wee exclusieve, intieme shows gaven stadionacts Prince en The Rolling Stones in 1995 in de Amsterdamse popzaal Paradiso. Ze wilden ook weieens ervaren hoe het voelt om op te treden in dat kerkgebouw met die twee houten balkonringen en die monumentale glas-in-loodra- men achter het podium. De bezoekers die erbij waren hebben het er nog steeds over. Sterker nog: ook mensen die er niet waren, claimen erbij te zijn geweest. Zoals ook hele volksstammen beweren dat ze op de voorste rij stonden tijdens optredens van legen darische acts als Pink Floyd, U2, Sex Pistols, Coldplay en Nirvana in het begin van hun carrière. Terwijl er toch echt maar 1.500 mensen in die zaal kunnen. Zowel bij artiesten als be zoekers heeft Paradiso, dat vandaag op de kop af 50 jaar bestaat, een legendarische status. Voor veel Amerikaanse en Engelse artiesten is hun optreden in Paradiso hun eer ste overzeese show. Binnen Nederland geldt Paradiso als de moeder aller poppodia. Hedon in Zwolle, 't Paard in Den Haag, De Effenaar in Eindhoven en 013 in Tilburg: zonder Paradiso hadden ze niet bestaan. Vraag 25 frequente bezoe kers naar hun meest memora bele optredens in het 50-jarig bestaan van Paradiso en je krijgt 25 verschillende herin neringen. Als het gaat om sterke verhalen en legendari sche momenten, is er geen poppodium in Europa dat kan wedijveren met Paradiso. Muzikale hoogtepunten ge noeg. Zo gaf Amy Winehouse er in 2007 haar beste Neder landse concert ooit en schreef Prince geschiedenis met twee baanbrekende, uren durende nachtconcerten in 1995. Punk bands als The Clash, The St+ranglers, Blondie en Sex Pistols zorgden rond 1977 voor reuring en nieuw elan in de popzaal, die de jaren ervoor was verworden tot een drugs- hol met teruglopende bezoe kersaantallen. Want Paradiso heeft ook mindere tijden ge kend. Met vechtpartijen en incidenten met Heli's Angels, die Iggy Pop tijdens zijn con cert in 1979 een ongenadig pak slaag gaven. Vandaag is er een jubileum feest in Paradiso. Er is een ex positie in het Amsterdam Museum, het jubileumboek Paradiso 50 jaar bij De Nieuw Amsterdam en de VPRO heeft een serie podcasts. Een schat kamer vol herinneringen gaat open. Voor hen die erbij waren, voor hen die zeggen dat ze erbij waren en voor hen die er graag bij hadden willen zijn. 41 April 2011 Ze was Paradiso allang ontgroeid, maar omdat ze warme herinnerin gen had aan haar show in de Amster damse popzaal in 2008, wilde ze nog wel een keer. Hoewel Adele zei een flinke kater te hebben van een avondje stappen met haar achter grondzangeres sen, was het publiek naafloop oorverdovend euforisch. FOTOROYTEE/HH WG magazine 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 93