16 STREAMINGDIENST NAAR DE BEURS Spotify heeft gisteren zijn debuut gemaakt op Wall Street. Na twaalf jaren van gigantische verliezen lijkt de Zilvervloot eindelijk binnen te varen bij de Zweedse muziekstreamingdienst. Het illegaal downloaden van muziek is sterk gedaald Kort MET NAME ENERGIESECTOR SCHONER Eerste duidelijke daling van de C02-uitstoot De Nederlandse industrie heeft vorig jaar 3 procent minder CO2 uitgestoten, Volgens de Nederlandse Emissieautoriteit (NEa) bleef de teller steken op 91,4 megaton van het broeikasgas. Dat was in 2016 nog 94 mega ton. Het is de eerste duidelijke daling van de C02-uitstoot sinds 2013. De daling is vooral te danken aan de energiesector, stelt de NEa. Zo daalde de uitstoot van kolencentrales met 16 procent ten opzichte van 2016 en een kwart ten opzichte van 2015. SHV heeft een goed jaar achter de rug Handelsconglomeraat SHV, eigendom van de familie Fentener van Vlissingen, heeft de winst afgelopen jaar fors opgevoerd. Dat was vooral te danken aan de verkoop van Van- derlande Industries aan Toyota. De netto winst kwam in 2017 uit op 1,3 miljard euro, tegen 701 miljoen euro een jaar eerder. 'ONEERLIJKE CONCURRENTIE' Horeca wil strengere eisen aan drank in sportkantines Horecaondernemers klagen nog steeds over oneerlijke concurrentie door gesubsidieerde instellingen, zoals buurthuizen, schouw burgen en sportkantines. Volgens onder zoek van Koninklijke Horeca Nederland (KHN) hebben restaurants, cafés en cate raars daar steeds vaker last van. De branche organisatie roept gemeenten en de Tweede Kamer daarom op om maatregelen te ne men. Sportkantines en buurthuizen wor den als het grootste probleem gezien. Daar vieren mensen soms verjaardagsfeesten en bruiloften, terwijl dat niet zou mogen. Aanleg polder in Singapore Boskalis gaat een polder aanleggen in Singa pore, de eerste in Zuidoost-Azië. De bagge raar heeft de opdracht voor de klus van 400 miljoen euro binnengehaald, samen met Penta Ocean Construction Company. De polder moet in 2022 klaar zijn. Flitsen Fagron TomTom Air France KLM e beursgang van Spotify ge beurde op een bijzondere ma nier. Worden normaal (nieuwe) aan delen uitgegeven om vers kapitaal op te halen, dit keer hadden de op richter en aandeelhouders - waar onder Sony Music Entertainment en het Chinese Tencent- nóg een doel voor ogen: cashen. En dan ook nog op een zodanige manier dat de Zweedse oprichters Daniël Ek en Martin Lorentzon miljardair zullen worden zonder hun zeg genschap over de populaire streamingdienst op te geven. Spotify wist de muziekindustrie in twaalf jaar geheel te transfor meren, maar zag zijn verliezen al leen maar oplopen. Wat Daniël Ek deed, was behoorlijk spectaculair. In een tijd dat muziek nog per cd of nummer (via iThnes) werd ver kocht - en vooral ook veel illegaal werd gedownload - wist hij de grote platenlabels te overtuigen al hun muziek te uploaden. Zodat mensen ernaar kunnen luisteren zonder de nummers te hoeven ko pen. De grootste Dat wilden mensen maar wat graag, zo blijkt. Spotify is met circa 160 miljoen gebruikers wereldwijd met afstand grootste muziek streamingdienst. Er is alleen één probleempje: Spotify heeft nog nooit een cent winst gemaakt. Het bedrijfsmodel blijkt wankel. Met het aantal gebruikers, groeiden ook de uitgaven van Spotify aan auteursrechten over de 35 miljoen nummers in zijn muziekbiblio theek. Van elke euro die bij het be drijf binnenkomt, gaat driekwart naar de muziekindustrie. Daar komt bij dat 'slechts' 71 miljoen van de 160 miljoen gebruikers een betaald abonnement hebben (dat in Nederland 9,99 euro per maand kost). Het