10 OOGAPPEL PRESIDENT Ivanka Trump een kopie van haar vader? Vergeet het maar. „Ze is onmiskenbaar een Trump, maar wel een Trump light. Niet zo impulsief en onbehouwen",-zegt Anna van den Breemer, auteur van Ivanka, de echte First Lady. „Ze is een vrouw met vele gezichten." Na die allereer ste ontmoe ting, op een feestje in New York in 2004, laat Anna van den Breemer niet meer los. De dan 19-jarige stagiaire uit Zeist heeft zich vast gebeten in Ivanka Trump, 'de rijke dochter van'. „Ik vond haar meteen een bijzondere verschij ning. Het werd een guiltyplea- sure om haar te blijven volgen. Ik zag dat zij trouwde, moeder werd en carrière maakte. Toen zij een prominente rol ging spelen in de presidentscampagne van haar va der, dacht ik: 'Hé, hier zit een boek in", zegt de auteur, inmid dels samenwonend en zelf ook moeder. Haar jongste 'kindje' heet Ivanka, de echte First Lady (Uitge verij Promotheus), en is 256 pagi na's dik. „Het is en blijft wonder lijk hoeveel tegenstrijdige facto ren er in haar verenigd zijn. Ivanka en Donald Trump zijn uit hetzelfde hout gesneden, maar toch anders. Ze hebben veel ge meen. Zelfvertrouwen. Geldings drang en ambitie. Zelfpromotie, voor het uitbouwen van het merk Trump", zegt Anna van den Bree mer, in een rustig hoekje van een brasserie aan de Brink in Deven ter. „Ivanka heeft van jongs af aan meegekregen dat je succes moet afdwingen. Met positief denken en passie kun je alles bereiken. De Trumps zijn sterk beïnvloed door positiviteitsgoeroe Norman Vin cent Peale en geloven dat het je eigen schuld is als je niet succes vol bent. Daarmee voel je je niet bepaald verantwoordelijk voor al die mensen in de onderlaag. Dat wij-zij-denken zit haar soms in de weg." Ivanka (36) is de oogappel van Donald Trump. „Zij heeft vol daan aan zijn wens: carrière ma ken en succesvol zijn. Ze heeft een eigen juwelen- en kleding lijn, staat hem nu bij als adviseur. Hij is apetrots op haar. Zij is een soort spiegel van zijn succes", schetst Van den Breemer. Controledrift Maar Ivanka Trump is tevens een elegantere, gematigder versie van haar vader. „Lang niet zo impul sief, nee. Juist berekenend. Ze heeft een bijna ziekelijke plan ningsdrift. In haar werk en thuis. APETROTS De dochter die papa graag ziet Ivanka is niet impulsief, juist berekenend, met een bijna ziekelijke planningsdrift 'Twee boekjes met dochter lezen' en 'een half uur met zoontje met blokken spelen' kunnen agenda punten zijn", zegt de auteur. „De controledrift is haar reactie op het onrustige leven dat zij vroeger had als kind van gescheiden ou ders. In het even onrustige Witte Huis is ze een van de weinigen die nog enige vorm van controle heeft over haar vader." De Trump light-versie maakt van Ivanka een kameleon, die zich snel weet aan te passen naar gelang de situatie. Dat vereist ba- lanceerkunst. Haar vader schopt voortdurend aan tegen de elite, waartoe hij nooit heeft behoord. Dezelfde elite waarvan zijn doch ter wel lid wil blijven. Chelsea Clinton, inderdaad 'de dochter van', was een goede vriendin. Het lijkt erop dat die vriendschap door de harde campagne bekoeld is. Ivanka wil luisteren naar haar verstand en haar eigen opinie. Zij zet zich in voor vrouwenemanci patie en verdedigt tegelijkertijd het vrouwonvriendelijke gedrag van haar vader. „Ze zal hem nooit in het openbaar afvallen. Loyali teit aan de familie staat voorop. Zij is niet iemand die halverwege afhaakt. En ze wil hem nu zeker niet laten verongelukken." FIRST DAUGHTER Serieus en loyaal AMBITIE Eerste vrouw als president woensdag 4 april 2018 Ivanka deTrumnli Lievelingsdochter Ivanka Trump stuurt haar vader af en toe bij. FOTO REUTERS Hans van Zon Deventer „De scheiding van haar ouders noemt Ivanka de donkerste periode in haar leven. Toen Donald en Ivana uit elkaar gingen, be sloot ze de dochter en de vrouw te wor den die hij graag ziet. Ze was bang hem kwijt te raken. Soms is de vader-dochter- relatie ongemakkelijk voor haar. Als hij du bieuze dingen over haar zegt. ledereen herinnert zich zijn uit spraken dat hij met -Anna van den Breemer „Ivanka is een van de weinigen die de moeilijke gebruiks aanwijzing van Do nald Trump kent. Zij weet hoe hij be speeld moet wor den, kent zijn korte momenten van aandacht. Hij laat vaak zijn oor han gen naar de laatste mening die hij hoort. Dochter en adviseur ineen, soms botst dat. Ivanka wil serieus worden genomen als adviseur én ze wil de dochter zijn die haar vader niet afvalt. Loyaliteit heeft ze als kind al meegekregen. „Ze weet haar va der soms te mati gen. Ze werkte hard aan het ver trek van Steve Bannon, die de agressieve inaugu ratierede schreef. Ze had veel invloed op Trumps verzoe nende toespraak in het Congres. Maar kon niet voorko men dat de VS uit het klimaatakkoord van Parijs stapt." Ivanka, de echte First Lady. „Ik denk wel dat Ivanka het wil. Ze is er ambitieus ge noeg voor. Ivanka denkt altijd aan de volgende stap in haar leven, om we reldfaam te verga ren. Een president schap, als eerste vrouw in de Ameri kaanse geschiede nis, zou de kers op de taart zijn. „Ze begrijpt dat het klassieke politieke systeem verandert in een showbizz- industrie, waar alles draait om beeldvorming. Veel hangt af van hoe Donald Trump uit zijn presidentschap komt - en dus ook zij. Het kan uitlo pen op een ramp, maar hij kan ook de weg plaveien voor zijn ambitieu ze dochter, die dan met volle overgave in het avontuur zal stappen." haar zou uit gaan als ze niet zijn dochter zou zijn, en dat ze alle bei seks als hobby hebben. Hij ziet haar als trofee en daarom praat hij zo over haar. Ik zie het niet als een uiting van een creepy, onge zonde relatie tussen vader en dochter, maar als zijn manier om over haar op te scheppen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10