voor ons een te hoog prijs kaartje aan. Het is jammer dat wij met andermans problemen worden opgezadeld." Medewerkers van de kringloop zijn inmiddels bewa pend met handschoenen, sneeuw schuiver en kliko. „Het wordt er voor de medewerkers niet fijner op." „Asociale types heb je altijd al, maar het afgelopen maanden is het elke week raak. Gisteren nog vonden de medewerkers tijdens het leeghalen van de kledingbakken lege jerrycans", verzucht direc teurvan de kringloop Baarn, Bunschoten en Nijkerk, Ed van de Beek. Sinds 1 januari 2017 moe ten inwoners van Bunscho ten-Spakenburg hun afval ge scheiden aanbieden. Voor het storten van restafval wordt extra geld gevraagd, tot onge noegen van veel bewoners. De gemeente haalt materialen die hergebruikt kunnen worden, apart op. Vorige maand maakte de ge meente Bunschoten bekend dat 955 adressen in het dorp het afgelopen jaar geen enkele keer restafval in de ondergrondse container hebben gegooid. „Er zit tegenwoordig altijd huis vuil tussen de kledingzakken. Etensresten, pakken, blikken, glas resten, poepluiers, vis, noem maar op", zegt Van de Beek. „Het is sme- rig. De kleding is voor ons waarde vol. De rotzooi besmet onze kle ding. De kleren gaan stinken, wor den vies en nat. Wij kunnen dat niet meer verkopen. We hebben daardoor al veel kleren weg moeten gooien. Dat is doodzonde." De gemeente wil samen met de Kringloop te kijken of ze de eigenaren van het restafva kunnen achterha len. „Het is niet de bedoe ling en spijtig dat er restaf val in de textielcontainer wordt gedeponeerd", aldus woordvoerder Marlène Motshagen. Prijskaartje Van de Beek heeft nog geen oplos sing voor het probleem gevonden. „We kunnen een sticker op de con tainers plakken, maar deze mensen hebben er maling aan. Camera's plaatsen gaat te ver. We zouden de containers elke dag kunnen legen, maar we zijn een kringloopwinkel. donderdag 5 april 2018 GO Nederlandse bedrijven kunnen profiteren van de escalerende handelsoorlog tussen de VS en China. Over een paar dagen ver trekt een Nederlandse handels missie naar China. „Het moment voor de missie is perfect." Annemieke van Dongen Den Haag Huisvuil gedumpt in kledingbakken Twee broers zijn gisteren aange houden omdat zij meer dan zes miljoen euro verdiend zouden hebben aan fraude met per soonsgebonden budgetten (pgb). Het gaat om een bestuur der en werknemer van een Utrechts thuiszorgbureau. Roeland Franck Utrecht —Christine Rompa, Zilveren Kruis Rachel van Kommer Bunschoten/Spakenburg Ed van de Beek, directeur ringloop A Sorteerders bij de kringloop treffen steeds vaker troep aan tussen oude kleding, fotosaskia BERDENIS VAN BERLEKOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11