Britse promotor sleept Nederlandse band mee in onthutsende fraudezaak 4 Jeugdige leeftijd schokt Een Nederlander is het eerste slachtoffer van de Amerikaanse speciaal aanklager Robert Mueller. Advocaat Alex van der Zwaan is veroordeeld tot 30 dagen cel in Muellers Ruslandonderzoek. De politie gaat ervan uit dat de tie ner deel uitmaakte van de groep be lagers, die vrijdag en zaterdag twee homoseksuele mannen via dating- app Grindr in Dordrecht in een hinderlaag lokte. Er wordt rekening mee gehouden dat meer mannen in de val zijn ge lokt. De politie roept hen op zich te melden. „Het onderzoek zit nog in de beginfase", aldus een woord voerder. „Alle facetten, zoals de tot standkoming van de contacten en de inhoud ervan, worden onder zocht." Het eerste slachtoffer werd vrij dag rond middernacht op een stille donkere plek opgewacht door een grote groep mannen, toen hij dacht naar zijn afspraakje te komen. Hij werd volkomen verrast door de Tragisch. Dit mag nooit gebeuren in Nederland groep, die hem afranselde vlakbij voetbalvereniging Wieldrecht. Het slachtoffer vluchtte in paniek de voetbalkantine in, waar de aanwe zige leden van de club zich direct over hem ontfermden. „Hij was ge grepen door angst, hij stond stijf van de adrenaline", vertelt een van de kantinebezoekers. De sfeer was grimmig, verklaarde een getuige die de groep belagers tegenhield toen ze het clubterrein wilden be stormen. Buurtbewoners zeggen te heb ben gehoord hoe er dreigend werd geschreeuwd. Ook hoorden ze hoe auto's hard wegscheurden. Onmenselijk Voetbalclub VV Wieldrecht is ge schokt. Voorzitter Henk de Kleijn noemt het incident onmenselijk. „Tragisch. Dit mag nooit gebeuren in Nederland." Het tweede slachtoffer, eveneens een inwoner van Dordrecht, werd een nacht later op dezelfde manier in een hinderlaag gelokt. Volgens Lennart Lenskens, orga nisator van het gayfestival Dor drecht, maken beide slachtoffers het naar omstandigheden redelijk. „Ze hebben behoefte aan rust." Hij is zwaar aangeslagen door de jonge leeftijd van de verdachte. „Veertien jaar. Ik schrik heel erg." Gaypride deed afgelopen week end een dringend appel op een van de twee slachtoffers om aangifte te doen. De man wilde aanvankelijk niet naar de politie. „Hij was bang", aldus Lenskens. Van der Zwaan (33) moet ook een boete van 20.000 dollar betalen. De belangstelling voor het vonnis is groot in de Verenigde Staten. Voor het eerst leidt een aanklacht in het onderzoek naar mogelijke banden tussen het campagneteam van president Trump en Rusland daadwerkelijk tot een veroorde ling. Al speelt de boomlange Ne derlander met de exotische ach ternaam - Vénderzwen, klinkt het in de VS - slechts een bijrol. Van der Zwaan loog toen het team van Mueller meer wilde we ten over zijn werk met twee cen trale figuren in het Ruslandon derzoek, Trumps later ontslagen campagnemanager Paul Manafort en diens rechterhand Rick Gates. Zij zijn inmiddels aangeklaagd voor omvangrijke fraude, met geld dat ze verdienden toen ze werkten voor de pro-Russische ex-president van Oekraïne, Viktor Janoekovitsj. Van der Zwaan werkte in die tijd nauw met hen samen. Rustig Het vonnis hoorde Van der Zwaan ogenschijnlijk rustig aan. Zijn vader is naar de VS gekomen om hem te steunen. Pa Van der Zwaan zit tijdens de zitting op de voorste rij. Bij aanvang pakken vader en zoon eikaars hand even stevig vast. Op de vraag van deze krant hoe het