College sust zorgen over verzilting 6 Uitbaggeren havens Bruinisse en Zierikzee De VVD is bezorgd over mogelijke verzilting van gronden rond de Grevelingen. Voordat de werkzaamheden kun nen beginnen, moeten beide gebie den eerst nog worden onderzocht op niet gesprongen explosieven uit de Tweede Wereldoorlog. Dat stelt de gemeente Schouwen-Duiveland voor een flinke extra kostenpost. Burgemeester en wethouders trek ken vooralsnog ruim 85.000 euro uit voor de detectie van mogelijke bommen en granaten. Pas achteraf zal blijken of dat voldoende is, af hankelijk van hoe makkelijk die operatie verloopt. Met name het ruimen van de explosieven kan nog flink in de papieren gaan lopen. Op basis van de huidige beschik bare informatie kan volgens het college niet met voldoende zeker heid worden aangegeven of de bag ger onder de steigers, langs de dam- wand en in het talud vrij is van ex plosieven, die nog op scherp zou den kunnen staan. De aannemer begint pas met baggeren als dat vast komt te staan en de veiligheid is ge waarborgd, aldus B en W. Zeventig procent van de extra kosten die in dit verband moeten worden ge maakt bij het baggerwerk, kan wor den teruggevraagd bij het ministe- Het ruimen van bommen en granaten kan nog flink in de papieren lopen. Vooralsnog wordt daar85.000 euro voor uitgetrokken rie van Binnenlandse Zaken. De geringe diepgang in beide ha vens is de gebruikers al langer een doorn in het oog. Het probleem in Zierikzee speelt met name vanaf de steiger van Bouwman tot aan beide ophaalbruggen, achterin de haven. Bij extreem laag water komt het voor dat de de noordkant van de steiger droog en scheef komt te lig gen. Daarmee bestaat kans op schade aan die steiger en aange meerde schepen. Bovendien lopen over de steiger elektriciteit- en wa terleiding, die kapot zouden kun nen gaan bij het scheefzakken. De gemeente is verantwoordelijk voor handhaven van voldoende diep gang. Veiligheidsregels Tijdens het opsporen van de explo sieven gelden scherpe veiligheids regels voor de toegang tot de ha vens. Het vaststellen van die regels gebeurt in overleg met de haven meesters, die de gebruikers op hun beurt informeren over de maatre gelen. Het uiteindelijke baggerwerk staat in oktober gepland. Bij de aanpak van het achterste deel van de Nieuwe Haven wordt ook gelijk het stuk tussen de twee bruggetjes en voor de steiger van de Oude Haven meegenomen. De Stichting Museumhaven Zeeland heeft daar herhaaldelijk op aange drongen en inmiddels de toezeg ging van de wethouder en betrok ken ambtenaren op zak, gaven be stuursleden Carel Beulink en faap Verwest vorige week al te kennen. Een eventuele verzilting van de (landbouw)gronden bij terugkeer van een beperkt getij in de Greve lingen, ligt volgens burgemeester en wethouders van Schouwen-dui- veland niet voor de hand. Maar de ontwikkeling wordt hoe dan ook nauwgezet in de gaten gehouden, antwoordt het college op vragen van de WD. Nulmeting De raadsfractie vindt dat er nu al een 'nulmeting' moet worden ge houden, om eventuele toekom stige schade aan de gronden rond de Grevelingen te kunnen vaststel len. De VVD vreest voor dergelijke schade, zodra de grote doorlaat in de Brouwersdam is gerealiseerd. Het kabinet maakte vorige maand bekend 75 miljoen euro uit te trekken voor het creëren van een open verbinding tussen het meer en de Noordzee. Die maatregel brengt meer zuurstof binnen en zorgt zo voor verbetering van de waterkwaliteit voor vissen en planten in de Grevelingen. Met een doorlaat ontstaat er een beperkt getij. Daarbij gaat het om maximaal een verschil van een halve meter, aldus B en W. Uit on derzoek blijkt dat er pas duidelijke toename van verzilting optreedt bij verhoging van het middenpeil van de waterstand en niet wanneer dit peil per etmaal 25 centimeter hoger en lager uitvalt. De uitkomsten van dit onderzoek zijn gedeeld met