4 In vier jaar tijd zeker helft raadsleden vervangen De verkiezingen van vorige week hebben de Zeeuwse gemeenteraden ingrijpend veranderd. Van de raadsle den die er in 2014 zaten, is binnenkort meer dan de helft verdwenen. Rolf Bosboom Vlissingen De dertien Zeeuwse burgemeesters kwamen afgelopen dagen bossen bloemen, lovende woorden, ko ninklijke onderscheidingen en suc- ceswensen tekort. Eerst werden vertrekkende raadsleden massaal uitgezwaaid. Donderdag werden overal hun opvolgers geïnstalleerd. De wisseling van de wacht heeft de raden flink opgeschud. Zeeland telt 281 raadsleden. In totaal 124 van hen namen vrijwillig of gedwon gen afscheid. Eigenlijk zelfs 125, want Carla Hoogerland (CDA) - verhuisd van Yerseke naar Kwadendamme - zwaaide dinsdag afin Reimerswaal om 48 uur later te worden geïnstal leerd in Borsele. De meeste vertrekkers waren in Terneuzen (15), gevolgd door Schouwen-Duiveland en Vlissin gen (allebei 13). Naar verhouding de minste vertrekkers waren in Bor sele (6) en Veere (7). Donderdag werden geen 125 nieuwe raadsleden geïnstalleerd, maar 95. Dat komt doordat 30 van de 45 demissionaire wethouders nu een zetel in de raad hebben. Of ze hun plek in het college prolonge ren, hangt af van de coalitiebespre kingen. Partijgenoten Als de nieuwe colleges binnenkort een feit zijn, leidt dat opnieuw tot verschuivingen. Voor het grootste deel komen de nieuwe wethouders uit de kersverse raden. Hun plaat sen worden dan ingenomen door de volgende partijgenoot op de kandidatenlijst. Tientallen mensen zitten daar door even in de wachtkamer, onder wie 27 raadsleden die net deze week afscheid hebben moeten nemen. Zij mogen dus nog hopen op een snelle rentree. Als dat er (optimis tisch gerekend) uiteindelijk 20 wor den, zijn er nog eens zo'n 25 poli tieke debutanten nodig om de ra den weer compleet te maken. Opstappers Bovendien maken lang niet alle raadsleden de vier jaar vol. Van wege bijvoorbeeld gezondheid, verandering van werk of onvrede stappen ook tussentijds mensen op. Tussen het aantreden van de raden en colleges in 2014 en de verkiezin gen vertrokken in de provincie 36 raadsleden. Al met al betekent het dat van de 281 Zeeuwse raadsleden van na de collegevorming van 2024 er bin nenkort ongeveer 155 zullen zijn vervangen. Meer dan de helft dus. Ondanks de forse vernieuwing - samen hadden de 124 mensen die deze week vertrokken zo'n 1000 jaar in de raad achter de rug - blijft er nog voldoende politieke ervaring over. Het langst draait nu Ad Maris (SGP/ChristenUnie, Veere) in de gemeenteraad mee: 28 jaar. Hij is aan zijn achtste periode begonnen. Andere oudgedienden zijn Arnold Scheppers van D&T in Sluis (in to taal 26 jaar) en SGP'er Henk Geluk Duizend jaar aan ervaring nam deze week afscheid van de raad op Tholen (in totaal 25 jaar). Jos van Eek (HulstPLUS) en Marien West- strate (Leefbaar Reimerswaal) zit ten 24 jaar onafgebroken in de raad. Onder de nieuwkomers is ook een flink aantal jongeren, zoals Ju- rian van de Ree van de SGP/Chris- tenUnie in Goes. Hij is pas 19 jaar. Rini Bruynooge moet zijn kraam sluiten aan de Wilhelminastraat in Wemeldinge. Volgens de gemeente Kapelle worden daar producten verkocht die niet zelf zijn geteeld. Ik ben hier vijftien jaar geleden begonnen met eieren van mijn kippen", vertelt Stefan Bruyn ooge. 'Het Kot' staat op zijn erf, maar wordt door zijn vader Rini bijgehouden. „Want ik ben zelf nooit thuis." Rini is gepensioneerd en heeft het kraampje met onder meer ei eren, noten, uien en sappen als hobby: „Ik kan hier niet komen of ik maak wel een praatje met een klant. Het is mijn verzetje. Als dat straks niet meer kan, zit ik hier elke morgen maar een beetje." Charme Volgens wethouder Evert Damen is het echter duidelijk. „We willen de charme van de verkoop aan huis niet om zeep helpen. Dat moet blij ven, maar wel op beperkte schaal. Het moet gaan om eigen produc ten. En wat er hier gebeurt is ge woon een half winkeltje. Want ze kopen spullen in." Bij 'Het Kot' ligt nu een handte keningenlijst waar klanten kunnen tekenen voor het behoud van de Ik kan hier niet komen of ik maak wel een praatje met een klant kraam. „Daar gaan we volgende week mee langs de gemeente. Om te praten over wat er mogelijk is." Oneerlijk Wethouder Damen wacht het af. „Ik ga niet op voorhand zeggen dat we dat niet serieus nemen. Maar we hebben het beleid bewust vast gesteld. Als zij spullen inkopen kan dat met weinig kosten. De super markt moet daar een pand voor hu ren. Zo ontstaat oneerlijke concur rentie." „Maar de Spar heeft er geen en kele moeite mee dat wij hier zit ten", aldus Rini Bruynooge. „En datzelfde geldt voor de kaasboer op de markt en de bakker in het dorp. Die twee halen hier zelfs spullen." 112 NIEUWS Hennepspullen ingenomen Wegpiraat opgepakt Auto in de prak, bestuurster rijdt door zaterdag 31 maart 2018 Verkiezingen schudden gemeenteraad flink op Willem Adriaansens De kraam van Rini Bruynooge (I) moet weg. Veel passanten tekenen het papier met de tekst 'Het kot moet blijven', foto johan van der heijden - Rini Bruynooge BRESKENS Bij een inval in een loods aan de Midden- havendam in Breskens heeft de politie woensdag avond spullen in beslag ge nomen die gebruikt kunnen worden voor de productie van hennep. Er is niemand aangehouden. Op basis van een tip dacht de politie dat er chemicaliën opge slagen waren voor de pro ductie van synthetische drugs. Dat bleek niet zo te zijn. Er stonden wel 67 lam pen van 600 watt, 24 tijd- schakelaars, twee luchtaf- zuigers en een ventilator. F» O VLISSINGEN Een veertigja rige automobilist uit Heus- den is donderdagavond op de Zuidbeekseweg in Vlis singen aangehouden door de politie. De man had zich asociaal gedragen op de A58. Dat heeft de politie giste ren bekendgemaakt. De man had op de snelweg geprobeerd een andere au tomobilist van de weg te drukken. Dat slachtoffer belde me teen de politie op en bleef ondertussen achter de man uit Heusden aanrijden tot die staande kon worden gehouden door de politie. De wegpiraat bleek ook nog eens dronken achter het stuur te zitten. MIDDELBURG Hoewel de voorkant van haar auto aanzienlijke schade had opgelopen toen ze gisteren een verkeerspaal ramde op de kruising van de Seissin- gel en de Sandberglaan in Middelburg, was dat voor de bestuurster van het voertuig geen reden om te stoppen. Pas toen haar auto begon te roken, stopte ze. De gehavende auto stond toen inmiddels op het Mo lenwater. Vanwege de rook werd de brandweer opge roepen, die de auto aan een controle onderwierp. Daarna werd het voertuig geborgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40