MARTIN KING SHOT TO DEATH 8 Vandaag, 50 jaar geleden, vermoordde een racist in Memphis Martin Luther King jr. Zijn droom van een wereld met gelijke rechten voor zwarten bleef in leven en heeft aan urgentie nooit ingeboet. 4 april 1968 dere landen, met Frankrijk voorop. Twee maanden later, op een lucht haven in Londen, arresteren agenten de moordenaar, James Earl Ray. Hij bekent, krijgt levenslang, zegt daarna dat hij in de val is gelopen. De racist sterft in 1998. Achter tralies. Het Lorraine Motel, dat soulzan gers als Aretha Franklin tot zijn vaste clièntele kon rekenen, is ook niet meer. In kamer 306 staat de tijd al 50 jaar stil. Het beddengoed ligt half opengeslagen. In de asbak liggen de peuken van toen. Ook de rest van het motel is museum geworden, voor Nationale Burgerrechten. Directeur Terri Freeman voelt er de pijn waaronder Memphis nog altijd gebukt gaat. „Ik hoop dat de stad met de speciale herdenking het leed kan loslaten, kan vooruitdenken", zegt Freeman tegenover de Britse krant The Guardian. Freeman doelt daar mee op de ceremonie, vandaag, ter nagedachtenis van King. Om 1 mi nuut over 6, aan het begin van de avond, toen 50 jaar geleden het schot klonk, herdenkt de in meerderheid zwarte stad met 600.000 inwoners hun held van weleer. Ze doen dat in aanwezigheid van oud-presidenten, die een krans zullen leggen op het balkon. Donald Trump is niet uitge nodigd, omdat het met de zwarte burgerrechten bergafwaarts gaat. Niemand in Memphis wil een presi dent ontvangen die kan rekenen op de steun van de Ku Klux Klan. Urgentie Als tegenwicht zullen weer de be roemdste woorden van King klinken: 7 have a dream', uitgesproken na de mars op Washington in 1963, die een enorme menigte op de been bracht. Woorden die bewijzen dat de spre id DAILY a NEWS Jk Gunned Down in Memphis SERIE noemd. Rechts van hen staat een haag van Nationale Gardisten. Met de bajonet op het geweer, de loop in hun richting. Aan de andere kant rol len de rupsbanden van pantservoer tuigen. Het tafereel lijkt op de gang naar het schavot. Het gaat mis. Plots klaps worden de activisten bestookt met een waterkanon, agenten grijpen naar de wapenstok, laten honden los. Balkon Als de demonstratie ten onder is ge gaan aan geweld, belooft Martin Lu ther King jr. (39) dat hij terug zal ko men. Op 3 april houdt hij zijn laatste rede met de beroemde woorden T've been to the mountaintop'waarmee hij wil zeggen dat hij niet het eeuwige leven heeft. Een dag later, voor het begin van een nieuwe mars, rookt hij nog even een sigaret op het balkon van het Lorraine Motel, waar hij ver blijft. Dan klinkt een schot. De kogel boort zich in zijn nek, verwoest zijn leven. Na de moord breekt de hel los. In 110 Amerikaanse steden zijn zware rellen. De Nationale Garde wordt in gezet. Er vallen 39 doden en 2.600 ge wonden. Meer dan 21.000 mensen worden gearresteerd. Studenten slui ten zich aan bij de strijd van het zwarte bevolkingsdeel. Eind april be zetten zij de universiteit van Colum- bia in New York, een actie die een voorbeeld is voor studenten in an- Clara Ester kijkt vol bewondering naar haar held, Martin Luther King Jr., op het balkon van het Lorraine Motel in Memphis. Net als King zal de studente 's avonds mee lopen met een protestmars. Dan hoort Ester een schot: „Hij wordt een klein beetje opgetild en stort neer." Het is 18.01,4 april 1968. Ester en miljoenen andere zwarte Amerika nen verliezen in één klap de man van de beroemdste, meest inspirerende zin ter wereld 7 have a dream'. Hun grote boegbeeld in de strijd voor ge lijke rechten. De Civil Rights Act van president Lyndon B. Johnson vinden ze niet ge noeg. De wet maakt discriminatie strafbaar en verbiedt rassenscheiding op openbare plekken, maar de prak tijk van alledag is anders. De zwarte gemeenschap eist meer. Leiders als Malcolm X, Stokely Carmichael en Martin Luther King jr. brengen mil joenen mensen op de been. In 1965 en de jaren erna gaan rassenrellen als een veenbrand door Amerikaanse steden. Er vallen vele doden. Ook de man die elk geweld afwijst, Nobel prijswinnaar King, sneuvelt. Zijn angst komt uit. „Ik predik geweld loosheid maar ik ben bang dat het aan dovemansoren is gericht", aldus King. Zijn laatste levensdagen zijn tur bulent. Hij is naar Memphis geko men om een vreedzaam protest te leiden. De burgerrechtenactivist is onrustig. De federale recherche FBI volgt hem overal, luistert zijn tele foons af. Hij wordt met de dood be dreigd. Als King op 28 maart met 6.000 andere zwarten door Beale Street loopt, knettert de lucht van de spanning. In het midden van de straat lopen de betogers. Een voor een, achter elkaar met op hun borst een plakkaat met daarop de tekst 7 am a man'. Ze willen niet langer door blanken 'boys' worden ge- woensdag 4 april 2018 King is in Memphis om stakende schoonmakers te steunen. Hij verblijft in een motel. Martin Luther King is dood, maar zijn boodschap leeft Welke bijzondere herinneringen heeft u aan 1968? Stuur uw verhaal, in maximaal 250 woorden, naar oproep.pzc@ persgroep.nl Martin Luther King loopt voorop in de Mars naar Montgo- mery in 1965. De vijf daagse mars was ge richt tegen rassen haat en voor gelijk stemrecht. Rechts: King op het balkon van het Lorraine Motel in Memphis, waar hij een dag later werd doodgeschoten. Hans van Zon Dit is de derde aflevering van een serie verhalen over bijzondere momenten in 1968 Van de executie van een Vietcong- strijder tot de lancering van de Apollo 8. 1968 badkamer- Pension De politie vindt hulzen en een geweer van Ray. Hij zegt ene Raul de moordenaar is en dat hij een band verwisselde toen geschoten werd. James Earl Ray heeft hier kamer gehuurd onder de naam John Willard. Er wordt geschoten uit een raam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8