Paul de Leeuw hz.nl/ kiezen 'Misschien sterft er iemand door onze tools' f\f611 19 Ik mag van m'n moeder niet met u praten fee MELD JE AAN VOOR EEN VAN ONZE LAATSTE STUDIEKEUZE- 1 ACTIVITEITEN UNIVERSITY Ik ben jarig en vier dat bij mijn lieve moeder van 86 jaar. Om haar voor ander half uur taartbeleving naar ons toe te laten komen, is te veel gedoe, dus gaan wij naar haar. We komen haar flat binnen met een charmant, dikmakend chocoladetaartje. Alleen al door ernaar te kijken, komen de pon den eraan. Cadeaus! „Ik weet niet wat ik voor jou moet kopen, want je hebt alles al." Vorig jaar gaf ze mij servetten. Ik heb ze nog. Alle zes tien. Nu krijg ik een heerlijk geurtje. „Wil je gemberthee?" Mijn moeder snijdt de gember in piep kleine stukjes en doet die in een beker heet water. „Mam, je kunt beter grotere stukjes gember snijden, want dit drinkt zo lastig. Zit ik met m'n bek vol kleine gemberstukjes." „Nee", zegt ze, „ik ga het eerst laten trekken en dan zeefik het." „Da's zo'n gedoe, mam." „Niks ervan. Jullie doen het in je eigen huis maar zoals jullie het doen: hier doe ik het op mijn ma nier." Inmiddels staat ze lachend met het taartmes te zwaaien. „Dat mes moet in de taart, mam!" „Pas drrrrop! Anders ben je nog niet klaar met mij!" door een voorval van vorig week. Er was een buurman langsgeko men, op z'n scootmobiel, met de vraag of hij 'een pijpie' in de kel der mocht vervangen. Ze gaf toe stemming voor dat 'pijpie', maar toen ze later terugkwam in de kelder bleek hij de hele waterlei ding te hebben omgelegd. Alles stoffig, viezig en nat. Ze deed haar beklag bij de buurman, die beloofde het binnenkort schoon te maken. Maar mijn moeder, kritisch van aard, had er inmid dels schoon genoeg van en heeft het zelf gedaan. Gevalletje Rij dende RechterNee, want wat hing er de volgende dag aan de knop van haar voordeur? Een plastic zak met niet schoonge maakte spruitjes. Van de buur man. Een goedmakertje. „Grote spruiten." „Waren ze lekker?" „Dat wel. Gemberthee?" Mama heeft een boek met de stamboom van De Leeuw. „Jullie staan er met de kinderen ook in." Sommige namen zijn fout ge schreven, data van trouwen klop pen niet, maar voor de rest zitten we enthousiast door onze Leeu wen-geschiedenis te bladeren. te gaan. Het wijntje slaan we af omdat we op tijd terug moeten zijn. Na dikke zoenen pak ik mijn fijne moeder liefdevol vast en fluister zachtjes in haar oor: „Zeg het met spruitjes." We lopen naar buiten en wor den bijna aangereden door een vrolijke man op een scootmobiel. „Hallo! Gaat het weer een beetje met je moeder?" „Ja", antwoord ik kortaf als ik me realiseer dat hij de man van 'het pijpie' en de excuusspruitjes is. „Je moeder is een beetje boos op me, hè." Ik zeg niks en we lo pen naar de auto. „Toch, Paul?" Als een kind van 11 jaar oud roep ik: „Ik mag van m'n moeder niet met u praten." Horrormaand maart lijkt voor Facebook een passend einde te krijgen. Het techbedrijf wordt in verlegenheid gebracht door een uitgelekt memo van manager Bosworth. „We verbinden meer mensen. Dat kan slecht zijn", schrijft Andrew Bosworth in een intern memo uit 2016, dat vandaag uitlekte via Buzzfeed. „Misschien kost het een mensenleven als iemand bloot gesteld wordt aan pesters. Mis schien sterft er iemand in een ter roristische aanval, die gecoördi neerd wordt via onze tools. En toch verbinden we mensen. De lelijke waarheid is dat we zo sterk geloven in het verbinden van mensen, dat alles wat ons helpt om dat te doen 'de facto' goed is." Facebook doet zijn uiterste best om de brand te blussen. In een uit gebreide toelichting schrijft Bos worth vandaag dat hij het al niet met de tekst eens was op het mo ment dat hij deze schreef, en nu dus ook niet. Hij zou de tekst hebben rondgestuurd om te provoceren en om een debat op gang te brengen. „Debatteren over moeilijke onder werpen als deze is een cruciaal on derdeel van ons proces. We moeten in staat zijn om ook slechte ideeën te overdenken, al was het maar om ze te kunnen elimineren." Zuckerberg Mark Zuckerberg zegt in een reactie dat de meeste mensen bij Facebook, inclusief hijzelf, het erg oneens zijn met de strekking van het bericht. „We hebben er nooit in geloofd dat het doel de middelen heiligt." In zijn tekst stelt Bosworth juist dat al het werk dat Facebook doet om te groeien, gerechtvaardigd is: „Al de dubieuze praktijken om contacten te importeren. Al het subtiele taal gebruik dat ervoor zorgt dat men sen zoekbaar blijven voor hun vrienden. Al het werk dat we doen om meer communicatie toe te voe gen. Alles." Eerder deze maand kwam Face book in opspraak door het schan daal rond Cambridge Analytica, het bedrijf dat informatie van 50 mil joen Facebookgebruikers zou heb ben ingezet voor de presidentscam pagne van Donald Trump. In reac tie daarop verloor Facebook miljar den aan beurswaarde en gaven ve len aan hun account te verwijderen. DE PERSOONLIJKE HOGESCHOOL OF APPLIED SCIENCES zaterdag 31 maart 2018 GO Verjaardag Mama is een beetje knorrig, Het is tijd om weer op huis aan Facebook opnieuw in verlegenheid door uitgelekt memo Sander van Mersbergen Rotterdam/Menio Park Andrew Bosworth: „De tekst moest provoceren." fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19