gros gebruikt de gratis versie, waarbij ze reclame voor lief nemen. Waar bands en artiesten als Tay- lor Swift en Radiohead geregeld klagen dat Spotify hen te weinig betaalt, profiteert de muziekindu strie volop van de streaming dienst. De afgelopen vijfjaar zijn de opbrengsten voor Nederlandse muzikanten uit online vervijfvou- digd, zegt directeur Wim van Limpt van auteursrechtenorgani satie Buma/Stemra. „Het illegaal downloaden van muziek is de af gelopen jaren sterk gedaald. Wij hebben met Spotify een uitste kende samenwerking." Spotify zelf zag ondertussen al maar meer geld de deur uit vlie gen. Afgelopen jaar boekte het op een omzet van ruim 4 miljard euro maar liefst 1,2 miljard euro verlies. Spotify's grote concurrenten Apple, Google en Amazon hebben veel minder last van de verliezen. Het grote verschil: voor die inter netgiganten is muziekstreaming slechts één van de vele diensten die ze aanbieden. Apple kan ver liezen van zijn streamingdienst Apple Music (die inmiddels 38 miljoen abonnees telt en in de VS sneller groeit dan Spotify) com penseren met de enorme winsten die het boekt met de verkoop van iPhones, iPads en MacBooks. Ook verdienen de techreuzen aan slimme speakers die ze zelf op de markt hebben gebracht. De HomePod van Apple is alleen te gebruiken in combinatie met Ap ple Music. Amazon zou hetzelfde kunnen doen met zijn Alexa. Het bedrijf heeft iets dergelijks al ge daan met e-reader Kindie. Daarop zijn alleen boeken te lezen die in Amazons webshop zijn gekocht. Spotify heeft geen eigen hard ware. En is daardoor ook veel meer kwijt aan marketing, terwijl het minder diepe zakken heeft. Netflix Spannend is nu dus of beleggers toekomst zien in het bedrijf. „Een van de grote vragen is of Spotify zijn bedrijfsmodel naar een hoger plan kan tillen, zoals Netflix heeft gedaan", zegt analist Daniël Mor gan van Synovus Trust. De pionier in videostreaming slaagt er name lijk wél in om winst te maken. Het grote verschil tussen de twee be drijven? Netflix spaart miljoenen uit door zelf content te maken: po pulaire series als The Crown, House of Cards en Stranger Things produ ceert het zelf. Spotify heeft hoe dan ook kapi taal nodig voor investeringen, zegt managing director Patrick Gold- steen van Juke, de streamingdienst die Talpa Radio (o.a. 538, Sky Ra dio, Radio Veronica) en Media- Markt onlangs hebben gelanceerd. „Die zijn vereist met de schaal waarop Spotify nu opereert en de concurrentie. Daarom trekken ze nu met een beursgang extra ver mogen aan. Dat zullen ze onder andere gebruiken om meer unieke content te creëren." NETTOWINST VAN 1,3 MILJARD EURO MOOIE KLUS VOOR BOSKALIS Het aantal tv-aansluitingen in Nederland is vorig jaar met 0,1 procent gedaald. Er zijn nu 7,48 miljoen tv-aansluitingen, becijferde onderzoeksbureau Telecompaper. De daling in het aantal aansluitingen zet door, ver wachten de onderzoekers. In 2018 rekenen zij op een daling van 1 procent. Tesla heeft zijn productiedoelstelling voor het nieuwe Model 3 niet gehaald. De elektrische automaker vervaardigde in een week 'slechts' 2.020 elektrische voertuigen van dat model. Er was op 2.500 gerekend. O m Het farmabedrijf gaat zijn Amerikaanse branchegenoot Humco kopen. woensdag 4 april 2018 GO Geruchten over een mogelijke overname blijven rondzingen. Het biotechnolo giebedrijf be hoorde tot de sterkste dalers in de AEX. Drie Franse pilo- tenvakbonden hebben nieuwe stakingen bij Air France afgekon digd. o Gaa einde ijk wat opbrengen voor de eigenaren? Annemieke van Dongen - Wim van Limpt, Buma/Stemra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16