im I 1 iTFIïï TUI uJ® 1 laiT.fïïl V lOTiïïI 'Een tweede deel? Misschien!' OE ZEEUWSE WI JLEN 19 1 MOLENAARS HOEDEKENSKERKE Najaren van inspanning is eindelijk subsidie toegezegd voor de hoognodige renovatie van de Koutermolen. De rood-wit-blauwe vlaggen wapperen feestelijk. ISTREEKDRMMN TWÊ Busvakanties 2018 maaskant maaskantreizen.nl Ik zeg altijd tegen mijn vrouw: ik ga weer naar mijn vriendin toe. Ja, het is wel een beetje een uit de hand gelopen hobby", lacht Mark Remmerts. Sinds 2006 is hij molenaar van de Koutermolen aan de rand van zijn dorp. „Daarvoor wist ik niet eens dat hier een molen was", moet hij toegeven. Hoe anders is ak v het nu. Het vertellen over de mo len, het malen van graan en het klussen aan het monument: Rem merts doet niets liever. De afgelo pen jaren moest hij met lede ogen aanschouwen hoe zijn geliefde steeds verder aftakelde. „Wakker lag ik er nog net niet van, maar je mag best weten dat ik me behoor lijk zorgen heb gemaakt." Remmerts haalt een zakmes uit zijn werkjas. Steentje voor steentje klopt hij tegen de romp. „Je kunt het gewoon horen: heel veel ste nen zijn slecht geworden en klin ken gewoon hol." Even later klapt hij een mes uit om mos van de voegen te schra pen. „Dat mos is echt funest. Het houdt vocht vast, waardoor het de romp intrekt en binnen de balk- koppen aantast. Die zitten onder de schimmel en zwammen." Duidelijk zichtbaar is ook dat de kalklaag aan de binnenkant wordt aangetast door het vocht. Alsof het gesneeuwd heeft ligt er een laagje over het interieur. „Dat is nog maar van een week", zegt Rem merts. Ook buiten is het verval zichtbaar: afgebrokkelde bakste nen zorgen voor feloranje gaten in de groen uitgeslagen romp. „Na de vorst lagen hier overal stukjes steen. Volgend jaar zullen veel ste nen moeten worden vervangen. Daarvoor nemen ze monsters van de bakstenen, zodat ze precies we ten welke soort ze moeten heb ben." Gezien de slechte onderhouds- staat zou het binnen afzienbare niet meer veilig zijn geweest om de molen te laten draaien. „Zonder subsidie hadden we de molen moeten stilzetten en dat zou een nog grotere achteruitgang beteke nen. Door het draaien blijft het hout in beweging en wordt de mo len geventileerd. Dat houdt hout worm en boktor weg", legt mede molenaar Reinier Boogaard uit. Beide heren vertellen graag over de bewogen geschiedenis van de molen. Boogaard: „In de jaren ze ventig hebben ze er een vakantie woning van gemaakt. Bijna het hele binnenwerk is eruit gehaald." Pas nadat een Duitser in 1995 de molen kocht is de Koutermolen weer in oude glorie hersteld. Na dat een stichting het monument tien jaar later overnam, wordt er elke zaterdag gedraaid en regelma tig graan vermalen. Remmerts en Boogaard hopen dat inwoners van Hoedekenskerke en omgeving wat meer betrokken raken. „Er is weinig interesse in de molen. We moeten het vooral hebben van toeristen die in de zo mer langs fietsen. De entree is gratis, dat hoort erbij als je subsi die van de overheid krijgt. Mensen kunnen wel een bijdrage in het klompje doen of meel kopen, dat we uiteraard zelf malen." Elke bijdrage is meer dan wel kom. Om de twee ton van de pro vincie te krijgen, moet de stichting nog zo'n 87.000 euro zelf bijleg gen. Boogaard: „Een groot deel komt hopelijk uit andere fondsen, maar we hebben ook steun en sponsoring uit de omgeving no dig." Op het antwoord moesten de auteurs van De Zeeuwse streek- drachten, handboek voor het maken van kleding het antwoord schuldig blijven. „We hadden de mutsen graag opgenomen, maar dan zou het boek wel 600 pagina's dik