Oudste broer kroongetuige in Mocro-zaak veiliggesteld 3 HANDTRANSPLANTATIE MAARTJE BIJL Het moet een primeur worden voor Nederland: een dubbele handtransplantatie. Patiënt Maartje Bijl en het Radboudumc bereiden de ingreep voor met militaire precisie. „Er mag niets verkeerd gaan." lke keer als bij Maartje Bijl de telefoon rinkelt, maakt haar hart een hupje. Het zou toch niet dat.De ze nuwen voor een oproep van het ziekenhuis gaan bij haar ge paard aan goede hoop voor de toe komst. Hoop, dat ze dadelijk weer 'gewoon' een speld in haar haren kan doen. Haar broek zelf kan dichtritsen. Zich de luxe kan veroorloven van een maaltijd met mes en vork. „Stuk voor stuk alledaagse hande lingen waar je in de regel niet bij stil staat. Dat deed ik zelf ook nooit", zegt de 44-jarige Rotterdamse, kapster van beroep. Door een noodlottige in fectie doet ze dat sinds 2014 des te meer. Een bacterie veroorzaakte bij haar een bloedvergiftiging. Haar handen stierven af, waardoor ze letterlijk onthand raakte. Er was zelfs een vier dubbele amputatie nodig. Ook haar onderbenen moesten worden afge zet. Het verdriet over het verlies van haar zelfstandigheid werd iets min der, toen ze dankzij beenprotheses weer kon lopen. „Stofzuigen kan ik nog steeds niet, maar mijn dochter van school ophalen ge lukkig wel." En ze durft het bijna niet hardop te zeggen, maar jawel: een medisch mirakelstuk gaat het waar schijnlijk mogelijk maken ook weer 'haar' handen te gebruiken. Dat moet dan met nieuwe handen, die ze krijgt van een overleden donor via transplantatie. Met het in hand- chirurgie gespecialiseerde Radbou dumc in Nijmegen is ze al druk in de weer om de bijzondere operatie tot een succes te maken. „Wereldwijd is zo'n dubbele hand transplantatie ruim honderd keer ge daan, voor het eerst in 1998", zegt plastisch chirurg Steven Hovius van het Radboudumc. „Maar het blijft een zeldzaamheid." Donor Voor Nederland zou het zelfs een pri meur zijn. Daarvoor moeten eerst de nodige hobbels worden genomen. Alleen al het vinden van een ge schikte donor is geen sinecure. Ho vius: „De donor moet natuurlijk geen grote man zijn van 2 meter, maar een vrouw met het postuur van Maartje Bijl." Dat de voorbereidingstijd jaren be- Belangrijkste is dat ik mijn zelfstandigheid terugkrijg. Ik ben bereid daar alles voor te doen slaat, heeft alles te maken met de tijdsdruk als het moment daar is. „Binnen zes uur moet de bloeddoor- stroming zijn hersteld. Handen zit ten vol spiertjes. Zonder bloed zijn die snel onherstelbaar beschadigd." Nabijheid is dan ook een extra ver eiste. „Een donor in Berlijn is al te ver weg. Er verstrijken te veel uren met het overbrengen van de donor- armen." De ingreep zeifis complex, wat in combinatie met de geboden haast een uitvoering met militaire precisie vereist. Voor elke arm, zowel van de donor als van de 'ontvan gende' Maartje Bijl, staan in Nijme gen straks twee chirurgen in de aan slag om handen af en weer aan te zetten. De in totaal vier operatie teams moeten elk 24 spierpezen doorsnijden of weer vasthechten. „Per hand zijn er, naast de botten en de pezen, ook drie grote zenuwen die je alleen onder het oog van een microscoop kunt verbinden met mi nuscule hechtinkjes. Dan heb ik het nog niet over het verbinden van al die bloedvaten en ook nog eens de huid." Vier operatieteams Om niets aan het toeval over te laten, zijn tientallen proto collen gemaakt die stap voor stap omschrijven wat elk van de tientallen leden van de operatieteams moet doen. Alle teams hebben nu twaalf t jf. keer vier uur getraind. „Het is topsport. Er mag niets verkeerd gaan", stelt Ho vius. Hoewel Bijls gedachten nu al dagelijks bij de operatie dag zijn, begint voor haar het