Paaseieren zoeken in Saefting mmm Oprukkende exoot is niet alleen maar slecht Ruud Galle „Ik heb gepoogd te schrijven zoals Peter van Straaten tekent"P21 .•ZV' fflïïmBffi m 5(M 0 k Dat de oester uit Japan, naast alle nadelen, ook positieve kanten heeft leert onderzoek van Andreas Waser naar mosselbanken in de Wadden zee. Waser, verbonden aan het Ko ninklijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) op Texel, heeft sinds 2010 onderzoek gedaan. Over één ding is hij zeer stellig: de Japanse oester is niet uit te roeien. „We krijgen hem nooit meer weg. Als ik zou kunnen kie zen zou ik zeggen: weg ermee, de Japanse oester is een exoot. Maar daarvoor is het te laat. Dan hadden we er twintig, dertig jaar geleden al iets aan moeten doen." Meegelift Het probleem begon ooit in de Oos terschelde. Daar is de Japanse oester uitgezet en geteeld als aanvulling op de platte oester. Via de Zeeuwse vissers, die in de Waddenzee mosselzaad opvisten, liftte het diertje mee naar de Wad denzee. Daar is het in 1983 voor het eerst aangetroffen. Sindsdien is het dier niet meer te stoppen. „De op komst van de Japanse oester is niet alleen maar negatief', stelt Waser. „Er zitten ook positieve kanten aan." Zo zijn gemengde banken (ban ken met zowel mossels als met Ja panse oesters) veel stabieler, stelt Waser. „De mossel hecht zich tijde- De Japanse oester voorkomt dat de mosselen massaal worden opgegeten lijk met zijn draden vast en is niet echt verankerd in de bodem. De oester wel. Die bouwt robuuste 3D- structuren. Daardoor zijn de ban ken beter bestand tegen stroming en golven." Beschermer Bovendien biedt de Japanse oester met zijn scherpe buitenkant be scherming. „Daarmee voorkomt hij dat de mosselen die er tussen liggen massaal worden opgegeten door de scholekster, eidereend, zilver meeuw en strandkrab." Wel zijn de mosselen op de ge mengde banken minder vlezig. „Dat komt omdat de oesters en de mosselen met elkaar concurreren om eten. Of dat erg is? Het is maar hoe je het bekijkt. Er zijn geen be richten dat de mossel verdwijnt. Al is het mogelijk dat de mosselen la ter larven produceren omdat ze lichter zijn. Aan de andere kant is hun overlevingskans juist weer groter." Nieuwe exoten Waser pleit er niet alleen voor om de Japanse oester te accepteren. „We moeten vooral ook leren be grijpen wat de Japanse oester pre cies doet. Daar weten we nog wei nig van. Door meer kennis te verga ren, weten we wat we kunnen doen om te voorkomen dat er nieuwe exoten naar Nederland komen." Op 13 april verdedigt Waser zijn proefschrift 'Predation on intertidal mussels' aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. It dinsdag 3 april 2018 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl EMMADORP De zesjarige Mees uit Middel- op het buitendijks gelegen plankierpad ook burg wist wel hoe hij snel paaseieren kon vin- nog spelopdrachten uit. Vier Saeftinghse den. Gewoon kijken waar de paashaas naar - -paashazen droegen hun steentje bij. De buit toe loopt die heeft ze hier tenslotte verstopt". werd door de hazen verzameld en achteraf Mees was zaterdag één van de 25 kinderen die netjes verdeeld. Na het zoeken volgde in de samen met (groot)ouders paaseieren zochten voormalige schaapskooi nog een knutselacti in het Verdronken Land van Saeftinghe. Onder viteit onder het genot van chocolademelk en leiding van gids Dianne voerden de kinderen natuurlijk een paaslekkernij. foto peter nicolai V 5 KiiV - 'I i.-itr-s. Oester maakt mosselbank stabiel De Japanse oester is een plaag. In de Oosterschelde, de Wad denzee, eigenlijk in heel Europa. Zwemmers halen zich eraan open en het diertje verdringt in heemse soorten. Toch zijn er ook voordelen dat de Japanse oester oprukt. Jeffrey Kutterink Vlissingen - Andreas Waser, Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55