O DE WEEK VAN PHLIPPEN Omwonenden windmolens voelen zich niet gehoord 20 En weer verliet een handvol leerlingen onze oude basis school omdat ze buiten de ring gingen wonen. Altijd zijn het de middeninkomens die de bin nensteden verlaten, omdat er te weinig woningen zijn met ruimte voor een tweede of derde kindje. Wat overblijft zijn hoge inkomens in herenhuizen aan mooie lanen en lage inkomens in krappe sociale woningbouw. Als zo'n trend jarenlang voort woekert, krijg je uiteindelijk de gespletenheid die onze grote ste den nu kenmerkt. De uitslagen van gemeenteraadsverkiezingen lieten die gespletenheid zien: lage inko mens stemden massaal op de partij van 'we zijn het spuugzat' of op die van 'wij pikken de demonisering niet meer'. Hoge inkomens stem den op de 'wij beschermen uw zuurverdiende centjes' partij of op de 'let love rule' partij. Ook economisch gezien houden in een stad lage en hoge inkomens elkaar in stand. Hoge inkomens worden graag gelokt met gloed nieuwe torens. Doordat ze graag en veel de portemonnee trekken in de binnenstad, ontstaat er werk voor laagopgeleide dienstverleners. En die wonen in sociale woningbouw. Middeninkomens, de romp van de samenleving dreigen te verdwij nen. De paar die er nog zijn, from melen zichzelf via gefraudeerde inkomensverklaringen in de sociale woningvoorraad, zo bleek gisteren in deze krant. Deze ontwikkeling vergroot ongelijkheid en de kans op conflict, zowel in de gemeenteraad als op straat. Scholen worden zwart of wit. Wat gemengd heet, is opval lend vaak hoogopgeleid. Hoe moet dit zijn voor de leraar: elke ochtend komt ze uit haar vriendelijke mid- denklasse-suburb en moet zich staande zien te houden voor een groep kinderen waarin zij weinig herkent van haar eigen kinderen. Ik hoorde eens een BSO-begeleidster zeggen: 'Ik zou mijn kinderen hier nooit op school doen.' Flitsen Dit is een probleem, mensen, waar we ons niet bij mogen neer leggen. Niet zoals hoogleraar Coen Teulings wel leek te doen in zijn Amsterdamlezing afgelopen week over de economische toekomst van die stad. Teulings sprak volgens een verslaggever van een 'onvermijde lijke uitsortering'. Ik zie dat anders. Volgens mij zijn de onderhandelaars voor al die nieuw te vormen colleges in de ge meenten in staat om tegenwicht te bieden. De vraag is: hebben ze de moed om op te komen voor een onzichtbare groep? Niemand trekt aan een politicus voor midden woningen in de binnenstad, terwijl hoog en laag opgeleid staan te drin gen om aandacht. Een bestuurder die echt leefbare steden wil, durft de hardst roependen te negeren. Die zegt eens 'nee' tegen de über- hippe woontorens en 'nee' tegen de Een bestuurder die echt leefbare steden wil, durft de hardst roependen te negeren socialewoningbouwbouwers, want ook bouwen is keuzes maken. Zo'n bestuurder maakt een plan waar door de stad er over vier jaar soci aal-economisch goed bij ligt, en dat betekent bouwen voor het midden. Al op de korte termijn zal hij of zij worden beloond met het einde van de massale fraude in inkomensver klaringen. Middeninkomens hoe ven zich niet meer op papier in een sociale huurcategorie te fromme len. Zet hem op, bestuurders! 