worden", zegt Susan Bakx. De mutsen zijn dus gesneuveld, al vinden de dames dat ook die ken nis uiteindelijk op schrift moet worden gesteld voor het nage slacht. „Er waren 26 verschillende mutsen in Zeeland. De moeilijk heid zit 'm niet zozeer in het ma ken. Op de juiste manier stijven en opmaken, is de echte kunst", weet Liza van der Heijden. Dat het hoofdstuk over de ty pisch Zeeuwse hoofddracht is ge sneuveld, heeft volgens Jolien Sturm ook wel te maken met het beperkt aantal mensen dat nog bereid is mutsen te maken. „De patronen die we in het handboek hebben opgenomen van de eeu wenoude jakken - in moderne uitvoeringen - zijn ook nu goed draagbaar. Mutsen draagt nie mand meer." Op het spreekuur kwamen zowel mensen af die lid zijn van streekdrachtverenigingen of heemkunde-clubs als Zeeuwen die geïnteresseerd zijn in mode. De auteurs voorzagen hun van raad en desgewenst van een handtekening in het standaard werk dat een maand geleden offi cieel werd gepresenteerd. En of er nog een boek met mut sen komt? „Daar gaan we na de zomer maar eens over nadenken", zegt Bakx. Eerst bijkomen van de vele, vele uren vrijwilligerswerk die in het eerste boek zijn gestopt. „Daar zijn we dus nu van aan het afkicken." reizen Noorwegen op z'n Nederlands Rondreis Klassiek Italië Algarve, Porto. Lissabon, Sevilla en Madrid SanktJohann in Tirol Rondreis Kroatië De pracht van Leipzig, Dresden en weimar Maakt pr mppr vakantip van dinsdag 3 april 2018 BE 'Geld had niet later moeten komen' Joeri Wisse Hoedekenskerke Mark Remmerts (I) en Reinier Boogaard, foto johan van der heijden I HANDBOEK VOOR HET MAKEN VAN KLEDING A Susan Bakx, Jolien Sturm en Liza van der Heijden (vlnr) in De Koperen Tuin. foto johan van der heijden „Wanneer komt er een boek met de mutsen?" Die vraag werd za terdagmiddag nog wel het meest gesteld, tijdens het Zeeuws streekdrachtspreekuur in boekhandel De Koperen Tuin in Goes. Joeri Wisse 11-daagse rondreis vanaf 949 Per Comfort-Class touringcar door het land waar de schemering een ode is aan het licht en de bergen en gletsjers de grenzen zijn van het wezenlijke. O.b.v. 8x half-pension. Vertrek: 7 juni, 7,30 juli, 31 augustus e.a. 10-daagse rondreis vanaf 599 Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Pisa, Florence, Assisi en Rome! Prachtig verblijf in mooie hotels. Inclusief half-pension. Vertrek: 27 april, 17,28 mei, 19 juli e.a. 14-daagse rondreis vanaf 899 Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Bilbao, met 4-sterren hotel in Albufeira. Gehele rond reis o.b.v. half-pension. Vertrek: 8,29 april, 20 mei, 2,30 september 8-daagse busreis vanaf 499 Per Comfort-Class touringcar naar Sankt Johann naar Gasthof zur Schonen Aussicht! Heerlijk eten, mooie excursies en ouderwetse gezelligheid. Servus! Vertrek: 12,26 mei, 16 juni, 28 juli, 11 augustus e.a. 12-daagse rondreis vanaf 699 Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Split, Dubrovnik. Mostar en Sibenik Rivièra! Gehele rondreis op basis van half-pension. Vertrek: 28 april, 12 mei, 2 juni, 1,15 september e.a. 5-daagse stedenreis vanaf 259 Per Comfort-Class touringcar. Met o.a. gidsen in Weimar, Dresden en Leipzig. Inclusief half-pension. Vertrek: 8,22 april, 20 mei, 10 juni e.a. Maaskant Reizen organiseert al ruim 50 jaar busvakanties, excursie- en \nvr (WjjJ rondreizen. Bij bijna alle reizen zijn excursies en half-pension inbegrepen. sgr Vraag de gratis brochure aan I V v_-"1 I V. VIII VV I I I V_ I V- V V_Xl I I info@maaskantreizen.nl i 0412-48 28 28

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 54