na Overval op super, verdachten zijn 13 en 16 jaar Februari eist hoge tol onder Zeeuwen GroenLinks wil strengere normen straling masten 2 JAN VAN DAMME Column Het zand voelt nog klam- koud. Maar boven de zee, westwaarts, seint onmis kenbaar het voorjaar. Dat is het aangename van deze tijd. Als je even uit de wind een zonnetje weet te pakken, in een duinpan met wapperend helmgras rondom, dan is het vakantie. Goed om daaraan te denken. Zo midden op het eiland Walcheren, waar ik zit, heb je het niet in de ga ten. Daar ben je een landrot, één van de vele. Met de rug naar het zoute water gekeerd zou je zomaar vergeten dat Zeeland toch echt Land in Zee is. Wat kost het hele maal aan tijd? Als je wilt ben je binnen het half uur krabbetjes aan het vangen tussen de basaltblok ken. in het vroege voorjaar. We kiezen voor de strandovergang aan het eind van de Veerse Dam. De laat ste voetgangersbrug - gemeente Noord-Beveland? - waar 's zomers de surfers de wind in hun zeil hebben. Bovenop de tot duin uit gegroeide dijk komt de verte bin nen. Engeland, daar, zo ver kan het niet zijn. Een bezwering ook. Vergeet niet dat je in Zeeland woont! Ik werd er afgelopen paasweekeinde met de nog niet bijster uitbundige voor jaarszon aan herinnerd. In het cen trum van Middelburg zag ik ze voorbij schuifelen, al die oosterbu ren van Brabant tot diep in het Ruhrgebied. Zielsgelukkig leken ze. Vakantiehuisje gehuurd, cara van op de vertrouwde plek neerge zet, een bed en ontbijt geboekt. Dat je het voorrecht hebt in een door zeeën omarmd gebied te wo nen, waar echte landrotten een lange donkere winter van dromen. Hij drukte me nog eens extra met de neus op de feiten. Zijn Zeeuwse zeeverhalen, die gaan zo: „Een lauwe bries bracht wat koelte. De overkant, de kustlijn van Zeeuws- Vlaanderen werd verfraaid met witte zeilen. Enkele vriendelijke schuimkopjes lieten zich zien. Misschien was het tij al gekeerd." Datje het voorrecht hebt in een door zeeën omarmd gebied te wonen DE STELLING Vandaag: Delta is geen Zeeuws bedrijf meer Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters STEEbS MEER KASSALOZE SUPERMARKTEN JE HEBT HET CONCEPT NIET helemaal BEGREPEN Fonds voor Zeeuwse bedrijven Hennepkwekerij ontdekt in woning Informatieavond voor boeren VLISSINGEN Eerste nationale bijentelling Na een gewapende overval op de Spar-supermarkt aan de Veerweg in Wolphaartsdijk heeft de politie gisteren een jongen van 13 en een jongen van 16 aangehouden. De twee minderjarigen drongen gistermiddag om 16.30 uur de su permarkt op camping De Veer- hoeve binnen en bedreigden het personeel met messen. Eén van hen, de jongen van 16, werd onmid dellijk overmeesterd door omstan ders. Zijn kompaan van 13 sloeg op de vlucht en kon uiteindelijk om 18.45 uur 'ergens in Goes' worden aangehouden door de politie. Waar de verdachten vandaan ko men, wil de politie omwille van hun leeftijd niet zeggen. De politie is gisteren nog uren bezig geweest met buurtonderzoek en draagt de zaak nu over aan justitie. De jon gens zitten vast. Bij de gewapende overval is nie mand gewond geraakt. Ook zijn volgens de politie geen geld of spul len buitgemaakt. De winkel zou om 18.00 uur sluiten, maar is direct na de overval dichtgegaan. De eigenaar was gisteravond niet bereikbaar voor commentaar. Campinggasten reageerden ge schokt op het nieuws. „Ik ben er akelig van", zei de Vlaamse Cathy Michiels. „Natuurlijk is zoiets altijd erg. Maar bij een camping verwacht je dit helemaal niet. Hier komen we plezier maken. Ik stuur mijn zoon hier wel eens om een boodschap. Je moet er toch niet aan denken dat hij er nu was geweest." In februari van dit jaar stierven op vallend veel Zeeuwen: 400. De af gelopen 15 jaar stierven niet eerder zoveel provincie-inwoners in de maand februari. De hoge sterfte wordt mede toe geschreven aan de lang aanhou dende griep en de koudeperiode. Landelijk was er afgelopen maan den ook sprake van meer overlij- dens dan gebruikelijk. In Zeeland overleden tussen begin december en eind februari 1.094 mensen, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat was de afgelopen 15 jaar - de ge gevens van het CBS gaan terug tot 2002 - alleen vorige winter hoger. Toen ging het om 1196 mensen. 