SPERMA GEVEN IS MAKKELIJKER Stel: je bent een vrouw en je wilt een baby maar je blijkt geen (goede) eicellen te hebben. Dan neem je toch een eicel van iemand an ders? Zo eenvoudig als dat klinkt, zo ge compliceerd is de praktijk. Nicole Beckers is arts voortplantingsgeneeskunde bij Medisch Centrum Kinderwens in Lei derdorp, dat net als het UMC Utrecht be schikt over een eicelbank. Volgens haar ligt het slagingspercentage niet hoger dan 20 tot 30 procent. MC Kinderwens begon zes jaar geleden. Sinds die tijd hebben 39 vrouwen ongeveer 600 eicellen gedo neerd. Er zijn 78 vrouwen behandeld, wat leidde tot 26 zwangerschappen. Daaruit zijn uiteindelijk 14 kinderen geboren." Maar de geringe slagingskans is niet het grootste struikelblok bij eiceldonatie. Veel nijpender is het tekort aan donoren. Beckers: „Wij proberen dat tekort han teerbaar te houden door de wachtlijst steeds slechts heel kort open te stellen voor nieuwe aanmeldingen. Nadeel daar van is dat we geen idee hebben hoeveel vrouwen werkelijk wachten op een eicel." Dat dat aantal alleen maar zal groeien, is duidelijk. „De groep voor wie na mis lukte ivf of icsi (een bijzondere vorm van ivf) alleen nog eiceldonatie als optie over blijft, groeit doordat vrouwen steeds later aan kinderen beginnen." Nieuwe donoren zijn niet makkelijk te vinden. Advertenties van MC Kinder wens leveren weinig op. Eicellen doneren is minder eenvoudig dan een potje sperma inleveren: er is een hormoon behandeling voor nodig en een (pijnlijke) punctie. „Dat is een drempel." MC Kin derwens zou stellen die in een ivf-traject zitten kunnen vragen om eicellen af te staan voor anderen. „Maar dat doen we absoluut niet, want elke eicel is ook een kans op een eigen zwangerschap." Socialfreezing, waarbij jonge vrouwen eicellen laten invriezen voor later ge bruik, biedt ook mogelijkheden. Beckers: „Sommige eicellen worden nooit ge bruikt, maar is het ethisch om daar actief achteraan gaan?" Contact Er speelt nóg een ethische kwestie, zegt Wilma Potze, die als counselor stellen met een (onvervulde) kinderwens bij staat. „Als je eicellen doneert, bestaat de kans dat op een dag een kind voor de deur staat dat contact met je wil. Of andersom: ergens in Nederland wordt 'jouw' kind door anderen opgevoed en je hebt er geen enkele grip op." Dat, opgeteld bij de best pittige behan deling, maakt dat vrouwen eerder done ren aan een zus of vriendin dan aan onbekenden. „Wat ook ingewikkeld kan zijn: bemoei je je met de opvoeding of niet? En hebben de partners er geen moeite mee?" Het buitenland biedt soms uitkomst. In Spanje bijvoorbeeld krijgen donoren (in tegenstelling tot Nederland) geld voor hun eicellen. Jonge vrouwen bekostigen er soms hun studie mee. Behalve het prijskaartje van enkele duizenden euro's, kleeft er nog een na deel aan: alles gebeurt anoniem. Potze: „De ervaring leert dat kinderen die zijn verwekt met onbekend donorzaad vaker problemen krijgen dan kinderen die ge boren zijn uit zaad waarvan de herkomst bekend is. Het is belangrijk om je wortels te kennen." Wat als toekomstmuziek klinkt: de universiteit van Edinburgh heeft eicellen laten rijpen die waren verkregen uit menselijk eierstokweefsel. Of de eicellen genetisch goed zijn en geschikt om daad werkelijk te gebruiken, moet nog worden onderzocht. Hoe verloopt een eicel donatie? Vrouwen die eicel len doneren, mogen niet ouder zijn dan 36 jaar (hoe jonger, hoe groter de kans van slagen), hebben bij voorkeur geen kinderwens meer (vanwege een klein risico op complica ties) en worden fy siek en mentaal gescreend. Met hormonen worden eicellen in het lichaam gerijpt. Deze worden via een holle naald opgezogen en ingevroren. Melden zich wens- ouders, dan worden deze geslachtscellen (bijvoorbeeld vier) op temperatuur ge bracht en in middels ivf bevrucht met het zaad van de wensva- der. Met medicijnen bereidt de wens- moeder haar baar moederslijmvlies voor op innesteling van een embryo. Van de embryo's die door ivf zijn ont staan, wordt er één bij de wensmoeder teruggeplaatst. 221 zaterdag 31 maart 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 86