31 Na triomf in E3 Harelbeke aast Terpstra nu op zege in Ronde van Vlaanderen Morgen is Niki Terpstra (33) een van de grote favorieten in de Ronde van Vlaanderen. En toeval is dat allerminst. Een gesprek over zelfdiscipline, een groot arbeidsethos en wedstrijden van meer dan 200 kilometer. „Anderen worden moe." Van 5^ met deze bon voor INTERVIEW Toeval en topvorm gaan niet samen. Vraag dat maar aan Niki Terpstra, de beste klassiekerrenner van Nederland van de laatste dertig jaar. Zodra de lente begint en de Vlaamse klassiekers eraan komen, is Terpstra goed. Sinds hij in 2012 voor de eerste keer won in Dwars door Vlaanderen kende hij nooit meer een voorjaar zonder zege of podiumplaatsen. Vanzelfsprekend is het niet, want vorm komt niet van zelf. „En dan is er ook nog een verschil tussen goed en super zijn", merkt de 33-jarige Terpstra fijntjes op. Hard fietsen, het vergt zelfdiscipline en arbeidsethos. „Als je goed wilt zijn in het voorjaar, moet je vroeg begin nen met trainen. Ik begin in novem ber al en vanaf 1 december is het seri eus aan de bak. Dan komt er weer ritme in. Ontbijten, kinderen naar school, aankleden en dan ga ik mijn werk doen. Al gaan wij wielrenners niet naar het werk toe, maar stappen op de fiets. Het is hard werken, maar ik heb er plezier in. Het is lekker als je ook een paar goede trainingspartners hebt. Laurens ten Dam woont sinds kort weer in de buurt. Die staat nog vroeger voor de deur dan ik omge kleed kan zijn." „Ik drink sowieso niet veel. En mijn vrouw Ramona kookt gelukkig gezond. Ik ben wat lichter dan vorig seizoen, toen ik veel had gefitnesst. Lichter is altijd goed. Bergop is het handig en op het vlakke heb ik de power nog. In een wedstrijd gaat het soms maar om tien secon den. Dat je de slag mist óf er bij zit. Je moet die explosiviteit hebben." menten zit ik meer met mezelf in de knoop dan met de kritiek van ande ren. In de Omloop was ik niet agres sief genoeg en dan zit je niet op de plek waar je moet zitten. De laatste 100 kilometer in een klassieker is het vechten voor je plek. Een paar uur lang focus. Ben je twee procent minder fel, dan zit je een paar rijen naar achter." „Dat hangt van de situatie af. De ene tweede plek is zuurder dan de andere. Vorig jaar heb ik er voor mijn gevoel niet uitgehaald wat erin zat. Bij de Ronde van Vlaanderen haalde ik het podium (derde, red.) en in Gent-We- velgem werd ik vierde, maar dat vind ik geen ereplaats. Waarom staan er ei genlijk drie mensen op een podium? Dat maakt dat vierde worden kut is, en derde nog top. Maar waarom staan er geen twee mensen op het podium, of tien? Eigenlijk vind ik dat er maar één op het podium moet staan." „Voor mij blijft het dan een beetje hetzelfde, alleen de anderen worden moe. De een kan sprinten, de ander heeft meer uithoudingsvermogen. Het zit in je en tot op zekere hoogte kun je het trainen. Vroeger bij de ama- Soms denk ik: ik zit af te zien. Dan kijk ik om me heen en denk ik: hij ook. Het is fijn als een ander meer afziet teurkoersen lag die grens iets lager. Dan werd bij 160 of 180 kilometer het kaf van het koren gescheiden. Toen had ik dat al. Ik vond het mooi, koer sen die zo lang waren. Na 200 kilome ter wordt de groep dunner. Dat is fijn. Soms denk ik: ik zit af te zien. Dan kijk ik om me heen en denk ik: hij ook. Het is natuurlijk fijn als een ander meer zit af te zien dan jij. „Ga op die momenten met een hoge hartslag nog maar eens nadenken. Dan worden er gewoon tactische blunders gemaakt. Probeer maar eens met een hartslag van 200 een simpele som op te lossen..." Een week geleden bewees Terpstra met zijn zege in E3 Harelbeke dat in vorm is. „Natuurlijk geeft het vertrouwen. Maar eigenlijk interesseert het me niet wat het voor de komende wedstrijden be tekent. Mij interesseert vooral die zege. En elke nieuwe koers is een nieuwe kans. Voor iedereen. Want de mens is gulzig, hè." zaterdag 31 maart 2018 ZE Podium? Daar hoort maar één iemand op' O.a. verkrijgbaar bij: AKO, Albert Heijn, Blz., Bruna, Cigo, Jumbo, Libris, Plantage, PLUS, Primera, The Read Shop, Vivant. Daan Hakkenberg Antwerpen Vind een winkel bij u in de buurt via pzc.nl/fl Niki Terpstra geniet op het podium zichtbaar van een flink Belgisch biertje na zijn zege in E3 Harelbeke. FOTO BELGA Het vergt ook toe wijding in het da gelijks leven. Je rijdt voor de grootste ploeg van België, waar wiel rennen nog veel groter is dan hier. Met harde kri tieken in kranten en te levisieprogramma's. Bij voorbeeld van ploegleider Wilfried Peeters op jou na Omloop Het Nieuwsblad. Wat doet dat met je? „Ik kan wel heel stoer zeggen: 'Dat doet me niks'. Maar het doet iedereen wat. In de ploeg zien ze ook dat ik dan zit te balen. Dan word ik down en rus tig. In mezelf gekeerd. Op zulke mo Kun jij tevreden zijn met ereplaatsen of telt alleen de winst? Wat gebeurt er met Niki Terpstra in een wedstrijd na 200 kilometer? - Niki Terpstra (33)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31