ZEELAND 21 Trainer Merijn Zeeman volgt zijn pupillen in de Scheldeprijs 'Groenewegen is geen jonge renner meer' Brunei als eerste binnen Alaphilippe wint opnieuw Nipt verlies voor curlers De Scheldeprijs is traditiegetrouw een sprintersbal. Trainer Merijn Zeeman hoopt vanmiddag op een gevecht tussen Marcel Kittel en Dylan Groenewegen, zijn twee pupillen. UITSLAGEN Vandaag: Scheldeprijs (201 km) KITTEL Gelijkenissen Vandaar dat het trainingsregime van Groenewegen grote gelijkenis sen vertoont met dat van Kittel. Hij blijkt een snelle leerling. Zeeman: „Sommige renners komen thuis en hebben dan een uurtje minder ge daan. Of toch niet die sprints. Dy lan niet, die gaf zich gelijk over. Net als Marcel. Zij komen niet met lul- verhalen waarom ze bepaalde oefe ningen wel of niet hebben gedaan. Hun beleving is voor iedere trainer een droom." Vanmiddag treffen Groenewegen en Kittel elkaar. Zeeman hoopt op een man-tegen-mangevecht. „Het echte pure sprinten, dat hebben ze allebei. Aangaan en niet meer stil vallen. Veel jongens springen van wiel tot wiel. Dylan en Marcel gaan door de wind heen, zo snel moge lijk naar de streep. Marcel is koning van de Scheldeprijs, maar heeft vaak genoeg gewonnen. Het is tijd voor Dylan." Soms krijgt Merijn Zeeman een fo tootje doorgestuurd van kots in de berm. „Als Merijn kots ziet, is-ie trots", zegt Dylan Groenewegen daar zelf over. „Op het bruggetje langs de A6 bij Diemen, waar ik mijn sprints train, ben ik al drie keer over mijn nek gegaan." Zee man heeft meer van dat soort plaat jes. Niet alleen van Groenewegen. „Ik heb ze ook van Marcel Kittel." Kittel en Groenewegen; het zijn beide pupillen van Zeeman. Zeven jaar geleden maakte hij bij Skil-Shi- mano van Kittel de topsprinter die hij tot de dag van vandaag is. Nu staat hij aan de basis van de successen van Groenewe gen. „Marcel is nog altijd het ijkpunt als het om sprinten gaat", zegt de trainer-coach van Lotto-Jumbo over de huidige sprintelite, waar in zijn ogen ook André Greipel, Mark Cavendish en Elia Viviani toe behoren. „De topcategorie is wereldwijd een kleine club en daar hoort Dylan nu zeker bij. Kittels erelijst is vele ma len groter, maar qua snelheid en power staan ze op gelijke voet." In zijn derde profjaar is Groene wegen doorgedrongen tot de we reldtop van de sprint. De Amster dammer kwam in de winter van 2015 over van Roompot, met een ge broken knieschijf na een val in het Kampioenschap van Vlaanderen. Zeeman over de eerste maanden van de hun samenwerking: „We fietsten vaak samen. Ik wil niet al leen trainingssche ma's maken, maar ie mand echt goed leren kennen. Veel contact en aandacht. Dat heb ik ook ge daan met jongens als Kittel en John Degenkolb." Groenewegen komt bij Lotto- Jumbo binnen als een onbeschre ven blad. Maximaal vermogen? Zuurstofopname? Hij is een fiet send vraagteken. „Normaal lichten wij renners helemaal door, maar Dylan had niets. Hij trainde niet met een vermogensmeter. Hij had wel begeleiding, maar deed geen specifieke trainingen." Zeeman en Groenewegen voelen elkaar snel aan. Ze hebben niet