'Delta moet groeien om te overleven' 3 meer, vertelt Bianca met een stem waarin intens verdriet doorklinkt. Roys kamertje is nog precies zoals toen hij overleed. Manuel heeft op zijn borst het portret van zijn zoon laten tatoeëren. Bianca draagt zijn naam aan de binnenkant van haar pols. Roy is altijd bij hen. Magazijnmedewerkster Bianca en monteur Manuel leerden elkaar dertig jaar geleden kennen, in de eerste klas middelbare school. Op hun negentiende gingen ze samen wonen. Bianca laat foto's van zich zelf zien: een zelfbewuste vrouw met lang, blond haar. En dan een re centere foto, waarin ze uitgedoofd de lens in kijkt, haar hoofd kaal. „Ik heb de ene na de andere klap gekregen", zegt de 42-jarige Bianca, die nu korte blonde krullen heeft. In 2015 kreeg ze de diagnose borst- ln mei staat een reis naar Griekenland gepland. Ik ben in 46 jaar nog nooit op vakantie geweest kanker. Na een borstamputatie, be straling en chemokuren leek de ziekte onder de knie. Maar Bianca bleef het gevoel hebben dat er iets mis was, vertelt Manuel. „Eindelijk hebben de artsen ge luisterd", zegt Manuel met bitter heid. Het is mis. Hoe mis, weten ze pas sinds de laatste scan. Manuel: „Elke dag is er een. Ik hoop dat we nóg dertig jaar samen kunnen zijn. Maar de kans daarop is klein." Het is één uur 's middags als het vliegtuig van Manuel en Bianca te rugkeert op vliegveld Midden-Zee land, onder een strakblauwe lucht. Enigszins beduusd stapt Bianca uit. „Geweldig. Prachtig." Roy was er bij, daarboven, ze weten het zeker. Loes reikt haar vriendin een zak doek aan. „Ik heb er nog twee, lieve schat." Hoezeer is gevochten voor het be houd van Zeeuwse banen, weet Visser maar al te goed. Tegelijk is hij reëel: zonder groei slaat het kleine Delta geen deuk in een pak boter. De eigenaar van Delta, het Zweedse EQJ, kocht in januari CAIW. Nu is het tijd voor de vol gende, economisch onvermijdelijke stap, zegt Visser: samenvoegen. „Groei binnen en buiten Zeeland is nodig. Je moet een bepaalde Je moet een bepaalde schaal hebben om de dingen te kunnen doen die je wilt schaal hebben om goed te kunnen inkopen en de dingen te kunnen doen die je wilt. Voorbeeld: we heb ben vorig jaar met Discovery een discussie gehad over de doorgifte van zenders. We konden onvol doende tegengas geven. Dat is op gelost, mede dankzij de grotere schaal die we hebben gekregen." Ook de miljoenen die Delta stopt in sneller internet moeten worden terugverdiend. „We kunnen niet zeggen: Zeeland blijft achter in de vaart der volkeren. Dat geld moet je terugverdienen door heel veel klan ten een lange periode een relatief klein bedrag te laten betalen. Als je onvoldoende klanten hebt, heb je een probleem." EQJ voegt Delta en CAIW sa men. „We zijn één bedrijf, hebben twee merken en meerdere locaties. Ieder voor zich waren we klein. Ge zamenlijk zijn we de nummer drie als je kijkt naar vaste aansluitingen. Dus: KPN, Ziggo en dan wij. Meer dan een half miljoen huishoudens gebruikt onze diensten." De Zeeuwse roots blijven belang rijk, stelt Visser. „We verkopen meer dan roo energiecontracten Directeur Visser verwacht dat Delta binnen 4 jaar net zoveel klanten buiten als in Zeeland heeft per dag buiten Zeeland. Laten we net zo trots zijn op de verkoop van Delta-diensten als de verkoop van Zeeuwse mosselen. Heel Neder land kent de hit 'Zoutelande', laat ze nu ook Delta leren kennen." Visser verwacht dat Delta binnen vier jaar net zoveel klanten buiten als in Zeeland heeft. „We willen van elkaar leren, dingen niet dubbel doen en kansen pakken. En we iets gemeenschappelijks hebben: een kantoor." Dat is niet het begin van de afta keling van Delta, aldus Visser. „EQJ is niet in Delta gestapt om het te sluiten. De enige manier om suc cesvol te zijn is om Delta te laten groeien en waarde te creëren. We reduceren ook geen FTE's. We creë ren juist nieuwe banen. Ik heb nieuwe mensen aangenomen om Delta te verkopen op de Veluwe. Uiteindelijk zijn we gebaat bij een sterk Zeeuws merk, met veel klan ten." woensdag 4 april 2018 een ja in het bijzijn van Roy Bianca en Manuel vlogen naar hun woonplaats Clinge. foto lex de meester -Manuel Vlaeminck Dat Delta werk verplaatst van Middelburg naar Schiedam is 'niet het begin van de aftake ling'. Daar is Delta-directeur Marco Visser heilig van over tuigd. „Maar om de dingen te kunnen doen die we willen doen, zullen we moeten groeien. Bin nen Zeeland, maar vooral ook buiten Zeeland." Jeffrey Kutterink Middelburg -Marco Visser, directeur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35