CATA Kortingsdc agen Dagelijks directe flitstrein naar Disneyland Parijs Klaas Dijkhoff (VVD): verkrampte reactie van spelfabrikant 3 De fabrikant van het populaire bordspel Kolonisten van Catan heeft-in alle stilte-de naam van het spel veranderd in Catan. Want: het woordje kolonisten heeft 'een nare bijsmaak'. Vta de speldozen en boe ken zijn ze verbannen: de woorden 'Kolonisten van'. Wat overblijft is enkel: Catan. Fabrikant 999 Ga mes veranderde de naam van het be kende bordspel. „De term 'kolonis ten' is sinds een jaar of tien zó bela den geworden, dat we het niet meer willen gebruiken voor onze spellen", zegt woordvoerder Bert Calis. Elk jaar kreeg de spellenfabrikant klachten binnen van instanties en consumenten. „Dat we met deze naamgeving teruggingen naar de oude, blanke roots. Dat soort ongein. We werden gewezen op de negatieve aspecten van het Nederlandse kolo niale verleden. Het woordje 'kolonis ten' heeft een nare bijsmaak. Daar wilden we van af." De spellenfabrikant kreeg onder meer kritiek uit pro-Palestijnse hoek. „Sommige mensen stelden dat we hiermee steun gaven aan de bouw van Joodse nederzettingen op de Westelijke Jordaanover, een moderne vorm van kolonisatie. Maar dit spel is echt niet bedoeld om politiek te be drijven." Bij Catan kunnen spelers punten verdienen door dorpen, ste den en wegen te bouwen. „Je breidt je imperium uit in een land dat nog niet bestaat", zegt Calis. „Het draait niet om oorlog voeren en er worden ook geen historische gebeurtenissen nagespeeld. Van kolonisatie van land waar al mensen wonen is helemaal geen sprake." De discussie over de naam begon al BASISSPEL De naam 'Kolonisten' is zó ingeburgerd, dat krijgen we er toch niet uit in 2012, zegt de woordvoerder. „De vormgeving is toen ingrijpend veran derd en op dat moment is ook ge sproken over de naam. Aan de naamswijziging hebben wij verder nauwelijks aandacht gegeven. De verkorte naam 'Kolonisten' is zó in geburgerd, dat krijgen we er toch niet uit bij mensen." Van het spel zijn in Nederland ruim 1,5 miljoen exemplaren ver kocht. Op de meeste dozen staat in koeienletters 'Kolonisten'. „Dit is een duurzaam spel, dat soms wel twintig jaar in de kast kan liggen. Het zal dus nog wel even duren voordat de ver wijzing naar het kolonialisme echt is uitgebannen", zegt Calis. De laatste jaren is het debat over de koloniale geschiedenis van Neder land fel opgelaaid. Eind vorig jaar stelde een Rotterdams kunstcentrum nog voor om een streep door zijn naamgever te zetten, de 'foute' zee held Witte de With. Ook moesten de Amsterdamse Coentunnel, de Gou den Koets en VOC-schip de Halve Maen het ontgelden. Volgens tegen standers zijn dat stuk voor stuk ico nen uit een periode van koloniale uitbuiting en slavernij. Gekkies WD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff - die het Catan-spel vaak heeft ge speeld - vindt de naamswijziging 'verkrampt'. „Je zit met houten blok jes routes te maken en je handelt in kaartjes met daarop wol, steen en hout. Tijdens het spel heb ik nooit de link gemaakt met andere culturen of het koloniale verleden." Volgens Dijkhoff laat de fabrikant zich leiden door 'een paar gekkies in hun mailbox'. „Terwijl de meeste Ne derlanders hier echt geen probleem mee hebben. Ik ben de hele discussie over dit soort verwijzingen naar ko lonialisme zat. Er zijn échte proble men, die meer aandacht verdienen." In 1999 werd Kolonisten van Catan 'Speelgoed van het Jaar' in Neder land. „Toen was er nog geen kritiek", zegt Calis. „Dat is echt iets van de laatste tien jaar. In Duitsland en En geland is de naam inmiddels ook aangepast, vanwege dezelfde reden." Opvallend genoeg prijst fabrikant 999 Games het spel op haar site nog wel aan als 'Kolonisten van Catan'. „Dat doen we omdat mensen in Google het woord 'kolonisten' ge bruiken om het spel te zoeken." B°ek vóór 11 Korting op reizen met vertrek t/m oktober 2018! Vp°°eTsoon Kras.nl/kortingsdagen of bei 088-0885 886 Ook de Parijse luchthaven Charles de Gaulle wordt vanaf dan direct aangedaan, schrijft staatssecretaris Stientje van Veldhoven vandaag in een brief aan de Tweede Kamer. Reizigers op weg naar Disney land moeten nu in Brussel over stappen op een snelle trein of in Parijs op het metronetwerk. Dat gaat over een jaar dus veran deren: dan rijdt de Thalys dagelijks twee keer vanuit Amsterdam via Schiphol, Rotterdam, Antwerpen en Brussel direct door naar Charles de Gaulle en Marne la Vallée, de plaats waar Disneyland Parijs ligt. Van Veldhoven: „De bestem mingen leveren een bijdrage aan de duurzame ambities van het ka binet om het reizen met de trein aantrekkelijker te maken." De reistijd van Amsterdam naar Marne la Vallée wordt 3 uur en 41 minuten. De ticketprijzen zijn nog niet bekendgemaakt. Een enkeltje naar Parijs met de Thalys kost meestal enkele tientjes voor snelle boekers. Overigens blijft de Thalys ook straks negen keer per dag rij den naar Parijs. Eerder werd al bekend dat vanaf vandaag de flitstrein Eurostar gaat rijden tussen Amsterdam en Lon den. Passagiers moeten in Brussel nog wel uitstappen voor een pas poortcontrole. Deze tussentijdse controle zal op termijn verdwij nen, schrijft de staatssecretaris. Dit project is al volop gaande, aldus haar woordvoerder. „De inzet is om eind 2019 internationale af spraken te hebben, dan kan het naar verwachting in de dienstre geling 2020 geregeld zijn." woensdag 4 april 2018 GO Peter Winterman Den Haag KlAUS TEUBER ?tta»ï i A E't^',3 De oude en nieuwe versie van het populaire Spel. FOTO 999 GAMES 'Kolonisten' van Catan? Dat mag niet meer! - Bert Calis, 999 Games j i anvr zje; kras ni/actjevoorwaarden Disney-fans kunnen vanaf vol gend jaar april twee keer per dag rechtstreeks naar Disney land Parijs met de Thalys. De flitstrein doet vanaf Amster dam ruim 3,5 uur over de rit. Edwin van der Aa Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3