BUITEN Spannende passage 9 «lVlIsIs ÉP - Dat de Eekloosche watergang ook wel het mooiste wandel paadje van Zeeland wordt genoemd, is op deze winderige morgen lastig voor te stellen. De populierenrij langs het water, de meidoorn en wilgen zijn nog kaal. In eerste instantie is het pad zelfs wat saai. De Eekloosche watergang is een turfvaart uit 1351, uit de glorietijd van Aardenburg. Een bijzonder cultuurhis torisch element in het landschap tus sen Aardenburg en Sint Laureins in België, en alleen daarom al de moeite waard om te wandelen. Vanaf Sme- dekensbrugge kun je het natuurge bied in, maar ook vanaf de andere kant bij Sint Laureins. In 2009 voegden de toenmalige Dienst Landelijk Gebied en Staats- tOpde hoek van de Sara Beytsweg en de Valeiskreek zit familie paradijs De Kreeke, met restaurant, pannenkoeken huis, doolhof en speeltuin bosbeheer de route toe aan het Wan delnetwerk. Er kwamen overstapjes, hekjes en smalle bruggetjes over de smalle, zes kilometer lange, kronke lige watergang. Al die overstapjes, we zijn de tel kwijt geraakt, maken de route niet geschikt voor kinderwa gens of mensen die slecht ter been zijn. Vandaag lijken we de enige wandelaars. Hoewel? Net als we het eerste prik keldraad over zijn, vragen Erna Le- kens en Luc Van Hooi uit het Belgi sche Putte om de weg. Hun wandel kaartje van de hotelreceptie van De Elderschans (vandaar de blauwe polsbandjes), blijkt een onduidelijk kopietje. Ze zijn behoorlijk uit koers geraakt, maar alla, fietsweer is het toch niet, dus ze hebben alle tijd. Onze wegen splitsen zich. Zij gaan in noordelijke richting, wij in zuide lijke richting over dezelfde Groene- weg. Wij slaan linksaf de Oldeweg in en nemen vervolgens de Mootjes- weg. Zin in een lekker bakje koffie doet onze pas versnellen. Op de hoek van de Sara Beytsweg en de Valeis kreek zit familieparadijs De Kreeke, met restaurant, pannenkoekenhuis, doolhof en speeltuin. Op deze ge wone schooldag is het er uitgestor ven. We dralen wat, teleurgesteld, maar gelukkig rijdt eigenaar Frits Termote - in overall - het erf op. Hij kan over vijf minuten verse koffie en appeltaart serveren, belooft hij. De route gaat verder over de Vuil- panstraat. Bij knooppunt 48 klim men we weer over het prikkeldraad om de Eekloosche watergang te her vatten, terug naar Aardenburg. Het hollebollige gras is een goede oefe ning voor de beenspieren. Een scha penduo komt nieuwsgierig op ons af. In het weiland ernaast lopen tiental len paarden. 1,8 kilometer verderop verlaten we de watergang bij de kruising met de Groeneweg - niet nadat ik mijn spij kerbroek openhaal aan het prikkel draad - en lopen langs de meters dikke knotwilgen aan de Zompel- weg, over de Oude Biezenkreek. En dan stuiten we op nog zo'n onbekend plekje: landgoed Rodenburgh. Het landgoed met twee vrije kavels is vrij toegankelijk, maar het toegangshek van de bed en breakfast blokkeert het pad naar de Binnenweg. Bij het laatste stukje van de route twijfelen we. Gaan we rechtstreeks naar de auto of lopen we nog een stukje? We kiezen voor het laatste, via de Akkerstraat. Maar goed ook, anders hadden we de gerestaureerde grafkelder, annex aardappelkelder ge mist. In restaurant De Kaaipoort heb ben de twaalf bridgers geen oog voor de wandelaars, de ober gelukkig wel. NATUURJOURNAAL De nijlgans is een exoot, af komstig uit Egypte, en dat kun je merken aan het tijd stip dat de vogel broedt. Half maart liepen er langs het Veerse Meer al nijlganzen met pasgebo ren kuikens. Die moeten dus tij dens de vrieskou zijn uitgebroed. De nijlgans is eigenlijk geen gans, maar een eend en dat is te zien aan de kuikens. Die lijken als twee druppels water op de kuikens van de nauw verwante bergeenden. Daarom was het een heel span nend moment toen er een zilver meeuw aan kwam lopen. Zilver meeuwen zijn geduchte rovers en jonge bergeenden worden vaak door zilvermeeuwen opgegeten. Jaarlijks zie je complete nesten die aan de meeuwen ten prooi vallen. De zilvermeeuw naderde de jonge nijlganzen steeds verder en op een gegeven moment was de afstand tot het dichtstbijzijnde exemplaar minder dan een meter. Maar moeders ging doodgemoe dereerd door met grazen en keurde de zilvermeeuw geen blik waardig. Maar ook de meeuw ge droeg zich totaal anders dan ver wacht. Zonder naar de kuikens te kijken, liep de zilvermeeuw langs om een tiental meters verderop snel met de poten te gaan staan trappelen. Dat is de manier waarop meeuwen wormen onder de grond er toe brengen om zich bovengronds te wagen. De zilvermeeuw ving geen en kele worm, die zaten misschien door de kou nog veel te diep. Wat de vogel liet zien, wordt wel over- spronggedrag genoemd: de vogel richt zich op een totaal niet rele vante bezigheid om een tegenstrij dige gedragsimpuls te beheersen. Dat de meeuw de strijd met een nijlgans niet aanging, is niet ver wonderlijk. De nijlgans is zo agressief dat hij buizerds en zelfs haviken van hun nest verjaagt om dat vervolgens voor zichzelf te ge bruiken. Een zilvermeeuw is na tuurlijk geen partij voor zo'n ge weldenaar en kennelijk was deze vogel zich dat terdege bewust! ■frt AFSTAND 10,5 km Aardenburg ?/>enweg t een heel eind Sara Beijtsw< m, vuihvmwa verlaten woensdag 4 april 2018 GO En weer een overstapje Pascalle Cappetti Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: een rondje Eekloo sche watergang, bij Aardenburg. Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse O -:;V,{HMjgï A Zilvermeeuw (I) en nijlgans met kuiken, foto chiel jacobusse boaz timmermans De wandeling voert langs het water, fotos WELKOM bebouwde Blik op Aardenburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41