Maak clubs snel rookvrij Tractaatweg sluit twee weekenden 95 klachten over discriminatie Doei 1 april 2 Een sigaretje opsteken langs het voetbalveld? Nu is het nog toegestaan. Maar als het aan de Hartstichting ligt, worden ook de Zeeuwse sportclubs rookvrij. ROKEN SPORTCLUBS rnili Commentaar De meeste Zeeuwse sportclubs staan voor een grote uit daging. Zij moeten hun vereniging rookvrij maken. Hele maal. Ook langs de lijn. Niet om hun rokende leden te betuttelen. Wel om rokers te helpen met stoppen en om kinde ren het goede voorbeeld te geven. Vooral bij de voetbalvereni gingen is nog veel werk te doen. Als sporten symbool is voor gezond leven, dan is roken het te genovergestelde. Die uitersten zijn eigenlijk niet te verenigen. In een sportclub hoeft echt geen overdreven gezondheidscul tuur te heersen, maar gokken op longkanker of COPD hoort er toch echt niet thuis. Daarom is het goed dat de KNVB Zeeuwse clubs helpt om rookvrij te worden. Sommige clubs zijn besluiteloos. Ze willen hun leden laten stemmen. Ook al weten ze dat veruit de meesten het prima vin den als de club rookvrij wordt. Of ze maken ergens achter een heg een laatste plekje voor verstokte rokers. Maar het is beter meteen een harde maatregel te nemen, dus naar volledig rook vrij. Een beetje sportbestuur twijfelt niet over de schade die roken veroorzaakt. Een beetje bestuur durft het onvermijdelijke protest te trotseren. Een beetje bestuur beseft dat het een kwestie van tijd is voor alle verenigingen rookvrij zijn. Er is geen enkele reden waarom Zeeland hierbij achteraan zou moeten lopen. Zelfs de rokers zullen begrijpen dat de verenigingsbe sturen nu moeten doorpakken. De meeste rokers begrijpen dat de besturen van sportclubs eindelijk moeten doorpakken Van vrijdag 6 april (19.00 uur) tot maandag 9 april (05.00 uur) is de weg dicht tussen de kruispunten Zwartenhoek en Molenverkorting (bij Westdorpe). Verkeer wordt omgeleid via Sas van Gent. Het kruispunt Zwartenhoek is wel open voor verkeer in de richting van Hulst. Een weekend later, tussen vrijdag 13 april (19.00 uur) en maandag 16 april (05.00 uur) gaat de Tractaat weg dicht tussen Molenverkorting en Axelse Sassing (bij Axel). Die kruispunten zelf zijn wel open, maar het tussengelegen Zwarten hoek is dicht. Het verkeer gaat rond via Sas van Gent of Axel/West- dorpe. De afsluiting is nu nodig om de nieuwe rijbaan in gebruik te ne- Eerstestukvann nieuwe weg is bijna gereed voor het verkeer men, die inmiddels naast de oude is aangelegd. Dat betekent dat verkeer vanaf 16 april tussen Westdorpe en Axel over de nieuwe weg rijdt, in clusief de nieuwe rotonde halver wege dat stuk, bij kruispunt Zwar tenhoek. ALMANAK Klaar, over, uit. De eeuwenoude traditie van 1 april is dood, mors en als een pier. Morgen voor het laatst en daarna is het er klaar mee. Niet dat we als mensen el kaar niet meer voor de gek hou den, het is simpelweg niet meer mogelijk onderscheid te maken tussen wat nou de klassieke 1 aprilgrap is en wanneer we te maken hebben met misinforma tie of alternatieve feiten. Daarom beter er nu maar mee te stoppen. Het was een paar eeuwen leuk maar ook deze traditie kan niet meer. En die van die veter die zo genaamd los zit? De kennen we al: fakenews. Opknapbeurt voor brug Hulsterweg Met de lente komt betaald parkeren Laatste keer Coda Light Sessies Bij Zeeuwse voetbalclubs mag nog volop gerookt worden langs de zij lijn en op de tribune. Daarmee loopt onze provincie ver achter op de rest van het land. In heel Neder land zijn meer dan honderd vereni gingen waar roken helemaal of tij dens jeugdwedstrijden is verboden op het sportcomplex. Daar zit geen één club uit Zeeland bij, laat de KNVB weten. Bij andere sporten is het in Zee land al niet veel beter. Slechts twee Zeeuwse sportverenigingen staan bij de Hartstichting geregistreerd als rookvrij: Tennisvereniging 't Swaecke in Wemeldinge en de Vlissingse