D Vaker uit de dwangbuis van het Journaal 28 M ANGELA KIJKT TV Waylon als achtste aan de beurt Boef breekt record e reljournalisten van Omroep Powned mogen zich sinds begin dit jaar hebben te ruggetrokken op internet, ze zijn vaker op ooit, lijkt het wel. De dagelijkse talkshows putten graag uit hun archief als er nog een ru briek met grappige filmpjes gevuld moet worden. En de omroep van de roze plopkap legt zich daar naast steeds meer toe op verdraaid aardige docu mentaires, óók op het ouderwetse scherm. op te rakelen rond Captain Henk, de reeks over de omstreden voorman van No Surrender die niet alleen aandacht maar ook een behoorlijke som geld toucheerde van de publieke omroep. Maar ik wil het liever hebben over Crème de la Crooswijk van afgelopen maandagavond op NPO 3. Gemaakt door de nieuwe Pownedster Charlotte Pieters, die ondanks haar studentikoze voorkomen en Gooise R precies de juiste snaar wist te raken bij die au thentieke, doorrookte Crooswijkers met hun on afscheidelijke biertje in de hand. Niet meteen afhaken, want deze documentaire is ook interessant voor iedereen buiten Rotter dam. Omdat het niet zozeer een portret is van een specifieke stadswijk in transitie, maar een re quiem voor een manier van leven in volksbuur ten die onherroepelijk verdwijnt. Zeg maar 't Schaep met de Vijf Pooten, maar dan zonder de liedjes en zonder de zorgeloosheid. Ze zijn er nog, de slagerij waar vaste klanten op de pof een bal gehakt kunnen kopen, de zonnebankstudio waar je binnenstapt voor een bakkie koffie en natuur lijk de buurtbingo waar je meer tatoeages telt dan tanden. Maar niet lang meer, was de trieste con clusie. De bingo sneuvelde in de documentaire als eerste, omdat het buurthuis simpelweg wordt gesloopt. Er trok een bonte stoet bewoners langs, type grote-bek-klein-hartje, voor wie eigenlijk ner gens meer plek is. Eerst werd hun goedkope huurhuizen overgenomen door migranten. In middels velt de woningstichting hele blokken om plek te maken voor tweeverdienende bakfietsou- ders met geld en een voorliefde voor glutenvrij zuurdesembrood en grote glazen gemberthee. Ze zeggen juist voor de wijk te kiezen vanwege het 'rauwe randje', maar ondertussen huppelen ze in een rechte lijn naar hun eigen yuppenkofïïetent in plaats van het buurtcafé, dat toch al op zijn laatste benen loopt. Er klonk geen hoopvol slotakkoord, er was niets dat de documentairemaakster kon zeggen dat het lot van de bewoners verzachtte. Ik hoopte alleen maar dat ze namens Powned heel veel biertjes voor ze heeft betaald. tv dan Quote van de dag Ik zal op mijn verjaardag nooit een belletje krijgen van welke politicus dan ook „Ik denk heel weinig mensen, haha! Het was ook mijn eerste reactie toen ik werd gevraagd. Maar het is belang rijk genoeg om dit te doen, zeker om dat je de link naar het nu kan leggen met bijvoorbeeld de Black Lives Mar ter-beweging. Hoe inspireerde King de huidige activisten? Wat is zijn er fenis? We gaan erover in gesprek met gasten in de studio en we schakelen geregeld met correspondent Wouter Zwart in Memphis. Overigens, voor wie niet wakker blijft: de uitzending wordt morgenmiddag ook herhaald, hoor." „De man is een icoon van de zwarte gemeenschap, of je nu uit de VS komt of uit Suriname waar mijn ou ders vandaan komen. Je hebt hem al tijd in je achterhoofd zodra het over gelijke rechten voor minderheden gaat. Het feit dat ik als zwarte vrouw bij het Journaal werk, dat was in Kings tijd echt ondenkbaar. Er valt natuurlijk nog steeds een hoop te winnen. Ik vind trouwens dat bij de NOS echt een soort verandering in denken heeft plaatsgevonden de laat ste jaren. Dat er meer aandacht is voor alle groepen burgers. We doen nu bijvoorbeeld ook jaarlijks de her denking van het slavernijverleden." „Ik doe ook Met Het Oog op Morgen, -v straks uitzendingen rond 4 en 5 mei en onlangs zat ik in Wie is de Mol?. Ik denk dat iedere NOS-lezer op een ge geven moment denkt: nu ken ik het kunstje wel. Goed om daarbuiten ook wat dingen te doen. Ik vind het heel fijn om wat vaker uit dat Journaal keurslijf te stappen." Nieuwslezeres en recent Wie is de Mol?-kandidate Simone Weimans (46) presenteert een rechtstreekse uitzending rond de herdenking van de moord op Martin Luther King, 50 jaar geleden. „Ik vind het heel fijn om wat vaker uit dat Journaalkeurslijf te stappen." Het feit dat ik als zwarte vrouw bij Het Journaal werk, was in Kings tijd echt ondenkbaar „Ik word nog steeds aangesproken op straat, vooral door kinderen. Laatst nog een klein meisje die kwam lang sfietsen: 'Hé, jij bent toch Simone? Dankzij jou ben ik al mijn punten in de Mol-app kwijt!' Het is een totaal andere wereld. De NOS is iets seri eus, dan word je ook serieus bena derd. Sinds Wie is de Mol? ben ik wat toegankelijker geworden." „Haha, iedereen vraagt me opeens: wat nu? Maar ik heb het ontzettend naar mijn zin bij de NOS. Ik heb na De Mol ook geen grootse aanbiedin gen gehad. Ik zou een programma als Per Seconde Wijzer of 2 voor 12 best leuk vinden eens te doen, ik ben dol op spelletjes. Maar ik zie mezelf geen showtrap aflopen hoor. Misschien dat ik straks wat meer documentaire achtige programma's kan doen. Zelf iets maken, dat mis ik soms wel een beetje. Iets voor de toekomst!" MUZIEK woensdag 4 april 2018 Waylon moet op 10 mei tijdens de tweede halve finale van het Eurovisie Song festival als acht ste het podium op. De zanger doet in Lissa bon mee met zijn nummer Outlaw in 'Em. De finale is op zaterdag 12 mei. MUZIEK Rapper Boef heeft met zijn single Sofiane een record op Spotify geves tigd. Op de dag van de release werd die meer dan 680.000 keer gestreamd. Ronnie Flex en Famke Louise hadden met Fan het record met ruim 650.000. Powned Het is het heel verleidelijk om hier het gedoe Politiek commentator Joost Vullings vertelt inde VARA Gids dat journalisten en politici geen vrienden zijn. Gudo Tienhooven De herdenking begint na midder nacht, wie kijkt dan eigenlijk nog televisie? Hoe belangrijk is Martin Luther King voor jou? Het is ook eens wat anders dan het nieuws lezen... Si mono Weimans NOS Herdenking Moord Martin Lu ther King, vannacht om 00.10 uur op NP01 en morgenmiddag in de her haling om 15.35 uur op NPO 1 —Simone Weimans Hoe ziet het leven na Wie is de Mol? eruit? Je voormalige NOS-collega Rik van de Westelaken presenteerde niet lang na zijn deelname aan De Mol de quiz 5 Golden Rings op SBS 6...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28