II Struikelstenen eren gedeporteerde Joden STEMMERS BEDANKT! Aanpak parkeerproblemen 7 REÜNIE PATRONAAT Een reünie voor de kinderen die goede herinneringen hebben aan het patronaat, de zomerkampen en Kappie. Een idee van Frank Deij, wethouder maar nu vooral even Axelaar. Lippenslaan in Knokke gaat dit voorjaar op de schop Misschien kan Frank er wat mee", dacht de familie Spuesens toen ze oude acht millimeter film beelden vonden. Deij liet ze digi taliseren door een gespecialiseerd bedrijf. En ineens herkende hij zichzelf, vrienden van vroeger, hun ouders en natuurlijk kapelaan Frits Hermans - of Kappie, zoals de Axelse jeugd hem liefkozend noemde. Hermans was de drijvende kracht achter het patronaat. Een katholieke voorloper van een jon gerencentrum, waar kinderen konden tafeltennissen, kaarten, boeken lezen. Dat het zo populair Hermans de deuren ook voor pro testantse kinderen. Deij haalt een citaat van Hermans aan. „Hij zei altijd: 'Er zijn geen slechte kinde ren. Het zijn de omstandigheden die kinderen maken zoals ze zijn. Als je iets wilt verbeteren, moet je de omstandigheden voor ze verbe teren.' Tja, zo was hij." Herinneringen Frank Deij weet wel dat zijn ou ders hem naar het kamp stuurden om ook even rust te hebben. Maar toch, zijn ogen glimmen wanneer hij terugdenkt aan de zomerkam pen van de kapelaan. „Op de fiets naar Brabant om daar bij de boe ren te logeren, buiten spelletjes doen, een vetleren medaille ver dienen en de dag afsluiten met een kampvuur." Deij heeft er goede herinnerin gen aan en denkt dat hij zeker niet de enige is. Op de filmrollen ziet hij ook beelden van deze zomer kampen terug. Deij herkent er leeftijdsgenoten, hun ouders - mensen die er al lang niet meer zijn. Te mooi om niet te delen. Het feit dat het met Pinksteren veertig jaar geleden is dat kapelaan Her mans op 55-jarige leeftijd over leed, wil hij daarom aangrijpen om een reünie te organiseren. Een goede locatie heeft Deij al gevonden: de Gregoriuskerk. Al een poos niet meer in gebruik als kerk, maar een gepaste plek om weer terug te denken aan Kappie. was in Axel, was volgens Deij voor een deel terug te voeren op Kape laan Hermans. „Hij was net een mix van Mick Jagger en James Dean, reed motor waar hij geen rijbewijs voor had, had een cabrio kever. Hoe vet vonden wij dat?" Frank Deij liep weg met hem. En Hij reed motor zonder dat hij een rijbewijs had. Had ook een cabrio kever. Hoe vet vonden wij dat veel meer kinderen in Axel waren gek op Kappie. En niet alleen de katholieke jongeren. Want in een tijd dat protestantse en katholieke kinderen nog met elkaar op de vuist gingen, opende kapelaan Het plaatsen van de stenen is een initiatief van Stichting Werk groep Struikelstenen Zeeland. De stenen worden gelegd op plekken waar Joodse mensen woonden toen ze in de Tweede Wereldoor log werden gedeporteerd. De keien van toxroxio centimeter met de namen worden op 30 april geplaatst. In Hulst komt een steen voor Emiel Eckstein aan de Hout markt. Vervolgens worden op vier plaatsen stenen in Terneuzen ont huld: voor Mozes Hoepelman (Dijkstraat), Isaac Engers (Nieu- wediepstraat), het gezin Fonteijn (twee stuks, Van Steenbergen laan) en het gezin Walg (zes stuks, Van Steenbergenlaan). Van een aantal van hen zijn nabestaanden aanwezig: voor Mozes Hoepelman komen gasten uit Engeland. Er ko men ook scholieren en een rabijn. Chawwa Wijnberg leest gedich ten voor. ZUIDDORPE Langs de Hoofdweg Noord in Zuiddorpe parkeren nog regelmatig automobilisten op het voetpad, erkennen B en W Terneu zen op vragen van raadslid Johan van der Ha (PvdA). In het gemeen tehuis wordt gestudeerd op een op lossing. Van der Ha trok aan de bel: de situatie is volgens hem gevaarlijk voor fietsers, onder wie veel scho lieren richting Axel. Aanwonenden kwamen ook al in actie, maar met weinig effect. Een 'ambtelijke werkgroep' kijkt nu naar een oplos sing. Daar is geld voor, geven B en W aan. KNOKKE De Lippenslaan, de be kendste straat van Knokke, gaat op de schop. Het wegdek van de kaars rechte laan is in slechte staat. Dat wordt nog dit voorjaar aangepakt. Daarna volgt een grondige herin richting, waarbij ook de aangren zende Kustlaan wordt betrokken. Volgens het gemeentebestuur moet straks een veel opener win kelgebied ontstaan, waar meer ruimte is voor fietsers en voetgan gers. Wellicht wordt de forse mid denberm, inclusief parkeerplaat sen, weggehaald. Het ontwerp wordt nog gemaakt. zaterdag 31 maart 2018 Echt een mix van Jagger en Dean Guido van der Heijden Axel Kapelaan Frits 'Kappie' Her mans op oude filmbeelden. Frank Deij met de acht millime ter film. FOTO BOAZ TIMMERMANS - Frank Deij Na Middelburg en Zierikzee komen er ook struikelstenen in Terneuzen en Hulst. Daarmee worden gedeporteerde Joodse bewoners bij hun vroegere huis herdacht. De keien worden eind april geplaatst. Martijn de Koning Terneuzen/Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 142