Culinair TWEEDE PAASDAG GenX in water bij Terneuzen Wonen in gemeente Veere is goedkoopst 2 MAIKEL HARTE Column Het kreeftenseizoen is weer geopend. Donderdagmid dag overhandigde commis saris van de koning Han Polman de eerste kreeft midden op de Oosterschelde aan Claudia Brevet van restaurant Inter Scaldes. Lek ker hoor en vooral erg leuk dat je als provincie een product in huis hebt dat je nergens anders op de wereld hebt. kreeft is immers wijdverspreid vermaard, het zet Zeeland culinair op de kaart. Wat dat betreft vind ik het ook wel grappig dat de eerste kreeft werd overhandigd aan de fa milie Brevet van restaurant Inter Scaldes in Kruiningen. Wie vroe ger aan Kruiningen en aan eten dacht, dacht aan een broodje kro ket op de boot. Nu zijn er heel wat mensen die met weemoed aan die boot en dat broodje kroket terug denken en het was ook best gezel lig, maar ik ben toch blij dat die tunnel er ligt en zo'n delicatesse was die kroket nu ook weer niet. Ik had altijd het idee dat die kroket ten bij het eerste bootje van half zeven werden gebakken en vervol gens de hele dag lagen te dobberen in zo'n warmhoudbak. Als je aan het einde van de dag de boot nam was het krokante er wel vanaf. Ik heb wel eens gehad dat ik een kro ket nam bij een stevige westen wind, waardoor de boot de hele dag op z'n zij had gelegen, en er maar aan één kant van de kroket vlees zat. zoiets. Je gaat mij niet horen zeg gen dat-ie niet lekker was, ik mocht af en toe graag een bakje nemen, maar ik vond het altijd een beetje vreemd dat ze de worst niet in stukjes sneden. Als je worst in je erwtensoep wilde, werd die in z'n geheel in je kommetje gelegd. Die worst stak er dus uit. Ik heb het weieens gezien dat de boot zo te keer ging, dat een passagier achter z'n worst aankon, omdat die uit zijn kom was gevlogen. Die man kon het hele wachtruim door. Nee, het mag dan allemaal wat duurder zijn, met Inter Scaldes staat Krui ningen culinair tegenwoordig heel wat hoger aangeschreven. Ik vond het altijd vreemd dat ze de worst niet in stukjes sneden DESTELLING Vandaag: Roken langs het sportveld moet kunnen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters HACKER MAAKT ZOEKMACHINE VOOR WACHTWOORDEN HANDIG.' IK VERGAT ZE STEEDS. Bonus-straö bij de Molenberg Symposium kinderdiabetes Fietsvoetveer weer op schema Nachtelijke afsluiting N254 open van 10-17 uur GenX, dat wordt gebruikt voor coatings om pannen van een anti aanbaklaag te voorzien, is omstre den. Vorig jaar november werd alarm geslagen nadat de stof in wa teren rond Dordrecht was aange troffen. De lozingen waren afkom stig van chemiebedrijf Chemours. Ook bij diverse rioolwaterzuive ringen (onder meer bij Bath) en af- valverwerkende bedrijven is de af gelopen tijd GenX gevonden. De Regionale Uitvoeringsdienst Zee land heeft daarom een meting ge daan bij Indaver in Hoek. In het afValwater van het bedrijf blijkt inderdaad GenX voor te ko men. Dat water wordt via een pers leiding naar de rioolwaterzuivering bij Terneuzen vervoerd. Omdat er recent nabij de rotonde in de Her- bert H. Dowweg een lekkage is ge weest, is de omstreden stof moge lijk ook in het oppervlaktewater be land. Waterschap Scheldestromen is gisteren direct een onderzoek be gonnen naar GenX op de rioolwa terzuivering en in het oppervlakte water. Dat kan enkele weken in be slag nemen. Het waterschap werkt samen met RUD Zeeland, ge meente Terneuzen en Rijkswater staat. Over de verspreiding van GenX seaf *.R Vr en de risico's kan het waterschap nog niets zeggen. „Dat is wat we onderzoeken", zegt een woordvoer ster. „We weten alleen dat de stof is aangetroffen in het afvalwater en we willen het zekere voor het onze kere nemen. GenX is een stof die niet afbreekbaar is, dus wij achten de kans groot dat het ook op onze zuivering is." We willen het zekere voorhet onzekere nemen Het waterschap heeft de kwestie