vertegenwoordigers van de land bouwsector en die herkennen zich in dit beeld, aldus het college. Rijkswaterstaat gaat de praktijk situatie evenwel goed in de gaten houden. Bij de verdere planuitwer king worden de zoutwaardes opge meten en als uitgangspunt geno men voor de ontwikkeling achter de Brouwersdam. De uitkomsten van die monitoring worden perio diek gedeeld met alle belangheb benden. IN DE REGIO Leesgroep geschiedenis Kunst in Dikke Toren De Gulden Snede MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 4 april 2018 SD Eerst onderzoek naar explosieven De Werkhaven van Bruinisse en een groot gedeelte van de Nieuwe Haven in Zierikzee wor den in oktober uitgebaggerd. Beide locaties hebben last van te geringe diepgang waardoor schade kan ontstaan aan stei gers en schepen. Marcel Modde Zierikzee Marcel Modde Scharendijke Een artist's impression van de doorlaat in de Brouwersdam. FOTO RIJKSWATERSTAAT GOES Vrijdag is er een in formatiebijeen komst in de biblio theek over een nieuwe leesgroep voor mensen die graag over geschie denis lezen en pra ten. Leidraad is een gevarieerde lijst boeken, opgesteld door historici. Daar uit worden per jaar 6 a 7 boeken be sproken. De bijeenkomst is een initiatief van de organisatie Senia en begint om 14.00 uur in de biblio theek aan de Oost- wal 34. ZIERIKZEE Centree opent vrijdag de nieuwe kunstexpositie 'Omnia Temporaria' in de Dikke Toren. Centree kiest dit jaar voor installatie kunst van kunstena res Rosalinde van Ingen Schenau. Vanaf 17.00 uur is de expositie op de tussenverdiepingen van de Dikke Toren te bewonderen. Het beklimmen van de toren is gratis tij dens de opening. BURGH- HAAMSTEDE Beeldend kunste naar Kees van de Wetering houdt za terdag een lezing over het ontstaan van de Gulden Snede en het ver band met de Da Vinei Code. De verhoudingen van de Gulden Snede zijn toepas baar bij onder an dere architectuur, beeldende kunst, li teratuur en muziek. Aanmelden voor deze lezing kan via mail@keesvande- wetering.nl. ■KAMPERLAND - De eerste fietsters begeven zich op het verse asfalt op de duinen bij de Banjaard. Daar wordt hard ge werkt aan het nieuwe fiets- en voetpad dat voor het zomer seizoen klaar moet zijn. Het was hard aan vervanging toe. De onveiligheid betrof vooral de oversteekplekken vanuit de dui nen, het park en het parkeerterrein. Het opknappen van de paden en het veiliger maken van de duinovergangen gaat de gemeente Noord-Beveland 875.000 euro kosten en is onder deel van een groter plan om het Banjaardgebied op te knap pen. FOTOMARCELLEDAVIDSE BROUWERSHAVEN De Kunstcadeau winkel, 11.00-17.00 uur: Expositie Glas van Angela ter Braak; Tonnenmagazijn, 20.00 uur: Boog schieten heren Sint Jan; Yogacentrum Be happy, 15.00-16.15 uur: Yogales Marianne van den Haak; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis, 9.30- 12.00 uur: Bridge Vrouwen van Nu; ELLEMEET Dorpshuis, 9.50 uur: 55 plus Yogales door Lena Span, 13.00-17.00 uur: Bil jartvereniging Tou ché; 19.30 uur: Yo gales door Ingrid Geers; NOORDGOUWE Dorpshuis,18.30: Repetitie Muziek vereniging Con Amore; 20.00 uur Badmintonavond; OOSTERLAND Dorpshuis de Oos terhof, 13.30 uur: Koersbal; RENESSE Blikmuseum de Blikvanger, 14.00- 17.00 uur: Expositie Speelgoed uit Grootmoeders tijd; Dorpshuis, 09.00- 10.00 uur: Yoga Steffine, 19.30- 20.45 uur: Yoga Jacqueline Binnen dijk; SEROOSKERKE Dorpshuis, 13.00- 16.30 uur: Biljarten; SIRJANSLAND Dorpshuis, 19.30- 21.00 uur: Yoga; ZIERIKZEE FiZi, 14.30 uur: Early Man (NL), 20.00: Wild; Paro chiecentrum, 14.00- 15.30 uur: Informa tiemiddag voor ou deren 'Van analoog naar digitaal'; 't Luitje, 13.00 uur: Rondvaart Zeehon densafari; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00- 16.30 uur: Inloop Breek de Week, 14.00-16.00 uur: Kinderbios van kin deren van 3 tot 7 jaar. NIEUW FIETSPAD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50