App schakelt burgers in bij nood In 2019 landelijke herdenking Slag om de Schelde i Zeeuwse Bolustrofee 2018 4 22 bakkers uit Zeeland leverden gisteren bolussen in. Aan het eind van de dag was Van Meijel weer de beste. Bakkerij Van Meijel uit Clinge mag zich ook komend jaar de beste bolusbakker van Zee land noemen. De bak ker won gisteren voor het vijfde achtereenvolgende jaar de Zeeuwse Bolustrofee. Het dorpshuis in Rilland was dit jaar de plaats van handeling. De bolussen werden niet alleen ge- Een vrijheidsfestival in Terneuzen is één van vijf landelijke evene menten waarmee in 2019 en 2020 wordt herdacht dat Nederland 75 geleden werd bevrijd. Een deel van het festival in Terneuzen, dat waar schijnlijk volgend jaar op 31 augus tus plaatsvindt, wordt live op tele visie uitgezonden door de NOS. De herdenkingen in Zeeland en Noord-Brabant vinden plaats in het najaar van 2019. In 2014, bij de her denking van 70 jaar Slag om de Schelde, hebben de Canadese am bassadeur, de commissarissen van de koning in Zeeland en Noord- Brabant en de burgemeester van Bergen op Zoom al afgesproken om in 2019 nog groter uit te pakken. Dat gebeurt met hulp van het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Tussen eind augustus 2019 en ok- proefd door vakmensen, er was ook een consumentenjury. Daarin zat onder andere Herman Cle ment. „Donker, plakkerig en niet te droog, dat is mijn favoriete bo lus", liet hij weten. „En lekker groot natuurlijk. Ik wil waar voor mijn geld." Samen met vier andere liefhebbers van de Zeeuwse lek kernij vormde hij het consumen tenpanel. Een oproep van de organisatie aan Zeeuwen om zich aan te mel den, heeft z'n effect niet gemist. tober 2020 wordt een landelijke campagne georganiseerd met vijf nationale momenten. 75 Jaar Slag om de Schelde is er daar één van. Cruciaal „De Slag om de Schelde was van cruciaal belang voor de bevrijding van West-Europa vanwege de toe gang tot de haven van Antwerpen", zegt gedeputeerde Ben de Reu, die voorzitter is van de regionale orga nisatie. „Dat is in de rest van Neder land vrijwel onbekend en daardoor altijd onderschat." De herdenking van volgend jaar moet daar verandering in brengen. Er is gekozen voor een festival in Terneuzen, omdat de Slag om de Schelde in 1944 in Zeeuws-Vlaan- deren begon. Mede vanwege de tv- uitzending is gezocht naar een plek met zicht op de Schelde, waar ook een theater is en voldoende par keergelegenheid. „Tien minuten nadat we het be richt de deur uit hadden gedaan, kregen we al reacties", zei Sjako Boer. Hij is behalve bakker in Kloetinge ook voorzitter van de Zeeuwse afdeling van de Neder landse Brood- en banketbakkers Ondernemersvereniging. „Meer dan 25 Zeeuwen wilden meedoen, dus we hebben moeten kiezen." Uitschieters De vijf gelukkigen proefden giste ren in Rilland de bolussen die 22 bakkers uit heel de provincie had den ingeleverd. Ze waren zeer te spreken over het niveau. „Over het algemeen goed, met uitschieters naar boven en beneden", oor deelde Clement. „Er zat er zeker geen tussen die niet te eten was." Dan Kersten uit Kats zei ongeveer een kwart van de bolussen die hij proefde van mindere kwaliteit te vinden. „Ik had er één waar totaal geen veerkracht in zat. Dan houdt het snel op." Lenie van Raaijen uit Rilland Een kwart van de bolussen vond ik van mindere kwaliteit had zich samen met Ada de Veij opgegeven. De twee vriendinnen bakken zelf heel graag en vonden het leuk om de baksels van de pro fessionals een keer te keuren. Of ze streng waren? „Streng weet ik niet, maar ik heb het zeker heel serieus genomen", zei Lenie. „Als je aan zoiets meedoet, moet je het goed doen." Ada vond de proeverij een heel leuke ervaring, voor herha ling vatbaar. Sjako Boer zei te merken dat de consumentenjury en de vakjury heel verschillend te werk gaan. Waar de vakmensen op heel veel details letten, gaat het er bij de consumenten vooral om of een bolus er smakelijk uitziet en ook daadwerkelijk lekker smaakt. „Ik heb gezien dat een bolus die door de vakjury de hemel in werd ge prezen door de consumenten bij wijze van spreken werd afge kraakt." De punten van de vakjury en de consumenten werden aan het eind van de middag gecombineerd. Bakkerij Everaers uit Renesse ein digde op de tweede plaats, collega Risseeuw uit Zaamslag werd derde. PC Zeeland kent al het project Hart- VeiligWonen. Daarvoor zijn in middels 4.000 vrijwilligers gere gistreerd die iemand kunnen rea nimeren. Bij een melding van een acute hartstilstand worden zij met sms of een app gealarmeerd. Omdat zij in de buurt wonen of werken, zijn ze sneller aanwezig dan de ambulance en kunnen ze vast met reanimatie beginnen. In Reimerswaal, waar het project als eerste werd ingevoerd, is het overlevingspercentage na een hartstilstand gestegen van 8 naar 24 procent. Het systeem wordt uitgebreid. Ook bij andere acute noodsitua ties, zoals evacuaties bij branden of overstromingen, kan burger hulpverlening het verschil ma ken. Zodra de Zeeuwse meldka mer een melding krijgt, worden straks niet alleen professionele Bij evacuaties, branden of overstromingen kan burgerhulpverlening het verschil maken hulpverleners ingeschakeld, maar ook burgerhulpverleners. Be schikbare vrijwilligers in een straal van een kilometer rondom de calamiteit krijgen een melding op hun telefoon. Met behulp van een routeplanner kunnen ze zo snel mogelijk naar de plek des on- heils. Daar assisteren zij (bij eva cuatie) of starten ze de hulpverle ning, totdat de professionals het overnemen. STAN bv uit Elburg, een doch ter van Witte Kruis Ambulance zorg, voert het systeem in, te be ginnen in Reimerswaal. In alle gemeenten komen informatiebij eenkomsten voor inwoners en andere betrokkenen. Er wordt sa mengewerkt met lokale vereni gingen, organisaties en instellin gen. Augustus volgend jaar moet het systeem zijn uitgerold. Zodra de Zeeuwse meldkamer een melding krijgt, worden ook burger' hulpverleners ingeschakeld Het provinciebestuur heeft ge- te wisselen voor de herdenking en meenten en organisaties uitgeno- de viering in 2019, ook op andere lo- digd om op 25 april alvast ideeën uit caties in Zeeland. woensdag 4 april 2018 Van Meijel uit Clinge is de onbetwiste boluskoning Rob Paardekam Rilland Ernst Jan Rozendaal Terneuzen -Dan Kersten, consument Vanwege de lange aanrijtijden van hulpdiensten in Zeeland zijn burgerhulpverleners vaak sneller ter plekke. De provin cie steekt bijna 58.000 euro in een app om daar optimaal ge bruik van te maken. Luc Oggel Ernst Jan Rozendaal Middelburg Ada de Veij (m) en Lenie van Raaijen (r) proefden gisteren 22 bolussen. Paula Dekker noteerde de op en aanmerkingen, fotomarcelledavidse De Dorpsstraat in Breskens na het bombardement op 11 septem ber 1944. REPRODUCTIE PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36