M 9 Onderzoek naar 'ernstig incident' De Onderzoeksraad voor Vei ligheid is een onderzoek ge start naar een 'ernstig inci dent' op Schiphol. Twee vlieg tuigen kwamen vorige week donderdag gevaarlijk dicht bij elkaar. Schiphol heeft veel va ker te kampen met zulke inci denten dan vergelijkbare luchthavens. Dit incident draait om een vliegtuig dat bezig was te lan den op de Zwanenburgbaan. Op het laatste moment be sloot de piloot het toestel tóch niet aan de grond te zetten, maar een doorstart te maken. Het gevolg was een gevaar lijke situatie, schrijft de OW. 'Een ander vliegtuig had kort daarvoor toestemming gekre gen om op te stijgen van baan 24. Omdat het verlengde van beide banen elkaar kruisen, kwamen de vliegtuigen dicht bij elkaar.' Het is niet de eerste keer dat de OVV Schiphol op de korrel heeft. Vorig jaar april waar schuwde de raad al voor de veiligheidsrisico's doordat er steeds meer wordt gevlogen vanaf de luchthaven. Die waarschuwing baseerde de onderzoekers op incidenten zoals die van vorige week. Gelukkig is het mooi, ik heb aardig wat uurtjes moeten poseren Schietpartij bij kantoor YouTube Een schutter heeft gisteren op de binnenplaats van het hoofdkantoor van YouTube in het Californische San Bruno meerdere schoten gelost. Daarbij zouden gewonden zijn gevallen, meldden oogge tuigen gisteravond laat in Amerikaanse media. Het zie kenhuis van de Stanford Uni versiteit zou ten minste vier slachtoffers hebben opgeno men. Ook het ziekenhuis van San Francisco kreeg slachtof fers binnen. ker, maar niet zijn boodschap kan worden gedood. Woorden die aan ur gentie niet hebben ingeboet. Activisten van nu vragen zich af of King veel verschil zou zien als hij weer door Memphis zou kunnen lo pen. Afrikaanse Amerikanen staan in de samenleving nog altijd op achter stand. De standbeelden van Jefferson Davis, de president van de Confede ratie in de Burgeroorlog, en diens ge neraals, voorvechters van de slaver nij, mogen in steden als Memphis dan wel van hun sokkel zijn gehaald, hun denkbeelden leven nog. De be weging Black Lives Matter is springle vend. Zwarte levens doen ertoe, ook in de praktijk. Er is nog een lange weg te gaan. Schot hagel Clarence Benjamin Jones (vriend, jurist, adviseur en tekstschrijver van Martin Luther King) ergert zich ma teloos aan de verloedering in de sa menleving en de politiek. „Woorden zijn een schot hagel geworden", al dus Jones, die in 1963 meewerkte aan Kings rede 'I have a dream'. „Woor den moeten inspireren en verbinden. Ze moeten het begin zijn van oplos singen. Maar wat er nu gebeurt, is af schuwelijk. In de politiek, op sociale media wordt met explosieve oneli ners alleen op de man gespeeld. Men sen willen alleen beschadigen, van opbouw is geen sprake", zegt Jones (87), die in Palo Alto, Californië woont. „De onverdraagzaamheid re geert." Een andere medestrijder, Jesse Jackson, die op 4 april 1968 naast zijn 'mentor' King op het balkon stond, kan het geluid van de kogel nog horen. Al 50 jaar draagt de dominee, die ver geefs een gooi deed naar het president schap, King mee in zijn hart. De man van de vrede, die moest sterven door ge weld en een martelaar werd met een universele boodschap van geweldloze verandering, van gelijkheid. „We zijn in zijn naam doorgegaan, zullen nooit stoppen", aldus Jackson (76). Hij is zeker niet tevreden over de samenleving van nu, maar telt wel zijn zegeningen. Na 1968 is er een einde ge komen aan de Apartheid in Zuid-Afrika, heeft Afrika zich bevrijd van het koloni alisme en, in eigen huis, kregen de Amerikanen hun eerste zwarte presi dent en stijgt het aantal zwarte parle mentsleden. „Dr. King leerde ons dat je nooit moet opgeven", aldus Jesse Jack son. Martin, Dexter en Bernice missen hun vader. Het verdriet kunnen ze niet meer delen met hun moeder, Coretta Scot King, en oudste zus Yolanda, die in respectievelijk 2006 en 2007 zijn overle den. Hun ruzies over hun vaders Bijbel en de Nobelprijs zijn bijgelegd. Dexter (57) herinnert zich de begrafenis nog als de dag van gisteren. Met die eindeloze stoet rouwende mensen die door de straten van Atlanta trok. Trots wedijvert met verdriet. „Vergeet niet dat wij als kind onze ouders altijd hebben moeten delen met anderen", zegt de jongste, Bernice (55). Ook na zijn overlijden. „Maar het voelt goed om te weten wat hij voor anderen, voor de wereld heeft betekend. Tot de dag van vandaag." Miljoenen voor Jemen Nederland stelt 17 miljoen euro beschikbaar voor humanitaire hulp aan Jemen. Het is een bijdrage aan de poging van de Verenigde Naties om ruim 2,5 mil jard euro op te ha len voor hulp aan het door oorlog geteisterde land. 'De wereld mag Jemen niet verge ten', twitterde minister Kaag (Ontwikkelings samenwerking). Geld voor FBI- man McCabe Donateurs hebben meer dan een half miljoen dollar overgemaakt voor de juridische kos ten van oud-FBI'er Andrew McCabe. McCabe werd ont slagen vlak voor dat hij met pensi oen zou gaan. Onzekerheid over paspoort Het Nederlands- Franse bedrijf Gemalto verliest mogelijk de op dracht het nieuwe Britse paspoort te ontwikkelen. Het besluit leverde een golf van pro test op in Groot- Brittannië, omdat de paspoorten juist een teken van de nieuwe Britse onafhankelijkheid moesten worden na de Brexit, en dus van Britse ma kelij. rf- <a 'V woensdag 4 april 2018 Lorraine Motel Badkamerraam SCHIPHOL Sven Kramer na de onthulling van zijn wassen beeld in Madame Tussauds in Amsterdam SAN BRUNO Martin Luther King houdt in 1963 in Washington zijn beroemde 'I have a dream'-speech. fotoap Kijk op de site bij /video Een overzicht van het leven van Martin Luther King jr. BIJNA LENTE Toeristen bezoeken de bloeiende bollenvelden rond de Keukenhof. De lente lijkt nu echt in aantocht. Voor het week end worden temperaturen voorspeld van tegen de 20 gra den. Perfect weer om eropuit te gaan. fotoanp DEN HAAG WASHINGTON LONDEN Memphis, Tennessee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9