tt Brouwersdam dicht vanwege filmopnames 7 THEATER DE JOCHIES Lawaaierig zijn ze soms. En ook ondeugend. Brutaal waar nodig, maar eveneens ontroerend. Met hun nieuwe themaprogramma 'Onbegrepen' storten De Jochies zich op dementie. Portefeuilles Van den Berg herverdeeld G ijs van der Sluis uit Koudekerke is de druktemaker. Rob Vaillant uit Nieuwer kerk brengt rust in de tent. Hoe tegengesteld ook, als duo De Jochies vormen ze samen een goed geoliede machine. Die, met 12,5 jaar aan optredens op de teller, weer een nieuwe uitdaging aan gaat. Met 'Onbegrepen' brengen De Jochies een programma over dementie. Het is voor het eerst dat ze een volledig thematheaterprogramma in elkaar hebben gestoken. Beiden werken in de ouderenzorg. Gijs is beleidsfunctionaris bij Allévo, Rob werkt als (beroeps)vrijwilliger op de zorgboerderij van zijn vrouw Ellen. Jarenlang draaide Rob Alzheimercafé's en zette onder meer gespreksgroepen op voor jong-dementerenden. „En dan loop je tegen zaken aan die je be spreekbaar wilt maken. Hoe kun je die onderwerpen op een leuke manier bij mensen onder de pet krijgen?" Zoals seksualiteit in ver pleeghuizen bijvoorbeeld. „Dat is nog altijd een taboe." Met sketches, liedjes en via in teractie met de zaal duikt het duo de wereld van dementie in. Dat zijn geen vreemde elementen voor De Jochies die bekend staan om hun brede repertoire van 'vergeten liedjes' en om hun typetjes. „Twee jolige mannen, die ook een seri euze kant hebben. Al zit er altijd humor in. Maar 'Onbegrepen' is ook wel confronterend. En er zit ten veel mooie liedjes bij." Het programma duurt ongeveer een uur en is bedoeld voor men sen die in de zorg werken, mensen met dementie en mantelzorgers. Eventueel in combinatie met een napraatsessie of met een liedjes programma. Gijs: „We passen ons aan. Zijn altijd bereid om met ideeën mee te gaan." Seksualiteit in verpleeghuizen is nog altijd taboe Dat laatste is tekenend voor de twee mannen uit de zorgsector. Na elkaar door het werk in de Cor- nelia te hebben ontmoet, besloten ze spontaan voor een feestavond in In 't Opper in Bruinisse de kop pen bij elkaar te steken. Nog tij dens de repetitiefase stonden ze opeens op te treden voor de Lions- club in restaurant de Zeelandbrug in Zierikzee. Als naamloos duo, tot na afloop iemand hen complimen teerde met de woorden 'goed ge daan jochies'. Vanaf dat moment waren De Jochies een feit. In eerste instantie als zangduo, dat het stof blaast van oude - wel zo'n 200 in middels - Nederlandstalige liedjes. „Het blijmoedige levenslied met af en toe een smartlap tussendoor." Zangers met een beetje de neiging de boel op stelten te zetten, aan te jagen en te relativeren. Daar kwamen gaandeweg een aantal typetjes - negen inmiddels - uit voort. Van die duivenmelkers in stofjassen. „Hagenezen, die je alles kunt laten zeggen." Maar ook nerds, golfers, schoffies en mana gers. „Door die typetjes bleken we goed inzetbaar te zijn op bijvoor beeld congressen en symposia." Al met al hebben De Jochies in al hun hoedanigheden al wel op 500 verschillende plekken gestaan. Met nu als extra te boeken ele ment de themavoorstelling 'Onbe grepen'. Nóg meer uren die ze in de zorg stoppen. Zijn ze dat nooit zat? „Nee joh. We vinden het allebei leuk om op te treden. En om iets voor mensen te doen. Hoe leuk is dat?" Het deel van de dam dat wordt af gesloten betreft het noordelijke deel tussen de oprit vanaf Ouddorp en strand- en surfpaviljoen Natural High. Automobilisten worden mid dels grote lichtborden op de omlei ding geattendeerd. Ook staan er verkeersbegeleiders. Het is allemaal bedoeld om ruimte te geven aan System Tuning, het Haagse videobedrijf dat de eer ste aflevering van een 'Top Gear- achtige' serie wil opnemen. In die eerste aflevering worden een Audi R8 en een Lotus Elise Si met elkaar vergeleken. De wagens komen te genover elkaar te staan en rijden ten slotte, met een stoet aan getunede auto's, klassiekers en sportwagens, de dam over. Dat alles wordt vanuit een hoge kraan gefilmd. Sponsorgeld De shots moeten zo mooi worden dat sponsoren genoeg geld in het laatje brengen voor meer afleverin gen. Regisseur Guido Verheule De weg is lekker breed: ideaal voor ons om op te werken hoopt overal in Nederland te gaan filmen, al zal de Brouwersdam een zekere basis blijven. „De weg is lekker breed: ideaal voor ons om op te werken. Boven dien hebben we hier nu goede con tacten gelegd, dus ik denk dat we vaker terug zullen keren. Het ge bied komt er mooi op te staan. Daarom hebben we de gemeente ook gezegd dat ze onze beelden mag gebruiken voor eigen doelein den." De regisseur hoopt dat een om roep voor de beelden zal vallen, zo dat de serie wordt uitgezonden op televisie. „En anders wordt het een internetserie. Het wordt in elk ge val spectaculair, zoveel is zeker." ZIERIKZEE Na het vertrek van wethouder Wout van den Berg hebben zijn achtergebleven col lega's de portefeuilles onderling verdeeld. Jacqueline van Burg neemt ruimtelijke ordening, ontwikke lingsbedrijf en economische za ken over, Cees van den Bos neemt sport, financiën en belas tingen voor zijn rekening en Ge- rard Rabelink vangt personeel en organisatie op. De portefeuille milieu was al eerder overgedra gen aan Van Burg. Daarnaast had Cees van den Bos eerder al het Natuur- en recreatieschap Zuid westelijke Delta opgepakt. woensdag 4 april 2018 Duiken in de wereld van dementie Esme Soesman Nieuwerkerk Gijs van der Sluis (I) en Rob Vaillant in de studio in zorgboerderij Bouwlust in Nieuwerkerk. foto dirk--jan gjeltema - Rob Vaillant Meer informatie: de-jochies.nl Automobilisten die zaterdag via de Brouwersdam van en naar Goeree Overflakkee willen gaan, moeten tussen 13.00 en 14.30 uur een stukje omrijden. Een deel van de dam is dan afgeslo ten vanwege filmopnames. Wendy Wagenmakers Brouwersdam - Guido Verheule, regisseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51