8 Een broer, zus en haar man. De drie Roemenen kwamen, samen met twee lotgenoten, op 19 maart om het leven bij een verkeersongeluk in Helmond. Ze maken deel uit van een generatie die grotendeels verdwenen is uit het stadje Caracal, waar twintigers de armoede massaal ontvluchten. TRAGEDIE ROEMEENSE SLACHTOFFERS Petruta Zimbrea is verbaasd. Boos. Verdrietig. Ze heeft zo juist ontdekt dat er op de hoekbank in haar woonka mer een journalist zit. Die is vanuit Nederland afgereisd naar hun stadje in het zuiden van Roemenië. Petruta kijkt naar haar man Georgel. Waarom heeft hij in godsnaam iemand van de krant binnengelaten? Ze slaat zijn hand weg als hij haar probeert te sussen: „Een artikel gaat onze kinderen toch niet terugbrengen?" Ze staat een minuutje vertwijfeld in de woonkamer. Dan veegt ze de tranen uit haar gezicht, gaat zitten en begint toch te vertellen. Over haar zoon en dochter, over wie ze waren. „Omdat ik ontzettend trots op hen ben en wil dat ze worden herin nerd. Ook in Nederland." Cosmin Zimbrea (27) en Adina So- reanu (24) heten haar kinderen. Ze kwa men vorige week om het leven toen het minibusje waarin ze zaten frontaal te gen een vrachtwagen botste. Dat ge beurde in Helmond, toen ze terug naar huis reden na een werkdag bij Van Rooi Meat. Ook de man van Adina, Aurel Soreanu (30), hoorde bij de vijf dode lijke slachtoffers. Drie mensen overleef den de crash, onder wie Andreea, de verloofde van Cosmin. „Deze zomer zouden ze gaan trouwen", vertelt Pe truta. „In plaats van een bruiloft kregen we een begrafenis." Zelfde dag jarig Vier dagen voor het ongeluk hadden haar kinderen Cosmin en Adina nog hun verjaardagen gevierd. Het toeval wil dat beiden - met drie jaar ertussen - op 15 maart werden geboren. „Ze kwa men op dezelfde datum te wereld, en zijn op dezelfde datum gegaan. Blijkbaar moest het zo zijn, maar het klopt niet", zegt Petruta. Ze hoorden ook niet alle bei in het busje te zitten. Meestal waren de vrouwen eerder klaar met werken en gingen dan alvast naar huis om het eten klaar te maken. „Waarom was dat maandag niet zo? Als je één kind ver liest, straft God je al heel zwaar. Waarom moest hij ze allebei van me wegnemen?" Petruta doet haar verhaal een dag na dat zij en haar man hun kinderen heb ben begraven. In hun geboortestad Caracal bewezen honderden mensen Cosmin, Adina en Aurel de laatste eer. In het Zuid-Roemeense stadje proefje de verslagenheid en het verdriet onder de inwoners. Niet alleen omdat de slachtoffers geliefd waren, ook omdat iedereen beseft dat deze tragedie hun eigen familie had kunnen treffen. Ieder een heeft wel een dochter, neef, zus of vriend die in het buitenland werkt. Dat blijkt als een oudere vrouw met karakteristieke bontmuts in het park voor het stadhuis een praatje aan knoopt. „No speaking English", veront schuldigt ze zich meteen. Daarmee is ze in Caracal allerminst een uitzondering. Een foto van de omgekomen jongeren helpt. „Ah, accidentul din Olanda." Ze slaat haar hand voor de mond en schudt haar hoofd. „Este trist. Mijn zoon woont in Duitsland, ik bid dat hem zoiets niet overkomt." Caracal zucht onder het staartje van de winter, de laatste sporen sneeuw bedek ken stoepen en paden. Niettemin kan het provinciestadje met grofweg 35.000 inwoners pronken met zijn monumen tale panden, uitgestrekte parken en sta tige standbeelden. Ze herinneren aan betere tijden. Caracal was in de commu nistische dagen het epicentrum van de Zuid-Roemeense landbouw. Belangrijk gemaakt door dictator Ceaucescu, die uit de regio kwam. Sinds zijn val is er veel veranderd. De fabrieken zijn leeg gelopen, het imago afgetakeld. Tegen woordig is Caracal in Roemenië steeds vaker het mikpunt van spot. Verhalen met een knipoog zijn er genoeg. Bij voorbeeld over de hijskraan die in het stadje het ene na het andere complex om zich heen hielp bouwen. Totdat hij ingebouwd was en men besefte dat de kraan niet meer weg kon. Echt gebeurd. Deze zomer zouden ze gaan trouwen. In plaats van een bruiloft kregen we een begrafenis Caracal oogt enigszins verwaarloosd, net als de vele zwerfhonden die er over straat lopen. Buiten het centrum zijn het de grauwe appartementencom plexen in verval die domineren. Smelt water drupt er uit lekkende dakgoten op gescheurde trottoirs. Hoe verder je rijdt, hoe dieper de kuilen in de weg en hoe armer de mensen. Daar waar het asfalt eindigt, wonen de Roma's, de zigeuners. Georgel en Petruta Zimbrea wonen nog in de buurt van het centrum, in een wijkje met betonnen kolossen. Ze heb ben een appartementje op de eerste van vijf verdiepingen, op de gang voor hun deur branden rode kaarsen. De woning zeifis bescheiden, maar knus en in te genstelling tot buiten ziet het er ver zorgd uit. In de krappe woonkamer staat een zwart leren hoekbank, er tegenover hangt een televisie aan een van de mint- groene muren. Zo'n appartement was ook de droom zaterdag 31 maart 2018 Aan de droom van Cosmin, Adina en Aurel kwam in één klap een einde Chiel Timmermans Caracal - Petruta Zimbrea, moeder van Cosmin, die was verloofd met Andreea

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8