direct naar buiten gebracht. „Dat hebben we gedaan vanwege de grote onrust in de media over de stof en vanwege de eerdere geval len. We willen er geen misverstand over laten bestaan dat wij dit heel serieus nemen." Er is geen risico voor het drink water in Zeeuws-Vlaanderen. Dat komt uit de Biesbosch. Dat blijkt uit de 'Atlas van lokale lasten 2018', die het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden (COELO) gis teren heeft gepubliceerd. De jaar lijkse vergelijking van het COELO geldt als de belangrijkste ranglijst als het gaat om hoeveel gemeenten van hun inwoners vragen. Voor gezinnen met een eigen huis is Veere gestegen van de 54e naar de 33e plaats op de lijst van goedkoopste gemeenten, met een totaalbedrag van 617 euro aan ozb, rioolhefïing en afvalstoffenheffing. Landelijk is Oud-Beijerland de goedkoopste, met 505 euro. Veere wordt gevolgd door Mid delburg (80e plaats) en Noord-Be veland (89). Schouwen-Duiveland is volgens COELO de duurste met 856 euro, goed voor een 343e plaats van de 387 gemeenten. Opvallend is dat 9 van de 13 ge meenten zijn gestegen op de rang lijst. Dat is vooral te danken aan de fors gedaalde kosten voor afvalver werking. Alleen huishoudens in Hulst, Reimerswaal, Terneuzen en Vlissingen zijn gezakt ten opzichte van 2017. De grootste sprong om hoog maakt Tholen: van de 151e naar de 111e plaats. Voor gezinnen met een huurwo ning is Goes met 292 euro het goed koopst. Landelijk is de gemeente Op Schouwen- Duiveland betaalt een gezin met een koophuis 856 euro echter pas terug te vinden op de 124e plaats. Veere volgt op de voet met 294 euro (125e plaats). Hulst is de duurste met 543 euro (361e plaats). COELO gaat in zijn berekeningen uit van een huishouden met in to taal 3 personen en van de gemid delde WOZ-waarde in de betref fende gemeente. zaterdag 31 maart 2018 De smaak van Oosterschelde- En dan die erwtensoep. Ook Reageer op pzc.nl Gisteren: Fijn dat het toe ristenseizoen weer begint 774 reacties BURGH-HAAMSTEDE Om te vieren dat de de UNESCO het straö-rieen vandaag officieel aan merkt als immaterieel cul tureel erfgoed, wordt in Burgh-Haamstede een 'bonus-straö' gereden. In tegenstelling tot wat het artikel in de krant van gis teren vermeldde, vindt dit evenement vandaag, za terdag, plaats. Vanaf Boerderij de Molenberg rijden straörijders uit alle zes straödorpen een ritje. Aanvang 11.00 uur. VLISSINGEN Olympisch kampioen Bas van de Goor (f) (hij won een gouden medaille bij het volleyballen in Atlanta) is 7 april de hoofdgast bij een door de stichting Kin derdiabetes georgani seerd symposium in Cine- city Vlissingen. Van de Goor is diabeet. Het pro gramma begint om 13 uur. Meer info en aanmelden op www.stichtingkinder- diabetes.nl/aanmelden VLISSINGEN Het fietsvoetveer tussen Vlissingen en Breskens, vaart vanaf dinsdag weer volgens de normale dienstregeling. Vanwege groot onderhoud waren de tweede ferry-afvaar ten vervallen. BORSSELE Vanwege werkzaamhe den is de Bernhardweg West N254 in het Sloe- gebied in de nacht van dinsdag (20.00 uur) op woensdag (05.00 uur) in beide richtingen dicht vanaf de verkeerslichten tot het viaduct Frankrijk- weg (bij Nieuwdorp). De verkeerslichten bij de kruising blijven beschik baar. Het verkeer wordt omgeleid via de Europa- weg-Oost. VERVAT MEGASTORE Stadionweg 33d 3077 AP Rotterdam T 010 482 2781 www.vervat.nl De giftige stof GenX is mogelijk in het oppervlaktewater bij Ter- neuzen beland. De stof is af komstig van het afvalwater van Indaver Industrial Waste Ser vices in Hoek. Rolf Bosboom Terneuzen Indaver Industrial Waste Ser vices in Hoek. foto google maps - Woordvoerster waterschap Veere is en blijft voor huishou dens de goedkoopste gemeente van Zeeland. Op Schouwen-Dui- veland betalen gezinnen met een koopwoning nog steeds het meest. Rolf Bosboom Veere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2