Delta verzet de bakens NBB, CDA en SGP in coalitie Noord-Beveland Vissen Yara bereid Gronings gas te laten schieten 1 2 WENS HUWELIJK Het liefst zouden ze hun huwelijksdag, samen met hun overleden zoon gevierd hebben. In plaats daarvan maakten de doodzieke Bianca en haar Manuel uit Clinge een huwelijksreis naar de hemel. „Toch een beetje bij Roy." Commentaar Voor een groot bedrijf met vestigingen in het hele land is het een kleine stap: de verhuizing van het werk van tien tallen mensen uit Zeeland naar Zuid-Holland. Maar voor de Zeeuwen die mee moeten, is het zeer ingrijpend. Dus veel van de werknemers van Delta die hun werk naar Schiedam moeten volgen, zullen niet blij zijn. Zelfs buiten de files is de reistijd aanzienlijk. Eigenlijk te ver voor dagelijks woon-werk- verkeer. De trein is geen goed alternatief. Hier wreekt zich dat je vanuit Midden-Zeeland alleen met een flinke bocht naar de Randstad kunt reizen. Uit Zeeuws- Vlaanderen is het helemaal ondoenlijk. En verhuizen? Ander werk voor je partner, een andere school voor je kinderen, het kan allemaal. Maar veel mensen vertrekken om begrijpelijke re denen liever niet uit Zeeland. Ondanks deze verhuizing wijst Delta op haar Zeeuwse wortels. Of deze communicatiestrategie slim is? Richting con sument wel. Aan de producten zal niemand iets merken. Het is een ander verhaal voor de Zeeuwse band met Delta als werk gever. Want de beweging bij moederbedrijf EQT is duidelijk. Dat denkt niet vanuit een Zeeuws belang. Wat trouwens maar goed is ook. Want het werkte niet. Delta heeft lang geprobeerd zelfstandig te blijven. Steeds tevergeefs. Het is nu tijd voor an dere modellen, voor een andere bedrijfsgrootte, voor meer werk buiten Zeeland. Dit is even pijnlijk als onafwendbaar. Verhuizing van banen en besluit vorming uit Zeeland is pijnlijk maar onafwendbaar NBB kwam tijdens de gemeente raadsverkiezingen met vier zetels als grote winnaar uit de bus en nam daarom het voortouw bij de coali tieonderhandelingen. NBB, SGP en CDA (allebei twee zetels) zijn sa men goed voor acht van de dertien zetels. Voor het eerst sinds het ont staan van de gemeente Noord-Be veland in 1995 maakt de VVD geen deel uit van de coalitie. Twee van de drie toekomstige wethouders zijn 'zittenblijvers'. Adrie van der Maas (SGP) is sinds 2002 wethouder op het eiland en ALMANAK Het ging de hele dag al over vis sen in dat Vlissingse gezin. Goudvissen, platvissen, tropi sche vissen. Óf een haai nu ook een vis is, en een dolfijn. Maan vissen die met hun bek open zwemmen, blauwe vinvissen met een tong zo groot als een olifant en een hart zo zwaar als Anja Slenter (CDA) sinds 2014. Na mens NBB vervult Pim Schenke laars de rol van wethouder. NBB- lijsttrekker Yvonne van der Maas gaf kort na de verkiezingsuitslag al aan liever raadslid te blijven. Voor het eerst sinds 1995 maakt de VVD geen deel uit van de coalitie In de portefeuilles van de wet houders verandert het een en an der. Zo is er een nieuwe portefeuille in het leven geroepen: vernieu wing. Een coördinerend domein, dat aan bod komt bij alle onderwer pen die de raad en het college be handelen. Schenkelaars neemt deze portefeuille voor zijn rekening. een Fiat Panda. De oudste telg had er honger van gekregen en stelde voor om naar de nieuwe viswinkel te gaan. Door de ruit van de toonbank wees hij de verkoper een tongetje aan. Zijn zusje Doris wist uit haar hoofd wat ze wilde. „Doe mij maar een buitrug!" Fietspad opdam wordt opgeknapt Raad praat over nieuwe coalitie Weer cafetaria in Paauwenburg VEERE Subsidie voor Zeeland Regatta Gistermorgen schoven ze elkaar een glim mende, gouden trou wring om. Voor de vierde keer vroeg Ma nuel Vlaeminck zijn geliefde Bi anca Warrens ten huwelijk. Deze keer zei ze ja. In mei staat de hu welijksreis gepland, naar Grieken land. „Voor mij is het de eerste keer. Ik ben in 46 jaar tijd nog nooit op vakantie geweest", ver klapt Manuel. Eén probleem: nie mand weet hoe Bianca er tegen die tijd aan toe is. Voor beste vriendin Loes Gey- sels-Vergauwen uit Hulst reden ge noeg om nu al in actie te komen. Sa men met vrienden, familie, spon soren en de stichting Mascura uit Hulst (die wensen van ernstig zie ken vervult). Als het echtpaar na de huwelijksvoltrekking in een restau rantje napraat, komt Werner de Koeijer uit Zandstraat voorrijden met een limousine. Met een fles champagne onder handbereik wordt het bruidspaar naar een ge heime