veel woorden nodig om elkaar te begrij pen. „Uiteindelijk gaat het er om dat je iets heel gecompliceerds, de sprint, simpel maakt. Wat wil je ooit bereiken? Winnen op de Champs-Élysées. Wat is daar voor nodig? Dat je zelf de sprint aangaat en niemand je kan passeren. En als iemand dat beheerst dan is dat Mar cel Kittel." woensdag 4 april 2018 PC ZEILEN Het Nederlandse team Brunei heeft de ze vende etappe van de Volvo Ocean Race gewonnen. De equipe van schipper Bouwe Bekking kon na een paar zenuwslopende uren, waarin de wind wegviel en de boten ronddobberden voor de kust, als eerste aanmeren in het Brazili aanse Itajai. Dongfeng was na 16 dagen varen net een kwartiertje later binnen. WIELRENNEN Julian Ala philippe heeft ook de tweede etappe van de Ronde van het Baskenland gewonnen. De coureur van Quick-Step won bij aan komst in Bermeo de sprint van een groep van vier. Hij versloeg aan de finish Pri- moz Roglic, de Sloveen van Lotto-Jumbo. CURLING De Nederlandse mannen hebben opnieuw een overwinning uit handen gegeven op het WK in Las Vegas. De ploeg van skip Jaap van Dorp verloor eerst in de verlenging van Japan (6-7) en moest ver volgens ook in een extra end buigen voor Duitsland: 7-8. Oranje had lang het initiatief in de wedstrijd en kwam met 6-4 voor, tot het spel ineens slordig werd. De Duitsers sloegen daarna alsnog toe. Wielrennen Ronde van Baskenland, 2de etappe: 1. Alaphilippe (Fra) 1667 km in 4.11.47,2. Roglic (Slv), 3. Gorka Izagirre (Spa), 4. Landa (Spa) allen z.t., 5. Konrad (Oos) +0.15. Klassement: 1. Alaphilippe 8.29.13, 2. Roglic +0.08, 3. Izagirre +0.39. Curling WK mannen, Las Vegas: Neder land - Duitsland 8-7 (extra end), Rusland - Noorwegen 10-8, Japan - China 7-4, Zweden - Zuid-Korea 5-4, Schotland - Duitsland 9-4. Stand: 1. Zweden 5-0,2. Noorwe gen en Schotland 4-1,4. Canada 3-1,11. Nederland 1-4. Tennis Vrouwen. Charleston, 1ste ronde: Barty (VS/9) - Kenin (VS) 6-3 6-2, Liu (VS) - Linette (Pol) 1-6 6-3 6-3, Townsend (VS) - Watson (GBr) 6-3 6-4, Arruabarena (Spa) - Haddad Maia (Bra) 4-6 7-6 (8) 1-0 opg., Ahn (VS) - Stosur (Aus) 6-2 6-4, Ves- nina (Rus/16) - Brengle (VS) 6-3 2-6 6-2, Begu (Roe/13) - Garcia- Perez (Spa) 6-3 6-4. Middelburg Ellewoutsdijk Terneuzen Westmalle Antwerpen Vlissingen START Bergen op Zoom Roosendaal FINISH Schoten Kittel-Groenewegen als ultiem sprintduel Marcel Kittel klopt Dylan Groenewegen in de Touretappe naar Pau van vorig jaar. Inzet: Merijn Zeeman, eerst trainer van Kittel, nu van Groenewegen. FOTO'S COR VOS, ANP „Ik weet wat hij doormaakt met Merijn aan zijn zijde", zegt Marcel Kittel - met vijf zeges in de Scheldeprijs re cordhouder - over Dylan Groenewegen. „Het is de beste steun die je kunt krijgen als jonge renner. Al beschouw ik Dylan niet als een jonge renner. Hij is in ieder geval niet meer onervaren. Dylan had een geweldige start van het seizoen. Ik ben een pure sprinter, in vlakke sprints van wereldklasse. Maar ik denk dat de concurrentie in de Scheldeprijs vanuit Nederland komt." Daan Hakkenberg Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21