9 voldoende vertrouwen hebben dat hier écht iets verandert." Ella's dubbele achternaam verraadt haar link met Nederland, het geboorte land van haar moeder. Ze woonde als kind vijfjaar in de buurt van Den Haag, voordat het gezin in 2004 definitief naar Roemenië verhuisde. In een dorpje vlakbij Caracal hebben ze een boerderij. Afgelopen winter was Ella even terug in Nederland. Ze werkte drie maanden op het distributiecentrum van bol.com in Waalwijk: orders pieken, bestellingen inpakken. „Het werk was prima, maar we sliepen in België. Elke ochtend moesten we twee uur heen en twee uur terugrijden", vertelt ze in Nederlands met een accent. „Werken in het buiten land is niet altijd ideaal." Een vertrek naar een ander land vraagt wilskracht en grote offers, wil ze er maar mee zeggen. Petruta en Georgel Zimbrea weten er alles vanaf. Daarvoor hoeven ze alleen maar naar het jongetje te wijzen dat zijn hoofd nieuwsgierig door de deuropening van de woonka mer steekt. Daryus heet hij. Petruta aait over het hoofd van haar enige kleinkind. „Het zoontje van mijn dochter Adina", knikt ze. „Ze vond het zo moeilijk om hem achter te laten." van hun kinderen. Met dat doel lieten ze Roemenië achter om dag in, dag uit kei hard te werken in de vleesfabriek. Cos- min was drie jaar geleden de eerste die ging, gevolgd door zijn zus en diens man. „Hij had eerder al in Engeland ge werkt en plaveide voor hen de weg", vertelt Petruta. „Hij sprak Engels en mocht ook al af en toe op kantoor wer ken. Ook Adina kreeg steeds meer ver antwoordelijkheden. Ze kwamen nooit te laat, waren nooit ziek. Ik ben zo trots dat ze hun dromen najaagden." 250 euro per maand Die dromen waren in Caracal niet te verwezenlijken. Regulier werk is er te weinig. Het Japanse kabelbedrijf Yakazi biedt weliswaar duizenden mensen in het stadje een baan, maar de salarissen zijn bedroevend. Gemiddeld verdienen de Roemenen nog geen 250 euro per maand. Wie in de fabriek werkt, moet van nog minder rondkomen. Vader Georgel: „Ze wilden niet dag en nacht werken om onderbetaald te worden. In Nederland konden ze vier of vijf keer zo veel verdienen." Het probleem van de werkgelegen heid trekt ook burgemeester Liviu Radu zich aan. Zoals hij zich ook verantwoor delijk voelt voor het ongeluk. „Jonge mensen zoals zij moeten naar het bui tenland, omdat ik ze hier geen werk kan bieden. Daar voel ik me schuldig over", vertelt hij op zijn kantoor, dat presiden tieel aandoet. Hij zit achter een donker, houten bureau. Achter hem staan in de hoek nationale vlaggen. „Om dat pro bleem aan te pakken, moet de mentali teit van de mensen veranderen. Sinds de revolutie in 1989 (einde van het com munisme in Roemenië, red.) is er van alles mogelijk, maar veel mensen den ken nog hetzelfde als 30 jaar geleden." Er wordt te veel naar de staat gekeken als er iets moet worden geregeld, merkt ook Gio Stan (26). Hij werkt voor de plaatselijke VW en woont al zijn hele leven in Caracal. „Daarom zijn apparte mentengebouwen hier van de buiten kant niet altijd opgeknapt. Sommige mensen verwachten dat de gemeente dat doet. Dan zeggen ze: 'Ik betaal toch belasting?'" Gio maakt deel uit van een haast ver dwenen generatie. Twintigers zie je hier weinig: ze studeren in de grote steden of zitten in het buitenland. Vijf van zijn vrienden vertrokken naar Engeland, twee naar Duitsland en eentje naar Ita lië. „Elke keer valt je vriendengroep uit elkaar. Dat is moeilijk." Of hij zelfheeft overwogen om te vertrekken? „Jawel, maar ik weet niet of ze mijn universi teitsdiploma in automatisering accepte ren. En mijn ouders zien het niet zitten als ik aan de lopende band ga staan. Ze zeiden: 'Je hebt geen opleiding gevolgd om ongeschoold werk te doen.'" Dat is ook waar Ella Nastase-Arens- man (21) mee worstelt. Naar het buiten land of toch een opleiding volgen aan de universiteit in Boekarest? Ze twijfelt over haar kansen in Roemenië. „Veel jongeren vertrekken ook omdat ze niet Caracal Zoontje Net als veel landgenoten vroegen Adina en Aurel hun eigen ouders om voor hun kind te zorgen. „Ze verlieten hun zoon tje juist voor hem. Om hém een betere toekomst te geven. Maar wat voor toe komst heeft hij nu zijn ouders er niet meer zijn?" Petruta veegt nog een keer de tranen uit haar ogen en kijkt hoe Daryus enthousiast door de woonkamer kruipt met een vliegtuig vol knippe rende lampjes. Uit het speeltje klinkt een Engels kinderversje 'Ifyou're happy and you know it, clap your hands'. Ze glimlacht een keer. Over een paar jaar zal het Roemeense jochie pas begrijpen wat er is gebeurd. Voor hem houden zijn grootouders zich sterk. „Als een feniks zal ik moeten her rijzen uit de as", zegt Petruta, die haar kleinzoon wil adopteren. „Nu ik mijn kinderen kwijt ben, moet ik leren hoe ik mijn leven opnieuw moet beginnen. Ik moet er voor Daryus zijn. Voor hem hebben ze alles opgeofferd. Dat mag niet voor niks zijn geweest." zaterdag 31 maart 2018 GO Bij het ongeluk kwamen vijf Roemenen om. FOTOGINOPRESS Echtpaar Adina en Aurel en Adina's broer Cosmin. FOTO'S PRIVÉ A Petruta en Georgel Zimbrea met kleinzoon Daryus. A De graven van Cosmin, Adina en Aurel in Caracal. foto'schieltimmermans ROEMENIË Helmond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9