bestemming gereden: het vliegveld Midden-Zeeland. Daar wacht piloot Chris Elzas het koppel op voor een vliegtocht naar hun woonplaats. Manuel heeft nog nooit gevlogen. De tocht gaat naar Clinge, ver klapt Loes, die in het restaurant van het vliegveld wacht terwijl het vliegtuig tussen de wolken zweeft. Vlakbij de begraafplaats staan vrienden en familie opgesteld in de vorm van een hart. Als het vliegtuig over komt, laten ze allemaal tegelijk witte en rode ballonnen los. „Wit en rood, omdat ze gek zijn op Ajax", verduidelijkt Loes met een lach. Ze kijkt op haar telefoon: vanuit het vliegtuig stuurt een medewerker van de stichting Mascura live beel den van de ballonnen die opstijgen, hoger en hoger. Manuel ging al drie keer eerder Elke dag is er een. Ik hoop dat we nóg dertig jaar samen kunnen zijn voor zijn geliefde op de knieën, maar steeds zei Bianca Warrens 'nee'. Want Roy zou er niet bij kun nen zijn. Roy, hun enige zoon, die nu twintig zou zijn geweest. In 2010 overleed hij aan adrenoleukody- strofie. Bij die zeldzame, aangebo ren ziekte hopen bepaalde stoffen zich op in onder meer de hersenen en bijnieren. Roy werd moe. Hij viel af. Hij was duizelig, misselijk en verloor spierkracht. Bianca laat fo to's zien: een blonde jongen, dicht tegen zijn brede papa aan gekropen. Een breed lachende Roy, ergens op een speelplaats. Een stil, bleek jo chie in een hospitaalbed. „Hij had chronisch diarree en slikte elke dag 35 medicijnen", zegt zijn vader Ma nuel. Het mocht niet baten. Negen maanden later was hun zoon er niet Minister Wiebes wil dat industriële grootverbruikers in 2022 het Gro nings aardgas hebben afgezworen. „Wij hebben hem laten weten mee te willen werken, maar hebben nog wel vragen", meldt Yara-woord- voerder Gijsbrecht Gunter. De levering van gas, dé grondstof voor kunstmestproductie, moet verzekerd zijn. Yara wil ook inzicht in de extra kosten en wat een over schakeling betekent voor de uit stoot van het broeikasgas CO2 en stikstofoxiden (NOx). Gronings gas is laagcalorisch, En gels en Noors gas hoogcalorisch. „Hoogcalorisch gas heeft een ander vlampatroon", legt Gunter uit, „met ook andere emissiepatronen, met als mogelijk gevolg meer CO2- uitstoot." Yara heeft bovendien voor het productieproces een bepaalde ver houding tussen hoog- en laagcalo risch gas nodig. Jaarlijks wordt in Sluiskil net zo veel gas gebruikt als door 1,3 mil joen doorsnee huishoudens; zo'n twee miljard kuub, waarvan een kwart uit Groningen. woensdag 4 april 2018 n De gemeente Noord-Beveland heeft een nieuwe coalitie. Ver kiezingswinnaar Noord-Beve- lands Belang (NBB) gaat de ko mende vier jaar samenwerken met het CDA en de SGP. Ellen Jobse Wissenkerke Tip? redactie@pzc.nl VROUWENPOLDER In opdracht van Rijkswa terstaat wordt het fiets pad boven op de Veerse- dam opgeknapt. Uit in specties blijkt dat door de opdruk van wortels van de duindoorn het as falt is beschadigd. Daarom worden vanaf vandaag duindoornstrui ken langs dat pad ge snoeid. De werkzaamhe den worden uitgevoerd met een mobiele kraan. De weg over de dam blijft tijdens het werk normaal in gebruik. MIDDELBURG De nieuwe gemeente raad van Middelburg komt morgen bijeen over de vorming van een nieuwe coalitie. Om 19.30 uur wordt in de raadzaal in het stadskantoor het advies van de informa teurs besproken. Die hebben voorgesteld een coalitie te vormen van LPM, CDA, VVD en SGP. Dan komt ook aan bod welke speerpunten de partijen hebben geformu leerd voor een nieuwe coalitie. VLISSINGEN De wijk Paauwenburg heeft weer een 'eigen' cafetaria: Foodmaster Vlissingen aan de Drees- straat. Pascal Pelkman en Wijnand Commijs, die al twee Foodmasters in Middelburg exploiteren, dragen de Nederlandse frituurcultuur met trots uit. Op een wand van hun cafetaria is de historie van de snackbars te le zen. Belangrijker is dat klanten terecht kunnen voor 'de lekkerste frites'. Een door Royal Yacht Club Antwerpen en een aantal Zeeuwse water sportverenigingen geor ganiseerde zeilregatta op het Veerse Meer is promotioneel interes sant voor Veere is. B en W willen twaalf mille subsidie verstrekken, omdat de zeilwedstrijd bij Jachtwerf Oostwate ring begint. Eindelijk Ondine van der Vleuten Clinge -Manuel Vlaeminck Kunstmestproducent Yara in Sluiskil-Oost is bereid onder voorwaarden af te zien van het gebruik van Gronings aardgas. Harmen van der Werf Sluiskil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34