Lees mee met de boekenredactie Ik lees nu... Als ik schrijf, lees ik... schrijver leest ik bij iemand wakker werd die ik nauwe lijks kende bijvoorbeeld - waarvan ik denk: dat was niet mijn finest hour. Maar blijkbaar had ik dat toen nodig." „Misschien was het zelfkastijding? Dat gedoe met die vrouwen bracht gigantisch veel onrust, en toch zocht ik het steeds weer op. Ik voelde me een minkukel, dus als iemand mij wil en sexy vindt, voelt dat lekker. Eenmaal op weg naar zo'n afspraak werd ik supernerveus; het werd nooit routine, ook niet toen ik zestig vrouwen verder was. En steeds weer die hoop: misschien is zij wel écht leuk. Want ergens ben ik ook een romanticus en hoopte ik stiekem weer liefde te voelen." „Nou ja, ik heb ook geldingsdrang. Ook al gaat het over mijn leven en over moeilijke kwesties, dat ik iets moois geschreven heb, wil ik verdomme laten zien ook. Want dit is het enige wat ik goed kan." „Dat is zo, maar dan hebben ze pech gehad: hun vader is schrijver. Dat is een last die zij te dragen hebben. Ik krijg als ze begin 20 zijn vast te horen hoe ver schrikkelijk dat was. Maar ik denk: laat ze ook de lelijke kanten maar zien; ik wil ze bijbrengen dat we allemaal maar Wat ik maar niet uit krijg... Wat veel indruk maakte... wat aankloten en dat het voor niemand makkelijk is." „Ja, als je te veel prikt, raak ik in paniek. Ik vind emoties moeilijk. Mijn kern mag niet gezien worden, die is te kwetsbaar - dan zie je totale machteloosheid. De in herente onrust is er ook nog altijd. Ik weet niet hoe het is om volstrekt ont spannen te zijn, zelfs niet als ik in mijn eentje op de bank een film zit te kijken." „Dat vind ik irrelevant. De situatie waarin ik zat, was niet meer houdbaar en daar wilde ik uit. De situatie waar ik nu in zit, alleenstaande vader met twee zonen, daar kan ik niet uit, al zou ik het willen. Ik kan hier ontevreden mee zijn, maar dit is waarmee ik het moet doen. Dat er geen andere opties zijn, is in zekere zin fijn. Ik kan inmiddels beter alleen-zijn. Al leen-zijn is verbazingwekkend moeilijk. Dat is denk ik de reden dat veel mensen drinken, gamen of blowen, of de hele tijd sociaal contact zoeken op hun smart- phone. Of in een relatie blijven zitten die niet meer werkt." „Een vlinder? Ha ha, nee. Nou ja... hoog uit een scheef vliegende, bruine vlinder met een geknakt voelsprietje." <1 lezen DUEl VII HEMD Bier voor Afrika PROOST? Vervolg op Olivier van Beemens Hei- neken in Afrika, over de vuile handen van de bierbrouwer. (Prometheus, €20) SMIJTWERK Flesjes knallen is de bundeling korte verhalen van China's meest gele zen auteur, Yu Hua. (De Geus, €20) Vergeten reus van Kazuo Ishiguro. Ik probeer met een inhaalslag recht te doen aan het werk van de laatste Nobelprijswinnaar. Van Arend van Dam verscheen zojuist het kinderboek De reis van Syntax Bosselman. Berichten uit het tussen- huisje van Henk van Straten verschijnt bij Nijgh Van Ditmar (€20). Waarom gooide je jezelf te grabbel? Het van je af schrijven van zo'n peri ode is één ding, publiceren is een tweede. Waarom kies je daarvoor? Je kinderen willen vast niets weten van hun vaders seksuele escapades. uitsluitend boeken die met mijn onderwerp te maken hebben. Nu zijn dat vooral titels over de Oranjes en de Nassaus. Maar eigenlijk verklap ik nu al te veel. is De Amerikaanse prinses van Annejet van der Zijl. Ik ben echt fan van haar boe ken. Maar in dit boek ont breken een goed verhaal en sprankelende dialogen. was De zwarte met het witte hart van Arthur Japin. Dat is voor mij de ultieme historische roman. Hele maal gebaseerd op de rei zen die Japin maakte, en zijn vondsten in archieven. Je noemt jezelf een gekooid wezen. Ben je dat nog steeds? Heeft de scheiding je uiteindelijk gebracht wat je zocht? Heb je, nu je uit je cocon gekropen bent, niet het gevoel dat je een vlin der bent? 181 zaterdag 31 maart 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 82