400 of meer overlijdens in één maand is zeldzaam in Zeeland. Dat gebeurde drie keer eerder: in januari 2017 (438), januari 2015 (411) en januari 2009 (407). De minste mensen stierven in augustus 2008:242. De verschillen tussen de ge meenten zijn groot. In februari kenden met name Terneuzen (70) en Tholen (31) naar verhouding veel sterfgevallen, maar voor bij voorbeeld Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland was het een 'gemiddelde' maand. De provincie Zeeland moet in haar nieuwe omgevingsvisie vastleggen waar nieuwe zendmasten wel en niet zijn toegestaan. Dat kan be paald worden in samenwerking met de GGD Zeeland. Daar dringt de Statenfractie van GroenLinks op aan bij het dagelijks provinciebestuur. Aanleiding is de uitrol van een sG-netwerk voor snel internetverkeer. Volgens het Plat form Stralingsgevaar Zeeland on dervinden al 10.000 Zeeuwen last van straling. Internationale weten schappers wijzen op een verband tussen stralingsgevaar en bijvoor beeld hersentumoren, Alzheimer en onvruchtbaarheid bij mannen, stelt Statenlid Gerwi Temmink in schriftelijke vragen aan het provin ciebestuur. In omringende landen gelden strengere regels voor zendmasten. GroenLinks wil dat in Nederland ook. Dat kan de provincie doen in de nieuwe omgevingsvisie waaraan wordt gewerkt. Temmink vraagt of al overleg heeft plaatsgevonden met de GGD, omdat die heeft aangege ven daarbij te willen helpen. Ook wil hij dat bij het ministerie van Economische Zaken wordt aange drongen op landelijke normen. woensdag 4 april 2018 We moeten terug naar de kust. Hoe helend, een kustwandeling Deze column is een herinnering. Het was schrijver Ruud Galle. Niet misschien. Het tij is gekeerd. Reageer op pzc.nl Gisteren: Sportclubs moe ten de privacy van hun leden beter bescher men 277 stemmen MIDDELBURG Tot 20 april kunnen Zeeuwse bedrijven een beroep doen op een pot van 1 miljoen euro voor in novatieve haalbaarheids onderzoeken en demon stratieprojecten. Via hun gemeente hebben alle Zeeuwen een euro bijge dragen aan dit fonds, dat is ingesteld op advies van oud-premier Jan Peter Balkenende. De provincie vraagt gemeenten voort aan elk jaar minimaal 1 euro per inwoner in het fonds te storten. MIDDELBURG De politie heeft gisteren in een woning aan de Ger- brandylaan in Middelburg een hennepplantage ont manteld. Drie mensen zijn aangehouden. De politie trof 41 hennepplanten en bijna vijf kilo gedroogde hennep aan. De bewoner (53) en een familielid (47) zijn opgepakt, evenals een 45-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats. Medebewoners van het complex reageren geschokt, volgens hen woont in de woning een dame op leeftijd. HEINKENSZAND Boeren die hun bedrijf willen vernieuwen kunnen daarvoor Europese subsi die krijgen. De provincie en landbouworganisatie ZLTO houden morgen in De Stenge in Heinkens- zand (19.45 uur) een infor matieavond over het Plat telandsontwikkelingspro gramma (POP3) waarop agrariërs een beroep kun nen doen. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat en Joris Baecke (ZLTO) zijn er om informatie te geven. In het weekeinde van 21 en 22 april wordt voor het eerst een nationale bijentelling gehouden, le dereen kan meedoen aan het onderzoek door een half uur lang in de tuin bijen te tellen. De Stich ting Landschapsbeheer Zeeland legt samen met Het Zeeuwse Landschap bijenplekken aan waar de wilde bij voedsel kan vin den. Zie www.nederland- zoemt.nl/bijentelling Wendy Wagenmakers Wolphaartsdijk De supermarkt in Wolphaarts dijk is gisteren overvallen. Rolf Bosboom Vlissingen Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2