t Dit geweld is extreem, schandalig en laf. Walgelijk! 3 Homofiele man in de val gelokt na maken romantische afspraak op datingsite Overdag oogtalles weer vredig op dit parkeer terrein in Dordrecht. avond werd een homo hier zwaar mishan- Het is vrijdagavond als de Dordtenaar afspreekt met een andere man. Dat gaat via Grindr, een onder homosek suelen veelgebruikte datingapp. Plek van afspraak: de parkeerplaats bij voetbalvereniging Wieldrecht. Uit ge woonte checkt hij of de foto in de app overeenkomt met de persoon die op de afgesproken plek staat. Dat is het geval en hij stapt uit zijn auto. „De foto klopte, de man zag er be trouwbaar uit", vertelt Lennart Lens- kens, organisator van gayfestival Dor drecht Pride en een bekende van het slachtoffer. De 'date' stelt voor naar zijn huis te gaan. Dat zou slechts een klein eindje lopen zijn. Het slachtoffer stemt in. En dan gaat het fout. Plots komt er volgens het slachtoffer een groep van zo'n zestien man sterk uit de bosjes bij de nabijgelegen Smitsweg tevoor schijn. Ze beginnen direct op het slachtoffer in te slaan. Hij raakt ge wond aan zijn gezicht, valt op zijn achterhoofd en verliest op een zeker moment even het bewustzijn. Lens- kens: „Zijn 'geluk' was dat hij een dikke jas aan had, die de ergste klap pen nog een soort van opgevangen heeft." Als hij weer bijkomt, weet hij naar de kantine van de voetbalclub te ontkomen, waar hij hoopt op hulp. Eenmaal binnen ontfermt een aan tal mensen zich over hem. Ondertus sen probeert de groep die hem te gra zen nam, ook het clubgebouw binnen te komen. Daar steekt een van de le den van de club, die op dat moment buiten staat te roken, een stokje voor. Als de toegetakelde Dordtenaar enigszins is gekalmeerd, keert hij te rug naar zijn auto. Onder begeleiding, want hij durft niet meer alleen over de parkeerplaats waar de voor hem vre selijke avond begon. Terug bij zijn auto treft hij een ravage aan: de spie gels zijn eraf getrapt, banden zijn lek- gestoken. Toch rijdt hij weg. Naar huis, waar hij direct Grindr van zijn tele foon verwijdert en daarmee ook de foto van de man met wie hij dacht een leuke avond te beleven. Twee dagen later, op eerste paasdag, maakt de Dordtse burgemeester Wouter Kolff via Twitter wereldkun dig wat zich heeft afgespeeld. Dan blijkt dat de 28-jarige Dordtenaar niet het enige slachtoffer is. In de nacht van zaterdag op zondag is een tweede man, of jongen, op dezelfde manier in de val gelokt: ook op een afgelegen plek, ook via Grindr. In zijn geval blijft het bij verbaal geweld, hij weet op tijd te ontkomen, weet Lenskens. De poli tie heeft tot dan toe met nog geen woord gerept over de zaak. „We hebben nauw contact met de slachtoffers. Politie, het Openbaar Mi nisterie en ik doen er alles aan om de We doen er alles aan om de laffe daders op te sporen en testoppen laffe daders op te sporen en te stop pen", aldus Kolff op Twitter. Hij waar schuwt voor het gebruik van dating- apps als Grindr en Tinder: „Wees alert." Het COC, de Nederlandse belangen vereniging voor lesbiennes, homo's, biseksuelen en transgenders, noemt de geweldsincidenten 'afschuwelijk, ziek en laf. „Iemand aanvallen om zijn geaardheid is al laf, maar om het dan ook nog eens voor de zekerheid met een groep te doen, is afschuwelijk", zegt woordvoerder Philip Tijsma. „Het onderstreept waarom het kabinet top prioriteit moet maken van het tegen gaan van zulk geweld." Tijsma begrijpt de waarschuwing van Kolff om niet zomaar met wild vreemden af te spreken. „Maar laten we alsjeblieft niet het probleem bij de slachtoffers of apps als Grindr leggen. Het probleem ligt bij de idiote daders." Van de daders ontbreekt elk spoor. De politie zegt vol in te zetten op het vinden van de daders, maar wil niets kwijt over de vorderingen. TWEEDE KAMER Ik ben bang dat er meer slachtoffers zijn, of volgen dinsdag 3 april 2018 GO FOTO RINIE BOON Wat een date moest worden, ein digde in extreem anti-homoge- weld. Een 28-jarige Dordtenaar werd het slachtoffer van, mogelijk, liefst zestien mannen. De maat schappelijke ophef is groot. De reconstructie van een weekend. Ilse van Driel Dordrecht Wouter Kolff (burgemeester) Verbijsterd en getergd, zo reageert de Tweede Kamer op het anti-homo- geweld in Dordrecht. Jan Hoedeman Den Haag „Walgelijk: je blijft met je poten van een ander af. le dereen moet veilig over straat kun nen", zegt VVD-Ka- merlid Dilan Yesilgöz (foto). De twee incidenten van ho mohaat gebeurden precies een jaar na het geweld tegen twee mannen die in Arnhem hand in hand liepen en door een groep werden mishandeld. Dat zorgde toen voor enorme beroe ring. Het bracht D66-pro- minenten Alexander Pechtold en Wouter Koolmees tijdens de kabinetsforma tie tot een protest: zij liepen hand in hand over het Bin nenhof naar de informa teur. Ook nu is de woede groot. „Ziek en misselijkmakend", - Attje Kuiken (PvdA) zegt Attje Kuiken (PvdA) over het in de val lokken van beide mannen. „Ik ben bang dat er meer slachtof fers zijn, of volgen." Ze wil dat de politie en de dating site samen bekijken hoe meer slachtoffers kunnen worden voorkomen. D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma (foto) wil van minister Grapper- haus (Justitie en Veiligheid) horen hoe hij 'homolok- vallen' denkt te voorkomen. „Dit is onbestaanbaar, niet passend in onze samenleving." „Het is belangrijk dat de daders worden gevonden en berecht", meent Madeleine van Toorenburg (CDA, foto). Kathalijne Buitenweg (GroenLinks) wil zwaardere straffen, wegens haat- zaaien. „Heel angst aanjagend. Dit raakt niet alleen de slacht offers, maar heeft een maatschappelijk effect voor een hele groep." GroenLinks diende recent met Christenunie een wetsvoorstel in voor strafverzwaring als geweld is gericht tegen een groep of religie. Ook SP-woordvoerder Michiel van Nispen kan er niet over uit. „Dit is extreem, ronduit schandalig en laf ge weld. Het is triest en onac ceptabel dat er nog steeds mensen zijn die homo's niet accepteren. Hopelijk wor den de daders snel opge spoord, want hier passen al leen heel strenge straffen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3