Verfijnd, uniek, maar 25 miljoen euro voor dit keizerlijke kommetje... Herkomst zenuwgas novitsjok onbekend II Trump stuurt leger om de grens met Mexico potdicht af te sluiten 5 LONDEN Experts van het Britse le ger zijn er niet in geslaagd de her komst te achterhalen van het ze nuwgas dat is gebruikt bij de aan slag op de voormalige Russische spion Sergej Skripal. Dat heeft het hoofd van het mili taire onderzoekscentrum gisteren gemeld. Daarmee is ook niet vast gesteld of het goedje in Rusland is gemaakt. Wel staat vast dat het gaat om het zenuwgas novitsjok, een militair chemisch wapen dat stamt uit het Sovjet-tijdperk. Londen denkt dat Moskou achter de aanslag zit. Inmiddels heeft Groot-Brittan- nië tientallen Russische diploma ten uitgezet, net als andere westerse landen. Als reactie zette Rusland tientallen westerse diplomaten uit, onder wie twee Nederlanders. Skripal en zijn dochter werden zondag 4 maart plotseling ziek tij dens het winkelen in Salisbury. Zij waren kort daarvoor in aanraking gekomen met het zenuwgas en raakten uiteindelijk buiten be wustzijn. Vorige week meldde het zieken huis dat de toestand van Joelia Skri pal snel verbetert. De toestand van haar vader blijft kritiek. LONDEN Dertig jaar lang mocht niemand een bod doen op de 300 jaar oude 'gold-pink falangcai' porseleinen kom van keizer Kangxi. Maar toen het ke ramische wonderwerkje giste ren onder de hamer kwam bij het prestigieuze veilingbedrijf Sotheby's in Londen, steeg de prijs tot duizelingwekkende hoogte. De nieuwe eigenaar be taalde maar liefst zo'n 25 mil joen euro. Het kleinood met een diameter van 14,7 centimeter werd binnen vijf minuten ver kocht aan een anonieme bieder uit Azië. De porseleinen kom, die geen enkel teken van slijtage of ge- bruiksschade toont, is vooral zo duur vanwege de zeldzaamheid en de perfecte afwerking. Het porselein werd 300 jaar geleden alleen in zeer kleine hoeveelheden geproduceerd en vervolgens met de hand be schilderd in de Verboden Stad van Peking. De gebruikte tech nieken waren voor die tijd zo ontzettend ingewikkeld, dat het lang duurde voorat de makers ze eindelijk onder de knie hadden. Europese Jezuïeten leerden waarschijnlijk de Chinese am bachtslieden de fijne kneepjes van de toen hypermoderne technieken en materialen. Het kommetje van 25 miljoen mag dan loeiduur zijn, het breekt geen record. In 2014 kocht de Chinese miljardair Liu Yiqian het zogenaamde Meiyin- tang 'Kippenkommetje', uit de Ming-dynastie. Dat porseleinen kommetje bracht maar liefst 29,5 miljoen euro op. van overtuigd is dat Rick Gates contact onderhield met een man die banden had met de Russische geheime dienst GRU. Vermoede lijk gaat het om de Oekraïense za kenman Konstantin Kilimnik. Gates wist van diens banden met Russische spionnen: hij vertelde er namelijk over tegen Van der Zwaan. Die informatie kan essen tieel zijn voor Muellers onder zoek. Niet eerder werd een cam pagnemedewerker van Trump zo direct in verband gebracht met Russische overheidsdiensten. Excuses In het beklaagdenbankje biedt Van der Zwaan excuses aan voor zijn leugens over contacten met Gates en Kilimnik, ook aan zijn vrouw en familie. „Wat ik heb ge daan, was fout", zegt hij. Volgens zijn advocaten probeerde hij slechts te voorkomen dat zijn baas zou ontdekken dat hij hei melijk gesprekken met de twee had opgenomen. Dat kon hem zijn baan kosten. „Stom, irratio neel", zegt advocaat Schwartz erover in de rechtszaal. Het team van Mueller heeft grote vraag tekens bij die uitleg en stelt dat Van der Zwaan als advocaat heel goed wist wat de consequenties zijn van liegen tegen justitie. Ook de rechter neemt het Van der Zwaan kwalijk dat hij weloverwogen loog, in een on derzoek waarbij de nationale veiligheid en democratie van de VS op het spel staan. „Dit is niet iets wat hem zomaar is overko men, geen onvermijdbare trage die - dit is iets wat hij zelf gedaan Dit is niet iets wat hem zomaar is overkomen. U wist wat u deed heeft", oordeelt rechter Amy Berman Jackson. Ze wil een sig naal afgeven: liegen tegen justitie wordt niet getolereerd. „U wist wat u deed." Van der Zwaan verdient wel enig krediet, vindt de rechter, vanwege zijn besluit terug te ke ren naar de VS en alsnog open te zijn over gesprekken en mailwis selingen die hij had met Gates en de man die dichtbij de Russische inlichtingendiensten zou staan, Kilimnik. De carrière van Van der Zwaan ligt in duigen, dankzij zijn geloof in Manafort en Gates. Hij over woog eerder nog zijn baan bij het gerenommeerde advocatenkan toor Skadden op te zeggen om voor het duo te gaan werken. Nu heeft Skadden hem de laan uitgestuurd en moet zijn advocaat de rechter verzoeken of hij zijn celstraf zo snel mogelijk kan uit zitten. Dan kan hij in augustus thuis zijn, als zijn eerste kind wordt geboren. Trump noemde de maatregel gis teren een 'grote stap'. „Totdat we een muur hebben en gedegen be veiliging, gaan we onze grens be waken met militairen. Dat is een grote stap, want zoiets hebben we nog nooit gedaan", verklaarde de president. „We kunnen mensen niet illegaal ons land laten binnenstromen, ze vervolgens laten verdwijnen en ze nooit voor de rechter laten ver schijnen", stelde Trump. Hij voegde eraan toe dat hij het idee al heeft besproken met zijn minister van Defensie, Jim Mattis. Trump dreigde vorige maand een veto uit te spreken over de nieuwe federale begroting, omdat daarin de muur niet volledig gefi nancierd was. Hij deed dat uitein delijk niet en zette toch een presi dentiële krabbel. Op Twitter liet de president zich gisteren woest uit over de 'slappe' immigratiewetten van de Verenig de Staten, die het moeilijk maken om illegale immigranten terug de grens over te sturen. Hij wil dat er strengere wetgeving komt en dat er zo snel mogelijk een grensmuur wordt gebouwd. De omstreden muur moet ille gale immigranten uit Mexico en andere Zuid-Amerikaanse landen buiten de deur houden. De ont wikkeling van die muur is in volle gang. Twee weken geleden be zocht Trump nog acht prototypes, die zijn gebouwd in San Diego. De president liet onlangs ook zijn ongenoegen blijken over een 'karavaan' van vluchtelingen die in Mexico onderweg is naar de VS. woensdag 4 april 2018 De kom van keizer Kangxi. FOTOSOTHEBY'S - Rechter Amy Berman Jackson heb gedaan, was fout' Soldaten lijken al wacht te lopen bij de beoogde grensmuur tussen Mexico en de VS, maar dit prototype staat in San Diego. fotoap De Amerikaanse president Do- nald Trump wil het leger inzet ten om de grens met Mexico te bewaken, totdat de veelbespro ken grensmuur tussen beide landen af is. Hanneke Marcelis Washington/ Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5