korfbalvereniging Seol- to. In heel Nederland zijn het er meer dan driehonderd. Kapelle Voetbalvereniging Kapelle zal het wel bespreken tijdens de ledenver gadering. Dit komt mede doordat de huisartsengroep Kapelle alle sportverenigingen in Kapelle en Wemeldinge verzoekt hun sportac commodaties rookvrij te maken. Ook bij Zeelandia Middelburg wordt nagedacht over het (deels) rookvrij maken van het complex. De Hartstichting heeft geen ver klaring waarom Zeeland zo achter loopt. „Wij zien geen reden waarom Zeeuwse clubs niet mee zouden doen en hopen van harte dat ook daar het aantal rookvrije sportverenigingen gaat stijgen." De KNVB gaat de komende tijd werk maken van rookvrije voetbal- Wij zien geen reden waarom Zeeuwse clubs niet mee zouden doen clubs, ook in Zeeland. „Onlangs hebben we bestuurders van 3.100 voetbalverenigingen benaderd om onze ondersteuning aan te bieden om sportaccommodaties rookvrij te maken", laat woordvoerder Daan Schippers van de voetbalbond we ten. „Doel is om eenvoudig in kaart te brengen wat het draagvlak is onder leden om kinderen op de vereni ging rookvrij te laten sporten. Uit onderzoek blijkt dat negen op de tien Nederlanders voor een rook vrij sportterrein is." Het aantal klachten ligt lager dan in 2016. In dat jaar stapten 105 mensen naar het Anti Discriminatie Bureau. In 2015 waren dat er 88. De meeste klachten komen uit de gemeenten Middelburg (19) en Goes (16). Rassendiscriminatie komt het vaakst voor: 42 gevallen. Daarnaast werden mensen het meest gediscrimineerd op grond van hun handicap of chronische ziekte (12 keer), geslacht (9 keer) of seksuele geaardheid (9 keer). De slachtoffers werden vijandig beje gend of voelden zich niet eerlijk be handeld. In vier gevallen was sprake van geweld; één slachtoffer werd bedreigd. Werk Discriminatie komt het meest voor in werksituaties (24 keer) of als mensen gebruik willen maken van collectieve voorzieningen (25 keer). Bijna even veel mannen als vrou wen dienden een klacht in over dis criminatie. zaterdag 31 maart 2018 II Delen van de Tractaatweg (N62) tussen Terneuzen en Zelzate gaan twee weekeinden dicht. Dat is nodig om het eerste stuk van de nieuwe weg in gebruik te nemen. Martijn de Koning Axel Tip? redactie@pzc.nl AXEL Het bruggetje op de krui sing van de Hulsterweg en de 1e Verkorting in Axel krijgt dit voorjaar een opknapbeurt. Dat belooft het Terneuzense college van burgemees ter en wethouders aan raadslid Jack d'Hooghe (Sociaal Terneuzen). Volgens hem ligt het bruggetje er door roest- vorming en afbladderend schilderwerk, 'trooste loos' bij. „We moeten trots zijn op bijzondere plekjes in onze ge meente", vindt Jack d'Hooghe. SLUIS Het is weer oppassen geblazen op veel Sluise parkeerterreinen. Het toeristenseizoen begint op 1 april en daarmee ook het betaald parkeren aan de kust. Op onder meer parkeer terreinen aan de Vla mingpolderweg in Cad- zand-Bad, de Duinweg in Retranchement, de Zee dijk in Nieuwvliet-Bad, de Zeeweg in Groede en de Nieuwe Slikkenburgweg in Breskens moet een kaartje worden gekocht. ZAAMSLAG Coverband Back To Coda speelt voor de tiende en laatste keer de Coda Light Sessies in het Podium van Zaamslag. De band laat de 'leukste, mooiste, beste en meest ontroerende' nummers van de sessies van afge lopen jaren horen. De laatste Coda Light Sessies worden op vrij dag 6 en zaterdag 7 april gehouden en dat is te merken: allebei de voor stellingen zijn uitver kocht. Tijdens het Paasweekend op zaterdag, zondag en maandagJ 33markt n Middelburg Sigaretje langs de zijlijn? Maurice Steketee Vlissingen - Hartstichting Meer info: www.lecollectionneur.nl Bij het Anti Discriminatie Bureau Zeeland zijn vorig jaar 95 klach ten binnen gekomen. In bijna de helft van de gevallen ging het om discriminatie op grond van ras. Dat blijkt uit het jaarverslag van het bureau. Cornelleke Blok Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 140