echte werk pas na de opera tie. „Ik weet dat het lood zwaar wordt", beseft ze. „Mij is ook duidelijk verteld dat het gaat tegenvallen." Want behalve zware medicatie om afstoting te voorkomen, met alle bij werkingen van dien, moet ze langdu rig dagelijks aan de bak bij de fysio therapeut. Hovius heeft echter geen twijfel dat Bijl zich met verve door de revalidatieperiode heen zal slaan. „Bij de meeste mensen denk ik: niet aan beginnen, te zwaar. Maar bij Maartje weet ik zeker dat zij het wél kan." Uitvoerige psychologische tests bij Bijl wijzen dat volgens hem ook uit. Maartje Bijl werkt inmiddels al weer een tijdje als trainster voor an deren kapsters in de kapsalons waar ze zelf actief was. „Ik besef dat ik nooit meer zelf kan knippen, ook niet na de operatie. Maar het zou al geweldig zijn als ik weer kan pinnen bij de pinautomaat of mijn broek kan aantrekken. Het belangrijkste is dat ik mijn zelfstandigheid terugkrijg. Ik ben bereid daar alles voor te doen." De familie is op een geheim adres on dergebracht. Donderdag werd een an dere broer van de kroongetuige in de zaak rond de Mocro-maffïa doodge schoten. De politie wil het bericht niet bevestigen, maar de woning staat op naam van Nabils broer en diens vrouw. Sommige buurtbewoners za gen uit het statige pand het gezin on der zware politiebegeleiding vertrek ken. De straat, waar ook waarnemend burgemeester van Amsterdam Jozias van Aartsen woont, werd al sinds don derdagavond laat bewaakt. Gepant serde politiewagens en ME-busjes re den rond en stonden opvallend gepar keerd. ME bewaakte met automati sche wapens de toegangen tot de straat, ook de achterpaadjes. De 30-jarige Nabil uit Utrecht ge tuigt bij het Openbaar Ministerie over een reeks liquidaties in de Mocro-oor- log in Amsterdam en Utrecht. Zelf wordt hij vervolgd voor medeplichtig heid aan de vergismoord op Hakim Changachi. Juist vanwege de dood van deze man stapte de Utrechter naar de politie. Hij kende het slachtoffer en diens familie goed en kreeg spijt. Zijn stap is bijzonder, omdat hij de eerste is die de zwijgcultuur doorbrak. De prijs ervoor is hoog. Terwijl hij op een onbekende plek zwaar wordt beveiligd, is de jacht op zijn familie be gonnen. In Amsterdam-Noord werd donderdagmorgen zijn broer Reduan (41) doodgeschoten. Die was onderne mer, had een marketingbedrijfje en voor zover bekend geen strafblad. Nu zijn ook zijn oudste broer en diens ge zin gedwongen hun gewone leven vaarwel te zeggen. Deze 44-jarige Ha genaar maakte carrière in de financiële wereld en is sinds 2016 partner bij KPMG Corporate Finance. Hij houdt zich vooral bezig met fusies en over names in de wereld van telecom, me dia en technologie. De moord op de broer van kroonge tuige Nabil B. is vastgelegd op ca mera's. De schutter zou daarop haar scherp te zien zijn. Het is nog niet dui delijk of het OM de beelden naar bui ten gaat brengen. De dader of daders zijn op de vlucht geslagen in een auto die eind januari is gestolen in Nieuwegein. Op die wagen zaten kentekenplaten van een andere auto. Volgens de politie heeft de zwarte Seat Leon mogelijk een tijdje in het Gooi gereden. zaterdag 31 maart 2018 GO 'Al geweldig als ik straks weer kan pinnen!' Frank Hermans Nijmegen —Maartje Bijl A Maartje Bijl is sterk. Chirurg Steven Hovius weet zeker dat zij de zware revalidatieperiode aan kan. FOTO JAN DE GROEN Tot de tanden toe bewapende agenten hebben gistermorgen het gezin van de oudste broer van kroongetuige Nabil Bakkali uit hun woning in een sjieke wijk van Den Haag gehaald. Jorina Haspels Den Haag/Amsterdam Agenten bij de af zetting rond het pand waar een broer van de kroongetuige werd doodgeschoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3