GELD&GOED 27 Alternatief huis Wonen op het water, rondtrekken met een woonwagen of je terugtrekken in een hutje op de hei: genoeg mensen dromen van een alternatieve woonvorm. Wat is in Nederland mogelijk en hoe financier je het? De gekte op de woning markt is terug. In som mige steden worden huizen zelfs ruim bo ven de vraagprijs ver kocht. Het kan ook anders en vooral goedkoper. Je hebt al een Mongoolse nomadentent voor 6.000 euro of een tiny house voor 25.000 euro. En steeds meer gemeenten bieden alternatieve woonvormen de ruimte. Wat mag en hoe betaal je het? Tiny houses zijn compacte en zelf- voorzienende woningen op wielen. Marjolein Jonker uit Alkmaar woont in zo'n duurzaam en verplaatsbaar minihuisje. „Mijn tiny house is het zelfde als een normale woning, al leen dan in het klein. Ik woon, leef en slaap op ongeveer 20 vierkante meter. Zonnepanelen op het dak zorgen voor energie, ik heb een composttoi- let en douchen doe ik met gefilterd regenwater." Jonker liet haar tiny house bouwen voor een bedrag van 50.000 euro. Geld dat ze voornamelijk leende van vrienden, want banken geven niet al tijd een hypotheek voor de kleine huisjes. „Daarvoor moet een woning vastgenageld zijn op een fundering en op eigen grond staan", weet Mi- chiel Lensink van online hypotheek adviseur ikbenfrits.nl. „Een bank ver strekt geen hypotheek op een ver plaatsbare woning die zomaar kan verdwijnen. Dan zijn ze het onder pand kwijt." Dan is er nog de wet- en bouwre gelgeving. Een Nederlandse woning moet minstens elf vierkante meter aan woonoppervlak bevatten. Ook wordt een klein huisje soms gezien als een recreatiewoning, waar je niet het hele jaar in mag wonen. Sommige gemeentes maken echter een uitzondering voor tiny houses. Jonker mag van de gemeente Alkmaar de komende vijfjaar op haar plek aan de rand van de stad en het water blijven wonen en betaalt alleen gemeente lijke heffingen. „Daarna hang ik mijn huis achter de auto en verhuis ik naar een nieuwe plek", aldus Jonker. Voor veel waterlieffiebbers is wonen op een boot de ultieme droom. Maar de financiering is afgelopen jaren las tig geworden. ING stopte in 2016 met de woonboothypotheek, omdat het product te complex zou zijn. Daar door is Rabobank nog de enige aan bieder van woonboothypotheken. „De Rabobank financiert 90 pro cent van de aankoop, dus je moet ei gen geld meenemen", zegt Ira Ham ming van De Woonbootspecialist. „En de bank rekent een opslagrente van 0,8 procent." Die opslag is om de risico's bij verkoop te dekken, want het aantal potentiële kopers is op de woningbootmarkt beperkt. Voor een woonboothypotheek gel den enkele voorwaarden. Zo moet de woonboot zijn ingeschreven in het scheepsregister van het kadaster. En moet sprake zijn van een eigen lig plaats of een ligplaats vergunning af komstig van een gemeente, provincie of waterschap. Ook moeten de boot en ligplaats getaxeerd zijn door een erkend woonbotentaxateur. Een woonboot kopen is niet moei- PARK Wonen in een vakantieverblijf mag niet lijk, zo leert het aanbod op waterwo- nen.nl. Het vinden van een ligplaats is dat wel. „Nederland telt zo'n 12.000 woonboten, maar ruimte voor meer komt er nauwelijks bij", zegt Ham ming. Vaak is de enige optie het ko pen van een bestaande woonboot met geldige ligplaatsvergunning. In Amsterdam, goed voor een derde van alle woonboten in Nederland, kost een waterwoning met ligplaats tus sen de drie ton en anderhalf miljoen euro. Wonen op het water is prachtig, maar het kost wel wat. De wielen zijn verdwenen en rond trekken is er ook niet meer bij. Toch