'Meer armslag Schiphol' A-merken doen het weergoed ENERGIE ZEE HEEFT WIND MEE Alleen windmolens op zee bouwen is geen optie, stellen deskundigen, ook al pakt dat nu voordeliger uit. Windenergie-expert Gerard van Bussel geeft drie redenen. Op zee waait het har der, dus kun je daar met windmolens meer energie op wekken. Ze staan niemand in de weg, dus kunnen ze verder de hoogte in. En de bouwkosten zijn de afgelopen jaren spectaculair gedaald (zie de grafiek). Vorige week werd bekend dat Nuon het eerste sub- sidieloze windpark op zee gaat bouwen. Waarom zouden we niet de hele Noordzee gebruiken voor windmolens in plaats van ons dichtbevolkte land? Dat vraagt Kees Pieters zich ook af. „Windmolens worden steeds hoger. De nieuwste in Flevoland zijn net Euromasten. Ze domineren het landschap." MEEPRATEN Pieters' organisatie Nederwind, dat zo'n dertig lokale bewoners platforms verenigt, strijdt tegen de landschapsvervuiling, ge luidsoverlast en vervelende slag schaduwen die windmolens in hun ogen veroorzaken. „Het is een goede zaak dat we overgaan op groene energie, maar als dat ook kan op een plek waar men sen er géén last van hebben, en dat kost de maatschappij nog minder ook, dan moet je niet in de achtertuin van mensen gaan bouwen." Zo simpel is het echter niet, stellen deskundigen. „Het hui dige kostenplaatje, waarin wind op zee de goedkoopste optie lijkt, klopt niet", zegt de Delftse hoog leraar windenergie Gerard van Bussel. „Daarbij hebben we ook in de toekomst windmolens op land nog keihard nodig." zaterdag 31 maart 2018 GO @sandraphiippen Holle steden Sandra Phlippen is universitair docent aan de Erasmus School of Economics en voormalig chef eco nomie bij deze krant De bitcoin heeft een bar slecht kwartaal achter de rug. Aanhou dende zorgen over landen die de cryptohandel aan banden willen leggen, blijven de koers parten spelen. Gisteren stond de cryptomunt voor het eerst in bijna twee maanden weer onder de 7.000 dollar. In de cember vorig jaar werd voor één bitcoin nog bijna 20.000 dollar betaald. Autofabrikant Tesla heeft duizenden auto's teruggeroepen vanwege een fout in de stuurbekrachtiging. Die kan gaan roesten. De terugroep actie betreft alle sedan Model S-auto's die vóór april 2016 zijn gebouwd. Wereldwijd gaat het om ongeveer 123.000 elektrische wagens. DEN HAAG Als het kabinet Schiphol tot en met 2020 op slot draait, gaat dat ten koste van de werk gelegenheid, het vestigings klimaat en de bereikbaarheid. Daarvoor waar schuwen KLM, easyüet, Coren- don, ANVR, vakbonden CNV enVNV en de logistieke brancheorgani saties TLN en evofendex. ZALTBOMMEL De supermarkt- omzet van de honderd groot ste A-merken is het afgelopen jaar gegroeid met 2,6 procent. Volgens markt onderzoeker IRI en Food- magazine, die elk jaar de pres taties van A- merken zoals Calvé en Coca- Cola meten, was sprake van de sterkste groei in negen jaar tijd. o 'We kunnen niet zonder windmolens op land' Annemieke van Dongen Delft Omwonenden van windmolens zijn boos dat zij niet welkom zijn bij de onderhandelingen over het Klimaatakkoord. Het kabinet nodigde energiebedrijven en milieuorganisaties wél uit om de toekomst van onze elektriciteitsvoor ziening mede te bepa len, consumentenorga nisaties niet. „Burgers mogen niet mee doen, terwijl wij straks meer windmolens in onze achtertuin krijgen én de rekening op ons bord", zegt Kees Pieters (foto) van Nederwind, een organisatie van lokale bewonersplatforms. Ook de Nederlandse Vereniging Omwonenden Windturbines en het Nederlands Platform Burger participatie en Overheidsbeleid (NPBO) zijn verbolgen. Zij vroegen het kabinet op verschillende manieren om een plekje aan de onderhandelingstafel, maar zonder resultaat. „De energietransitie heeft grote gevolgen voor onze leefomgeving. Niet alleen van wege windmolens. Denk ook aan zonneparken en aardwarmte- putten", zegt Rob Rietveld van de NPBO. „Burgers moeten daarover kunnen meepraten." Calvé

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20