met hem is, ant woordt de advocaat in het Engels dat het goed gaat. „I'm well", zegt hij. En vervolgt beleefd met: „How are you?" Volgens zijn advocaat gaat het helemaal niet zo goed met hem. Van der Zwaan mocht de afgelo pen maanden de VS niet uit. Hij zou weken eenzaam in een hotel kamer in Washington hebben doorgebracht. „Het gebeurt me niet vaak dat een cliënt me zegt dat een gesprek met mij het hoog tepunt van zijn dag was." Van der Zwaans vrouw Eva Khan maakt thuis in Londen een moeilijke zwangerschap door, zegt William Schwartz, de New Yorkse advocaat die de Nederlan der verdedigt. „Ze heeft hem nü nodig, niet over drie maanden", geeft hij de rechter mee. Dankzij de zaak tegen Van der Zwaan is duidelijk dat Mueller er- Het Londense bedrijf Band Ma nagement Universal (BMU) be loofde tientallen talentvolle bands gouden bergen, maar verdween van de radar zodra er 'borg' was betaald. Britse media spreken van de grootste oplichtingszaak in de muziekbusiness in twintig jaar. Uiteindelijk is Jasper Roelofsen (29), zanger van de Counting Wol ves, ook echt in Londen geweest, voor opnames. Helaas niet met zijn band, op weg naar de grote doorbraak, maar naar de BBC voor een documentaire over het bedrog. Drie jaar lang wist BMU bands erin te luizen. Dat ging uiterst gewiekst. Met gelikte praatjes zochten de men sen van BMU contact met bands, die mochten kiezen: een 'niet-ex- clusief of een 'exclusief contract. „Het exclusieve contract bete kende ook studio-opnames, foto- shoots... Juist omdat ze ons de keus gaven, trapten we erin en kozen dat contract. We moesten dan wel 5.000 euro borg betalen", zegt Roelofsen. „Eerst dacht ik nog: hallo, waarom moeten wij beta len? Maar ze hadden een goed ver haal: ze deden met zóveel bands zaken, zouden 25.000 euro inves teren in ons, die 5.000 euro was ei genlijk bedoeld om ons te dwin gen niet binnen een jaar te stop pen met de band. Een zekerheidje voor hun investering. Nou, oké, dat leek ons plausibel." Na het betalen van de borg werd het contact minder en minder. Ook andere bands tuinden erin. De Couting Wolves waren in 2016 een van de laatste bands. BMU is inmiddels verdwenen. De daders zijn nog niet gepakt. woensdag 4 april 2018 14-jarige opgepakt na homo's afrossen Van der Zwaan: Een 14-jarige jongen uit Dor drecht is eergisteren opgepakt op verdenking van bedreiging en mishandeling van twee homo's, afgelopen weekend. Meer aanhoudingen worden niet uitgesloten. Ingrid de Groot Dordrecht - Henk de Kleijn (voorzitter W Wieldrecht) Karlijn van Houwelingen Washington 'Wat ik De Nederlandse band Counting Wolves is een van de slachtof fers in een mega-oplichtings- zaak in de Britse muziekwereld. Victor Schildkamp Londen/ Amsterdam Een betoger bij het gerechtsgebouw in Washington krijgt zijn zin: advocaat Van der Zwaan moet de cel in. FOTO EPA/ JIM LO SCALZO Busreizen Schilderachtig Gardameer I O-daagse busreis - Italië diverse data met gegarandeerd vertrek o.a. bezoek Venetië, boottocht Malcesine, stadswandeling Verona en Dolomieten Hoogtepunten van Wales I O-daagse busreis - Groot-Brittannië uitstekende hotels inclusief ontbijt en diner bezoek nationale parken Snowdonia en Brecon Beacons oad.nl/BEIT04 oad.nl/BRGB42 Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisbureau *Kijk voor de actievoorwaarden en deelnemende reizen op oad.nl/actie2018 Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4