staat de woonwagen voor velen syno niem aan vrijheid. In Nederland mag iedereen in een wagen wonen, zo lang die op een daarvoor bestemde standplaats staat. Daarvan zijn er in Nederland ongeveer 8.300, vertelt Bram van Duinen van woonwagen- wijzer.nl. „Het merendeel van de plaatsen en woonwagens is in han den van gemeenten en woningcor poraties die ze verhuren. De afgelo pen jaren zijn er haast geen stand plaatsen bij gekomen, mede omdat er gemeenten zijn die een uitsterf- of afbouwbeleid hanteren." Als buitenstaander is het vrijwel onmogelijk om een plek te bemachti gen. Van Duinen: „Gemeenten han teren wachtlijsten en geven bij het vrijkomen van een woonwagen of standplaats meestal voorrang aan fa milieleden van de vorige bewoners." Daarbij is de woonwagen niet zo'n goedkope woonvorm als hij op het eerste oog lijkt. Van Duinen: „Wa gens hebben een relatief korte le vensduur van zo'n veertig jaar en de isolatie is lang niet zo goed als in een Nederland telt zo'n 12.000 woonboten en daar komen er nauwelijks meer bij woning van steen. Je woont voordeli ger in een gewoon huis." Daarnaast is de financiering moei lijk. De woonwagen staat te boek als een gewone woning. Toch verstrek ken banken zelden een hypotheek, omdat de wagens met een hijskraan en trailer verplaatst kunnen worden. Een nieuwe woonwagen, van het soort dat vaak door woningcorpora ties wordt geplaatst, koop je vanaf 80.000 euro. De huurprijs van stand plaatsen varieert volgens Van Duinen tussen de 100 en 300 euro per maand. Wie een woonwagen huurt, is mi nimaal 212,13 euro per maand kwijt. Dat kan oplopen tot maximaal 1.408,22 euro, afhankelijk van de uit voering en standplaats. Hoeveel Nederlanders in een Mon goolse nomadentent wonen is niet bekend. Ze worden nergens formeel geregistreerd en bovendien is wonen in een zogeheten joert of ger vaak illegaal. „Tenzij je over eigen grond en een omgevingsvergunning be schikt", zegt Hanna Bakker van Gerbnb.com. „Maar een mooi stuk grond in de natuur is vaak peper duur." Veel joertbewoners staan met hun tent op een locatie zonder woonbe stemming, bijvoorbeeld bij een boer. Ook zijn er gemeenten die met de woonvorm experimenteren, zoals Al- mere, Arnhem en Deventer. Weinig joertbewoners wonen per manent in hun tent, zegt Bakker. „De meesten verblijven er alleen in de zo merperiode, want een joert is in de winter simpelweg te koud." Aanzienlijk goedkoper dan een huis is het wel: een nieuwe tent kost circa 6.000 tot 12.000 euro. woensdag 4 april 2018 GO Anders wonen Kaj van Arkel IMinihuis op wielen 2 Wonen op het water De ruimte, rust en re latief lage kosten kun nen je doen besluiten om op een vakantie park te gaan wonen. Maar een chalet, sta caravan of zomerhuisje op grond van een re creatiepark mag je niet permanent bewonen. Een vuistregel is dat je er elk half jaar niet lan ger dan vier maanden mag verblijven. Doe je dat wel, dan kan de ge meente je een boete of dwangsom opleggen. Er zijn gemeenten waar permanente be woning van een vakan tiewoning wordt ge doogd, maar dat geldt meestal alleen voor mensen die er vele jaren geleden zijn neer gestreken en destijds met toestemming van de gemeente zijn gaan wonen. Wie toch over weegt een recreatie woning te kopen om er te gaan wonen, doet er verstandig aan om eerst het bestem mingsplan te raadple gen. Geldt er enkel de bestemming 'recreatie', dan mag je er niet per manent wonen. 3 Woonwagen met standplaats Ita Hamming Reageren? Mail naar goederaad @persgroep.nl 4 Met een tent in het groen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27